Skocz do zawartości

Zakup na firme netto - co z VATem przy sprzedazy?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zamierzam zakupic na firme samochod z de w cenie netto. Zakup jest juz dla mnie jasny i klarowny (kupuje netto, place haracz pt. akcyza, potem od wszystkiego VAT w Polsce i ide wypic za zdrowie urzednikow - wiadomo).

 

Pytanie ktore mnie nurtuje, to co dzieje sie VATem, kiedy auto sprzedaje? Na tym forum czytalem, ze sprzedajac je po okresie 6 miesiecy, VAT jest moim "zyskiem" - sprzedaje auto ze stawka 0% (czy tam zwolniona, niewazne, chodzi o to ze VAT odpisalem w ilosci 60% i na tym zycie VATu sie skonczylo).

 

Natomiast moja ksiegowa twierdzi, ze sprzedajac auto po 6 miesiacach, musze ten odliczony VAT oddac. Teoretycznie ksiegowosc mam najlepsza w miescie (przynajmniej licza sobie jak najlepsi) wiec musze wierzyc im na slowo.

 

Jak to jest wiec naprawde? W przyrodzie nic nie ginie, a raczej panstwo nie da sie latwo oskubac z VATu wiec na "chlopski rozum" ksiegowa ma racje. Ja niestety nie chce wchodzic w tematy prawne glebiej niz musze.

 

Pozdrawiam

Zodiac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

generalnie jest tak, ze samochody to srodki trwale, odliczenie vat od srodkow trwalych podlega korekcie przez 5 lat, co roku korygujesz 1/5 kwoty odliczenia vat patrzac jakie miales prawo do doliczenia w danym roku (najczesciej firmy maja 100% prawa do odliczenia vat, ale sa te takie ktore maja w jednym roku np. 54% a w drugiem 87%), w przypadku, gdy w okresie korekty sprzedajesz samochod ze zwolnieniem, zaklada sie, ze w pozostalym okresie korekty nie ma prawa do odliczenia - np. sprzedajesz samochod ze zw. z VAT w 3 roku, to 3/5 odliczonego VAT musisz "oddac" do US

 

w twoim przypadku zastanowilbym sie czy musisz dokonywac korekty, jesli bedziesz dokonywal sprzedazy pomiedzy 6 a 12 miesiacem - samochod nie powinien byc ujety w ewidencji srodkow trwalych (ujmujemy tylko te srodki trwale, ktore mamy zamiar uzytkowac przez ponad rok), samochod taki powinien byc traktowany jako towar handlowy, wiec korekta chyba nie powinna miec miejsca

 

poza tym pamietam, ze sa interpretacje organow podatkowych, ze nie trzeba robic korekty, gdy sprzedajemy ze zwolnieniem vat (po pol roku); zawsze mozna sprobowac taka interpretacje uzyskac (m.in. powolujac sie na te ktore juz sa wydane)

 

trzeba tez pamietac, ze ogranicznie prawa do odliczenia vat przy samochodach osobowych nie dotyczy podmiotow, ktorych przedmiotem dzialalnosci jest odsprzedaz samochodow (jesli sprzedajesz samochod przed uplywem roku, to nie jest to srodek trwaly, wiec mozna argumentowac, ze kupiles samochod w celu odsprzedazy)

 

nie mam przy sobie przepisow, wiec pisze tylko co pamietam, rzucam pewne pomysly - "najlepsze / najdrozsze" biuro rachunkowe powinno takie rzeczy wiedziec :)

 

jesli bedziesz mial jakies pytania, to pisz

 

pozdr

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Jestem w podobnej sytuacji i też nie wiem co mam zrobić lecz ja miałem auto w leasingu 18 mies, po okresie spłaty

auto zostało wpisane jako środek trwały ( sam nie wie czy to dobrze ) następnie po dwóch latach użytkowania

chcę go sprzedać za jakąś nie dużą kwotę. Czy ja też muszę oddać ten cholerny Vat który odliczałem

od rat leasingowych itp :mad2: :mad2: :mad2:

 

Pozdrawiam

Niemirad

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

My BMW foto: http://img85.imageshack.us/g/p1030826.jpg/

Chip Tuning wykres: http://img690.imageshack.us/img690/4972/hamowniawykresbmw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.