Skocz do zawartości

Rozmiar felg i opon


szokol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

mam dylemat z kołami. Jeżdżę teraz na 17" ale mam w garażu 18" Wiem że są to 18" 8,5J i ET20

Opony na nich to 255/40. Chciałbym kupić na przód opony w rozmiarze 225 lub 235/40. Pytanie czy takie opony wejdą dobrze na felge 8,5J? Są to felgi od M-ki http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1b7e8823581c181e.html

 

Wiem że teraz na 17" z profilem 45 licznik pokazuje idealnie prędkość. Jakie opony założyć żeby nie było problemów. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

mam dylemat z kołami. Jeżdżę teraz na 17" ale mam w garażu 18" Wiem że są to 18" 8,5J i ET20

Opony na nich to 255/40. Chciałbym kupić na przód opony w rozmiarze 225 lub 235/40. Pytanie czy takie opony wejdą dobrze na felge 8,5J? Są to felgi od M-ki http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1b7e8823581c181e.html

 

Wiem że teraz na 17" z profilem 45 licznik pokazuje idealnie prędkość. Jakie opony założyć żeby nie było problemów. Dzięki

Co do szerokości felgi 8,5J to opona 235 powinna wejść na nią i siedzieć dość dobrze. Ale to już jest raczej minimalny rozmiar do tej felgi. Jeśli chciałbyś założyć 225 oponę to rozmiar tej felgo może być już minimalnie za szeroki.

Co do profilu to przy 18" i szerokości opony 235 profil powinien być zdaje się 40 z przodu. Przy oponie rzędu 255 z tyłu profil powinien już oscylować bliżej 35. Ale niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przy zmianie szerokości opon oraz zmianie rozmiaru felg trzeba dobrać odpowiedni profil opon aby średnica całego koła była taka sama jak przy mniejszych felgach i innych szerokościach opony - wtedy wszystko będzie ok i nic nie będzie świrowało.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

mam dylemat z kołami. Jeżdżę teraz na 17" ale mam w garażu 18" Wiem że są to 18" 8,5J i ET20

Opony na nich to 255/40. Chciałbym kupić na przód opony w rozmiarze 225 lub 235/40. Pytanie czy takie opony wejdą dobrze na felge 8,5J? Są to felgi od M-ki http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1b7e8823581c181e.html

Skoro z tylu masz 255/40/18, to zeby zachowac taka sama srednice z przodu powinienes zalozyc 225/45/18. Producenci opon jeszcze dopuszczaja taki rozmiar opony na felge o szerokosci 8,5 cala, choc to juz jest na granicy. Troche kiepsko moze to wygladac, no i ryzyko uszkodzenia rantu felgi na krawężniku wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego do takiej felgi ja bym nie zakładał opony węższej niż 235.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego do takiej felgi ja bym nie zakładał opony węższej niż 235.

I jeszcze jedno - kolega pisze, że z tyłu ma 255/40/18. Ja profil 40 z oponą 255 z tyłu mam na 17'' (oryginalnie pakowany zestaw kół do wersji M-Pakiet). Więc na 18" przy oponie 255 nie wiem czy nie powinien by profil 35 ???

Pzdr.

P.S. Już drugi raz mi dziś przy edytowaniu jednego posta wrzuciło go jako kolejny z dodaną treścią :mad2:

Proszę MODa o wywalenie mojego posta wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego do takiej felgi ja bym nie zakładał opony węższej niż 235.

Pzdr.

No tak, tylko wtedy srednica nie bedzie sie zgadzac z tylem i ABS/DSC moze wariowac. Ale moze jakis margines roznicy jest dopuszczalny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego do takiej felgi ja bym nie zakładał opony węższej niż 235.

Pzdr.

No tak, tylko wtedy srednica nie bedzie sie zgadzac z tylem i ABS/DSC moze wariowac. Ale moze jakis margines roznicy jest dopuszczalny...

No jeśli bra pod uwagę średnicę kół tych tylnych w wersji 255/40/18 to wychodzi na to, że z przodu musiałyby siedzie koła/opony w rozmiarze 235/45/18.

Ja mam tak w wersji z alufelgami 17" (235/45/17 przód i 255/40/17 tył). Dlatego piszę, że u kolegi przy felgach 18" i oponie założonej na nich 255/40/18 to koło mi wygląda na trochę większe średnicą - jeśli trzyma się odniesienie do felg 17" to przy założeniu 18" i oponie 255 powinien byc profil nie 40 a 35.

Więc albo, albo :norty:

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli bra pod uwagę średnicę kół tych tylnych w wersji 255/40/18 to wychodzi na to, że z przodu musiałyby siedzie koła/opony w rozmiarze 235/45/18.

225/45/18 jest bardziej zblizone srednicą do 255/40/18.

 

Osobiscie nie zalozylbym tak waskiej opony na felge 8,5 cala, no ale to juz kwestia co kto lubi. Nie jest to niebezpieczne.

