Skocz do zawartości

Negocjacje przy kupnie nowego auta w salonie


stinger

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, mam pytanie!

 

Ze względu na korzystne przepisy BMW X6 stało się w świetle naszego prawa samochodem ciężarowym przez co bardzo poważnie zastanawiamy się nad jego kupnem (odliczenia).

 

Pytanie do klubowiczów, którzy kupowali swoje 5-tki w salonach. Ile średnio z ceny katalogowej udało się Wam zejść? Nie wiem jak bardzo mam przyciskać sprzedawcę :)

 

Dzięki!

http://img125.imageshack.us/img125/2302/bmw1qf7.jpg

BMW E60 530dA Individual, 11.2006, 231hp +DENSION GW500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • Zasłużeni forumowicze

Chyba masz na myśli ODLICZENIE a nie ODLICZENIA. Odliczysz tylko VAT od zakupu. Od paliwa nadal nie można. I będziesz miał debilną kratkę w aucie, której nie będzie Ci wolno zdjąć, nie będziesz mógł położyć oparć itd.

 

Wg mnie lepiej już poszukać rocznego X6 i zapłacisz dużo mniej niż odliczysz tego VATu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam z kratką w bagażniku moge żyć. Teraz też nie mam składanych oparć i jest OK. Pytanie jakie mnie nurtuje: czy tylko w X6 można sobie odliczyć, czy np. moge z 7mki zrobic sobie woz z kratką :D

 

Za wszelkie informacje z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Chyba masz na myśli ODLICZENIE a nie ODLICZENIA. Odliczysz tylko VAT od zakupu. Od paliwa nadal nie można. I będziesz miał debilną kratkę w aucie, której nie będzie Ci wolno zdjąć, nie będziesz mógł położyć oparć itd.

 

Wg mnie lepiej już poszukać rocznego X6 i zapłacisz dużo mniej niż odliczysz tego VATu.

 

jesli x6 bedzie uprawniala do odliczenia vat od zakupu (w calosci), to bedzie tez uprawnienie do odliczenia vat od paliwa

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
No to się dowiedz najpierw a potem pisz. Homologacja ciężarowa nie oznacza uprawnienia do odliczenia VATu od paliwa. Jedź na okręgową stację i zobacz czy wydadzą Ci zaświadczenie do skarbówki, że to X6 z kratką uprawnia Cię do takich odliczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz na myśli ODLICZENIE a nie ODLICZENIA. Odliczysz tylko VAT od zakupu. Od paliwa nadal nie można. I będziesz miał debilną kratkę w aucie, której nie będzie Ci wolno zdjąć, nie będziesz mógł położyć oparć itd.

 

Wg mnie lepiej już poszukać rocznego X6 i zapłacisz dużo mniej niż odliczysz tego VATu.

 

Nie masz racji.

ODLICZENIA podatku dochodowego i VATu.

Odliczenie VATu z paliwa również jest możliwe.

W rozliczeniu ogólnym można mieć nowe X6 dużo taniej niż 1,5 roczne.

Mamy księgowych, którzy zajmują się tego typu sprawami zawodowo i potwierdzili te informacje (tak samo jak dealer BMW).

Co do kratki, mamy kilka takich aut i kratki są zdemontowane - nigdy nie mieliśmy problemu.

http://img125.imageshack.us/img125/2302/bmw1qf7.jpg

BMW E60 530dA Individual, 11.2006, 231hp +DENSION GW500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam z kratką w bagażniku moge żyć. Teraz też nie mam składanych oparć i jest OK. Pytanie jakie mnie nurtuje: czy tylko w X6 można sobie odliczyć, czy np. moge z 7mki zrobic sobie woz z kratką :D

 

Za wszelkie informacje z góry dzięki.

 

Z tego co wiem musi być to homologacja fabryczna. Z tego co wiem od sierpnia wszystkie nowe touringi BMW staną się ciężarówkami.

http://img125.imageshack.us/img125/2302/bmw1qf7.jpg

BMW E60 530dA Individual, 11.2006, 231hp +DENSION GW500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Masz kilka aut kupionych teraz po wyroku Trybunału Europejskiego z kratką i odliczasz od nich VAT z paliwa? (dochodowy to sobie możesz i z osobówki odliczać od zawsze)

 

I jeszcze sobie kratki pozdejmowaliście? No to zdrowia życzę jak Cię Policja zatrzyma i zobaczy w dowodzie CIĘŻAROWY a auto będzie bez kratki.

