Skocz do zawartości

Wymiana akumulatora


multilab

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze
Czytałem gdzieś na forum, że po wymianie akumulatora na nowy, ale o innej pojemności należy go wpisać w komputer auta. W związku z tym, że akumulatory z najnowszej produkcji w takiej samej obudowie maja nieco większą pojemność (np zamiast 70Ah jest teraz 77Ah), czym grozi nie dopisanie tego do komputera. Ja kilka dni temu wymieniłem właśnie taki i jak na razie nie widać żadnych negatywnych objawów. Czy ta opinie o wpisie nie jest lekko przesadzona?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymianę akumulatora na nowy bez względu na amperomierz trzeba zakodować, tzn. musisz podpiąć auto pod kompa i wprowadzić informację, że posiadasz nowy akumulator. W innym przypadku nawet jak będziesz miał nowy aku, komputer będzie 'widział' ten stary.

 

Kwestia adaptacji aku jest jak najbardziej prawdziwa.

 

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
No dobrze, ale co z tego wynika, że będzie widział stary? Czy jest to tylko informacja w systemie o wymianie, czy zmianie ulegną np parametry ładowania?

 

Tak, ulegną parametry ładowania.

 

Czy ta wiadomość jest pewna?

Bo jakoś nie przemawia do mojej wyobraźni. Parametry ładowania zależą od wielu czynników - temperatura otoczenia, rezystancja wewnętrzna zależna od stopnia rozładowania, zużycie i naturalny ubytek pojemności i wreszcie konstrukcja i technologia wykonania (silver, calcium itp). Pojemność akumulatora inna niż oryginalna w zakresie 10% myślę że mieści się w granicach rozsądku.

Jeśli założymy, że istotnie parametry miały by ulegać to co miałoby się zmieniać? Napięcie z reguły ustawiane jest na max 14,4V, a prąd ładowania wynika z napięcia i rezystancji wewnętrznej akumulatora. A zatem możliwe byłoby jedynie ograniczanie prądu ładowania, co miałoby znaczenie gdyby zastosować akumulator o znacznie niższej pojemności, choć i tu ryzyko jest bliskie zeru z uwagi na ograniczenie napięcia do 14,4V.

 

A teraz załóżmy, ze wymieniliśmy akumulator stary na nowy ale identyczny? Co miałoby się zmienić w parametrach ładowania?

 

Być może takie są zalecenie serwisu bo wiadomo ten sam niby oryginalny akumulator (u mnie był f-my banner) w serwisie kosztuje znacznie drożej niż przyzwoitej hurtowni + wymiana (pewnie jedna godzina pracy) + komputer (to kolejne kilka stówek) i tak płacimy dwa a może więcej razy tyle ile to jest naprawdę warte.

Przy okazji jakich firm macie akumulatory w swoich autach i czy są oryginalne zamontowane przez BMW. jak pisałem miałem firmy Banner (2006 rok) i w zeszłą zimę kilka razy miałem wrażenie, ze to już ostatni raz (a silnik benzyna), postanowiłem nie kusić losu i przed zima wymienić. Znalazłem w identycznej obudowie VARTĘ Silver o poj. 77Ah w cenie 405 zł brutto. Nie wiem czy to dobry zakup, choć firma z renomą, ale teraz podobno nikomu nie można wierzyć. A jakie Wy macie doświadczenia szczególnie z tą tzw adaptacją nowego akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja jest pewna, też nie wierzyłem :), ale tak jest. Jestem przed wymianą akumulatora także zainteresowałem się tym tematem. Z drugiej strony to dziwna sprawa, bo przecież samochód sam powinien rozpoznać, że ma nowy akumulator i dostosować ładowanie, po to jest regulator, który za to odpowiada, no ale nasze auta jak widać to mądre bestie więc co by nie robić pod kompa trzeba podłączyć, dobrze, że nowych piór wycieraczek nie trzeba zaadaptować ;)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.