Skocz do zawartości

Sprzęgło - teoria


Michall

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pytań dotyczących budowy i zasady działania sprzęgła na przykładzie http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=VC31&mospid=48480&btnr=21_0234&hg=21&fg=05

1. czy ktoś mógłby mi łopatologicznie w skrócie przedstawić zasadę działania takiego sprzęgła? ( chodzi o to co kiedy się porusza, obraca itp np. tarcza sprzęgła przy nie wciśniętym sprzęgle dociskana jest do KZ, co w tym momencie dzieje się z dociskiem? co dzieje się z dociskiem na wciśniętym sprzęgle? itp)

2. co może oznaczać stwierdzenie przestawionego docisku sprzęgła?

3. czy uszkodzony docisk, albo tarcza sprzęgła mogę powodować drgania przechodzące na kabinę?

Z góry dziękuje za wyrozumiałość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz zasade działania koła dwumasowego.
Tarcza sprzęłowa jest elementem biernym (tylko płynnie przenoszacym moment) więc nie ma nic do drgań. Może byc tylko zużyta (cienka). Calą robote wykonuje docisk. Przy dociśnięciu tego słoneczka w strone dwumasa tarcza docisku odchodzi w przeciwna strone i rozlącza silnik ze skrzynia. To tak w wielkim skrócie. Docisk może byc wadliwy tzn. nierówno (nieosiowo) odchodzic od tarczy ale wtedy drgania wystepowałyby w momencie wciskania lub puszczania sprzęgła. Tutaj zasada dzialania sprzęgła http://www.youtube.com/watch?v=MBmLJCeGu7o&NR=1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,pewnie to nie jest regula ale mam pytanie czy to normalne ze przy 90 tys km sprzeglo z dwumasem kwalifikuje sie do wymiany.......po ostatnim przegladzie serwisowym w ASO stwierdzili ze zestaw do wymiany.................koszt 5.700 :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasna sprawa....wiadomo jak sie z tym obchodzic i jakie obciazenia znosi ten element ale w tym przypadku dosiadam ja od narodzin i nie byla butowana np ze swiatel .... :lol:

objaw ..z okolic lewarka po osiagnieciu temp dochodzi do lekkiego stukania ....wciskam sprzeglo i przestaje..... czasami problem z wrzuceniem pierwszego biegu...taki objaw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,pewnie to nie jest regula ale mam pytanie czy to normalne ze przy 90 tys km sprzeglo z dwumasem kwalifikuje sie do wymiany.......po ostatnim przegladzie serwisowym w ASO stwierdzili ze zestaw do wymiany.................koszt 5.700 :(

 

Pewnie masz 2.0d 177 KM, tak koszty sa wyższe ale nie wiem po co wydawać taka kase w ASO. W 2.0d 163KM kolo dwumasowe z ASO kosztuje 1450 PLN bez zniżek, Sprzęglo ok 600 zeta plus wymiana kompletu 400-500 zeta. Dwumas do 177 KM jest inne i kosztuje chyba 2300 w ASO. Warto poszukać poza ASO, toż to nic innego jak LUK

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za sprzeglo do E39 520d 136 KM 228 mm średnicy Sachs placiłem 550 zeta. Wiec sprzegło 240 mm do 163 KM nie może być droższe 2 razy

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Moim poprzednim aucie dwumas z fabryki to był LUK. Jesli chodzi zaś o dwumas do 163Km to koszt 1450 PLN, do 177 KM jest droższy i chyba 2300 PLN

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.