 

To proponuję Ci wizytę w Urzędzie Skarbowym to Ci powiedzą jak jest z odliczaniem VATu od paliwa aut z kratką oraz jaki domiar Ci przywalą za zdjęcie kratki. ;)

 

Problem polega na tym, że czym innym jest auto ciężarowe a czym innym uprawnienia do odliczenia VATu od paliwa. To tak jak sprowadzasz sobie auto z EU ciężarowe. Robisz pierwszy przegląd w stacji diagnostycznej, rejestrujesz go jako ciężarowy, ale teraz musisz dopiero jechać na okręgówkę i tam dostaniesz papier, że spełnia auto polskie przepisy, czyli te, że do odliczenia VATu z paliwa auto musi mieć większa przestrzeń bagażową niż pasażerską lub oddzieloną ładownię. Zrobiło się masło maślane niestety w polskich przepisach.

 

Tak samo jak różnie interpretowane jest to czy możesz odliczyć VAT z zakupu a przy sprzedaży musisz go zapłacić od faktury czy wystawiasz fakturę ze stawką zwolnioną czyli bez VAT. Każdy urząd skarbowy inaczej te przepisy interpretuje i dopiero jak masz papier z US na którym napisali swoją interpretację, możesz dalej działać.

Edytowane przez mmw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
No to się dowiedz najpierw a potem pisz. Homologacja ciężarowa nie oznacza uprawnienia do odliczenia VATu od paliwa. Jedź na okręgową stację i zobacz czy wydadzą Ci zaświadczenie do skarbówki, że to X6 z kratką uprawnia Cię do takich odliczeń.

 

nigdzie nie musze jechac, bo znam przepisy

 

jesli masz samochod ciezarowy (w rozumieniu przepisow obowiazujacych przed 1 maja 2004) masz prawo do odliczenia vat przy zakupie w calosci, masz rowniez prawo do odliczenia vat od paliwa

 

pomijam wyrok wsa z krakowa, zgodnie z ktorym w chwili obecnej nie obowiazuja zadne ograniczenia odnosnie odliczenia vat, oprocz tego, ze samochod musi byc zwiazany z dzialalnoscia gospodarcza - mf zapowiedzial kasacje

 

nie podniecaj sie tak bardzo tematem, lepiej poczytaj sobie na ten temat

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Problem polega na tym, że czym innym jest auto ciężarowe a czym innym uprawnienia do odliczenia VATu od paliwa. To tak jak sprowadzasz sobie auto z EU ciężarowe. Robisz pierwszy przegląd w stacji diagnostycznej, rejestrujesz go jako ciężarowy, ale teraz musisz dopiero jechać na okręgówkę i tam dostaniesz papier, że spełnia auto polskie przepisy, czyli te, że do odliczenia VATu z paliwa auto musi mieć większa przestrzeń bagażową niż pasażerską lub oddzieloną ładownię. Zrobiło się masło maślane niestety w polskich przepisach.

 

mylisz kwestie uznania samochodu za ciezarowy wedlug przepisow obowiazujacych przed i po 1 maja 2004 r.

 

Tak samo jak różnie interpretowane jest to czy możesz odliczyć VAT z zakupu a przy sprzedaży musisz go zapłacić od faktury czy wystawiasz fakturę ze stawką zwolnioną czyli bez VAT. Każdy urząd skarbowy inaczej te przepisy interpretuje i dopiero jak masz papier z US na którym napisali swoją interpretację, możesz dalej działać.

 

odsylam do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 212, poz. 1336/, par. 13 ust. 1 pkt 5 - bardzo jasno jest okreslone kiedy sprzedaz samochodu jest zwolniona z vat

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kilka aut kupionych teraz po wyroku Trybunału Europejskiego z kratką i odliczasz od nich VAT z paliwa? (dochodowy to sobie możesz i z osobówki odliczać od zawsze)

 

2008-12-22 17:02

Będzie można odliczać VAT od paliwa

 

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał za sprzeczne z prawem Wspólnoty polskie przepisy ograniczające prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w przypadku zakupów samochodów do celów gospodarczych i paliwa do tych samochodów.