 

Ja mam tak w wersji z alufelgami 17" (235/45/17 przód i 255/40/17 tył). Dlatego piszę, że u kolegi przy felgach 18" i oponie założonej na nich 255/40/18 to koło mi wygląda na trochę większe średnicą - jeśli trzyma się odniesienie do felg 17" to przy założeniu 18" i oponie 255 powinien byc profil nie 40 a 35.

Więc albo, albo :norty:

Pzdr.

Rozumiem. Tez mam 235/45/17 u siebie. Ale BMW montowalo rozne rozmiary fabrycznie. Np. bardzo popularnym rozmiarem bylo 225/55/16, ktory ma sporo wieksza srednice niz 235/45/17. Podobnie w M z tylu bylo montowane 275/35/18, ktore tez ma wieksza srednice od 255/40/17.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli w wersjach M były takie odstępstwa to wygląda na to, że tak ma byc i tego trzeba się trzymac :cool2:

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że trzeba by było zamontować 245/40 z przodu lub takie ja tył czyli 255/40. Nie wiem tylko czy ukręce kierą na takim kole i czy nie będzie pływać po drodze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku miałem 225/45 18" z przodu i z tyłu 245/40 18", więc śmiało można jeździć, ale faktycznie trzeba uważać na ranty felgi z węższą oponą. 255/40 będzie szersza i wyższa, przymierz i będziesz wiedział, czy pasuje.

http://www.v10.pl/narzedzia/Kalkulator,-,dobor,rozmiaru,opon,204.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam kolegów i koleżanki.

 

Mam spory problem z kupnem felg. Ostatnio dowiedziałem się, że do mojej wersji, czyli 530d nie pasuje każda felga z E39 (przekonałem się na tym na własnej skórze), bo zaciski hamulców są większe w 3.0d, więc najmniejsza felga, która wchodzi do 530d, to zdaje się 16" (poprawcie mnie, jeśli źle myślę).

 

Mam teraz do Was pytanie - jakie są dokładne wymiary oryginalnych felg? Mam na myśli ET, rozmiar otworu centrującego (z tym też miałem problem), ile JJ ma felga itd. Proszę o dokładne dane producenta, a nie na zasadzie "zmierz sobie", bo mój pomiar może być niedokładny.

Gdyby ktoś miał na handel felgi - walcie na priv.

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów i koleżanki.

 

Mam spory problem z kupnem felg. Ostatnio dowiedziałem się, że do mojej wersji, czyli 530d nie pasuje każda felga z E39 (przekonałem się na tym na własnej skórze), bo zaciski hamulców są większe w 3.0d, więc najmniejsza felga, która wchodzi do 530d, to zdaje się 16" (poprawcie mnie, jeśli źle myślę).

 

Mam teraz do Was pytanie - jakie są dokładne wymiary oryginalnych felg? Mam na myśli ET, rozmiar otworu centrującego (z tym też miałem problem), ile JJ ma felga itd. Proszę o dokładne dane producenta, a nie na zasadzie "zmierz sobie", bo mój pomiar może być niedokładny.

Gdyby ktoś miał na handel felgi - walcie na priv.

Z góry dzięki!

 

 

Ja na zime w sedanie mam 15stki 225/60/15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej - et 20, większe będzie powodowalo, że koło będzie osadzone za mocno do wewnątrz i auto będzie śmiesznie na takich kołach wyglądało (np. od e46 gdzie jest właśnie chyba 40 lub 45); do 530 felga 16 cali to minimum po lifcie z tego co kojarze bo przed liftem wchodziło jeszcze 15 cali. otwór centrujący 74,1mm. 72,5 to pozostałe modele np. e46 lub e60 i trzeba roztoczyc żeby weszła felga na piastę. szerokość felgi - J to już nie powiem ale wg mnie nie będzie to aż tak istotne czy to będzie 7 czy 7,5 Edytowane przez pedros-20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, ale musisz sprawdzić ET itd. Ja kiedyś założyłem na przymiarkę felgę z E46 i się zmieściła (17). Generalnie im mniejsze odsadzenie, tym felga jest bardziej wysunięta na zewnątrz. Podejrzewam, ze po zastosowaniu dystansów by pasowały, ale po ch. takie kombinacje, kup felgi do e39 i po problemie, będzie jak z fabryki :D

 

E36 http://allegro.pl/felga-stalowa-15-cali-e46-e36-i3743144441.html

E39 http://allegro.pl/bmw-5-e39-7jx15h2-et20-7-felga-stalowa-is20-i3760251772.html

 

Zobacz, że E36 ma wysunięty 'brzuch', a E39 bardziej wklęsły, czyli powierzchnia przylegająca do podłoża w E39 jest bardziej wysunięta. Tymbardziej ciężko wsadzić felgę z E39 do E36, chociaż da się :D wsadziliśmy kiedyś balona 225/60 R15, bo nie było zapasu w coupe :D tarło.

 

Btw. Na aukcji masz IS20, 7J ;)

 

EDIT Do 525d po lifcie wchodzą 15", nie wiem czy hamulce są większe w 3.0d.

Co do szerokości nie jest istotna, ważne jednak, zeby dopasować oponę, a wiadomo, że mniejszej jak 205 do 39 nie założysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.