Skocz do zawartości

Sterowanie podciśnieniowe - przep. spalin?


Zodiac

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Wygląda na to że jest to rezonator Helmholtza. E65 i E66 są wypasażone w taki rezonator właśnie w tylnym tłumiku, rezonator ten ma za zadanie wytłumiać (pochłaniać) hałas. Taki rezonator Helmholtza składa się z pustego zbiornika połaczonego z układem wydechowym za pomocą przewodu. Wymiary zbiornika i przewodu decydują o tym, przy jakiej częstotliwośći drgań słupa gazu wystąpi tłumiące działanie rezonatora. W BMW 7 za środkowym tłumikiem rura wydechowa rozgałęzia się i prowadzi do dwóch tłumików. Przy obrotach silnika do 2200 zawór odcina wypływ spalin z prawego tłumika i staje się ślepą odnogą (czyli rezonatorem Helmholtza - następuje tu wytłumianie się dźwięku). Powyżej tej prędkości obrotowej zawór otwiera się i silnik może uzyskać pełną moc dzięki niższemu oporowi wypływu spalin. Taka konstrukcja pozwala na zmniejszenie hałaśliwości samochodu w powolnej jeżdzie miejskiej, a z drugiej strony aktywna budowa nie wpływa na pogorszenie osiągów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, nawet nie wiesz jaka to radość, jak znajdzie się ktoś, kto ZNA SIE NA RZECZY i potrafi się to więdzą podzielić! :)

 

Pytałem, bo u mnie przy odpalaniu na zimnym silniku coś metalicznego (właśnie dającego rezonans) w tylnim tłumiku hałasowało. Ale przy ostatnim przeglądzie poprosiłem o sprawdzenie wydechu i od tego czasu mam spokój.

 

Czy ta częśc może hałasować jeśli jest źle wpięta lub ma ten węzyk odłączony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.