Skocz do zawartości

[E87] Wypalanie filtra DPF a rozrzedzanie oleju


prmax

Rekomendowane odpowiedzi

  • Członkowie klubu

Witam,

 

Zastanawia mnie pewna rzecz… otóż…

 

Co ile kilometrów mniej więcej w Waszych autach z silnikiem diesla uruchamia się proces dopalania filtra DPF ?

U mnie (silnik N47 177KM) proces ten występuje cyklicznie co 500, 600 km.

Wydobywa się wtedy dość specyficzny ‘pomruk basowy’ z okolic tylnego tłumika. Trwa to około 5 minut. Stąd wiem, że filtr rozpoczyna regenerację.

 

Czy wypalanie cząstek stałych w DPF powinno odbywać się tak często ? Pytam, ponieważ przybyło mi nieco oleju w silniku. Wg. bagnetu tak około 200 ml (podchodzi praktycznie pod maksimum skali na miarce). Nie chce doprowadzić do nadmiernego rozrzedzenia oleju…

 

Inne spostrzeżenie – po przejechaniu ok. 3,5 tyś. kilometrów od wymiany oleju i kilku procesach wypalania DPF mam wrażenie, że silnik pracuje znacznie głośniej (metalicznie). Tak jak by olej był zbyt rzadki…

 

Czy mam zacząć się martwić ? :|

Edytowane przez prmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...pewnie jazda miejska...500...600 km to już stosunkowo często jak na młode autko...ile masz przebiegu :?: ...takie przybywanie oleju to już nieciekawy objaw...a jakie wskazania, info o wymianie oleju...skrócił się przebieg do następnej :?:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
...pewnie jazda miejska...500...600 km to już stosunkowo często jak na młode autko...ile masz przebiegu :?: ...takie przybywanie oleju to już nieciekawy objaw...a jakie wskazania, info o wymianie oleju...skrócił się przebieg do następnej :?:

 

Auto ma przebieg 53 tyś. 70% jazdy to trasa. :?

Do następnej wymiany pokazuje mi 22 tyś. (po resecie było 28 tyś.) Olej wymieniłem 2 miesiące temu przy przebiegu 48 tyś.

 

Dziś jadąc do pracy znowu rozpoczął mi proces wypalania, który trwał około 5 minut.

Żadnych bledów na desce...

 

Czy jest możliwe, że filtr jest po prostu zapchany a komputer próbuje go oczyścić ?

 

Czytałem na innym forum, że po trzykrotnej nieudanej próbie wypalania filtra wyskakuje błąd... jeśli to prawda to coś u mnie powinno się pojawić...

 

Poza tym auto normalnie przyspiesza. Nie dostrzegłem zwiększonego zużycia paliwa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy "nieciekawy objaw", możesz rozwinąć?

...przecież olej nie dolewa się sam...po prostu częste dopalanie DPF powoduje dostawanie się oleju napędowego po ściankach cylindra..do oleju :duh:

...prmax...u Ciebie troszkę dziwna sprawa..niby wszystko ok...a dopala dość często...a jak stan oleju (masz w ogóle bagnet do sprawdzania?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
co to znaczy "nieciekawy objaw", możesz rozwinąć?

...przecież olej nie dolewa się sam...po prostu częste dopalanie DPF powoduje dostawanie się oleju napędowego po ściankach cylindra..do oleju :duh:

...prmax...u Ciebie troszkę dziwna sprawa..niby wszystko ok...a dopala dość często...a jak stan oleju (masz w ogóle bagnet do sprawdzania?)

 

Mam bagnet...

 

Po wymianie oleju dokonałem pomiaru na bagnecie - auto stało całą noc w garażu. Poziom równo pomiędzy wskazaniem min. a max.

 

Od momentu kiedy dostrzegłem częste dopalanie filtra oraz metaliczną pracę silnika zrobiłem pomiar w ten sam sposób jak wspomniałem powyżej. Poziom oleju jest teraz na max.

 

Czyli wg. mnie przybyło... Jedyny prosty sposób to spuszczenie oleju do naczynia z miarką i odczyt ile litrów spłynęło z silnika.

 

Nie wiem czy ma to związek ale w ASO zalali mi olej Castrol 5w30 LL04 a olejem rekomendowanym jest 0w40 LL04. Od tego momentu zaczęły mi się problemy z filtrem oraz metaliczną pracą silnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..nie wiązał by tego z zalaniem innego oleju...bez względu na to oleju przybyło...po między min. i max jest zazwyczaj 1l....więc masz co najmniej 0.5l. ropy w oleju...co najmniej, pod warunkiem że silnik nic nie zużył....co na to ASO :?:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
..nie wiązał by tego z zalaniem innego oleju...bez względu na to oleju przybyło...po między min. i max jest zazwyczaj 1l....więc masz co najmniej 0.5l. ropy w oleju...co najmniej, pod warunkiem że silnik nic nie zużył....co na to ASO :?:

Na czwartek mam wizytę.

Zobaczymy co zdiagnozują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuję ... przerabiałem to z Volvo, usłyszałem z działu technicznego Volvo Polska, że auto jest źle eksploatowane, tzn ciągle jeżdżę po mieście i DPF nie może się wypalić, a powinno być używane w długich trasach i problemu by nie było :duh: mam nadzieję, że BMW podejdzie do sprawy inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..nie wiązał by tego z zalaniem innego oleju...bez względu na to oleju przybyło...po między min. i max jest zazwyczaj 1l....więc masz co najmniej 0.5l. ropy w oleju...co najmniej, pod warunkiem że silnik nic nie zużył....co na to ASO :?:

Na czwartek mam wizytę.

Zobaczymy co zdiagnozują...

...iiii :?: :?: :?:

Współczuję ... przerabiałem to z Volvo, usłyszałem z działu technicznego Volvo Polska, że auto jest źle eksploatowane, tzn ciągle jeżdżę po mieście i DPF nie może się wypalić, a powinno być używane w długich trasach i problemu by nie było :duh: mam nadzieję, że BMW podejdzie do sprawy inaczej.

...mogą powiedzieć to samo :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Członkowie klubu
Witam

prmax co po wizycie w ASO ??.

 

Pozdrawiam

 

Byłem trochę zalatany i nie miałem czasu odpisać... ale do rzeczy...

 

Byłem w ASO ale po diagnozie stwierdzili, że wszytko jest w porządku.

Dopóki olej nie przekroczy poziomu maksymalnego nic nie zrobią.

Mam obserwować stan i jak przekroczy max. to wtedy mam podjechać.

Sprawdzali także kondycje filtra DPF. Rzekomo jest w porządku...

 

Tak naprawdę pozbyłem się problemu, ponieważ sprzedałem auto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.