 

Wyrok ETS dotyczył polskiej spółki Magoora, którą w postępowaniu przed ETS (nr sprawy C-414/07) reprezentowali Jerzy Martini i Zbigniew Liptak, doradcy podatkowi z kancelarii Baker & McKenzie. ETS potwierdził, że wyeliminowanie przez Polskę w 2005 roku odliczalności VAT od samochodów spełniających tzw. wzór Lisaka i paliwa do tych samochodów było niedopuszczalne. Co więcej, ETS potwierdził, że wyeliminowanie przez Polskę w 2004 roku odliczalności VAT od samochodów tzw. kratek i paliwa do tych samochodów było również niedopuszczalne. Zatem, wyrok ETS oznacza de facto powrót do pełnej odliczalności VAT w odniesieniu do wielu modeli samochodów i paliwa do nich.

 

Odliczanie VAT przy zakupie samochodów i paliwa - skutki budżetowe sprawy Magoora Sp. z o.o.

 

14.04.2009

 

Interpelacja nr 7533 do ministra finansów w sprawie skutków orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w sprawie C-414 dotyczącego ograniczeń w odliczaniu podatku VAT w przypadku zakupu samochodów z tzw. kratką i paliwa do nich

 

Szanowny Panie Ministrze! W dniu 22 grudnia 2008 r. zapadł w sprawie o sygnaturze akt C-414/07 wyrok Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich dotyczący wydania orzeczenia prejudycjalnego w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie ze skargi Magoora spółka z o.o. przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie.

 

Wyrok dotyczył wykładni art. 17 ust. 2 i 6 dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej (tak zwanej VI dyrektywy) w związku z treścią art. 25 ust. 1 pkt 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.), art. 86 ust. 3 i 5, art. 88 ust. 1 pkt 3 i art. 176 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) w brzmieniu pierwotnym oraz art. 86 ust. 3 i 4 i art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w brzmieniu obowiązującym od 22 sierpnia 2005 r.

 

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zakwestionował zgodność tychże ograniczeń w możliwości odliczania podatku VAT przy zakupie tak zwanych samochodów z kratką, jak również paliwa do nich, z przepisami VI dyrektywy.

 

Następstwem powyższego orzeczenia jest nie tylko zniesienie ograniczeń w odliczaniu podatku VAT przy zakupie samochodów z kratką oraz paliwa, ale również możliwość odzyskiwania przez przedsiębiorców nadpłaconego podatku VAT i to jeszcze za okres od roku 2004.

 

I jeszcze sobie kratki pozdejmowaliście? No to zdrowia życzę jak Cię Policja zatrzyma i zobaczy w dowodzie CIĘŻAROWY a auto będzie bez kratki.

 

To proponuję Ci wizytę w Urzędzie Skarbowym to Ci powiedzą jak jest z odliczaniem VATu od paliwa aut z kratką oraz jakie domiar Ci przywalą za zdjęcie kratki.

 

Dzięki za rady i życzenia. Niektóre auta w naszej firmie jeżdżą bez kratek od ponad 5 lat i nigdy nie było problemu z Policją. W szczególności kratka w X6 pozwala na demontaż dolnej części tak by optycznie kratka była widoczna a położenie foteli było możliwe.

 

Co do cen.. już kiedyś pisałeś, że auto takie jak mam jesteś w stanie załatwić za pół ceny którą zapłaciłem...

http://img125.imageshack.us/img125/2302/bmw1qf7.jpg

BMW E60 530dA Individual, 11.2006, 231hp +DENSION GW500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy takie X6 ma homologację BMW że jest to auto ciężarowe czy jest to zrobiona w PL ciężarówka z osobówki?

 

Homologacja będzie fabryczna BMW od sierpnia. Zamawiać można już teraz.

Dotyczy to całej serii X i wszystkich Touringów.

http://img125.imageshack.us/img125/2302/bmw1qf7.jpg

BMW E60 530dA Individual, 11.2006, 231hp +DENSION GW500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

I rozumiem, że X6 ciężarowe będzie tańsze od osobowego o około 50 tys zł brutto? No bo tyle wynosi akcyza od X6 (zakładając koszt brutto 300 tys zł), a wg polskich przepisów do zarejestrowania samochodu ciężarowego nie jest potrzebna akcyza.

 

Daruj sobie głupie, kąśliwe uwagi, bo nie proponuję Ci X6 za pół ceny, może Ty wierzysz w cuda, ja nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I rozumiem, że X6 ciężarowe będzie tańsze od osobowego o około 50 tys zł brutto? No bo tyle wynosi akcyza od X6 (zakładając koszt brutto 300 tys zł), a wg polskich przepisów do zarejestrowania samochodu ciężarowego nie jest potrzebna akcyza.

Daruj sobie głupie, kąśliwe uwagi, bo nie proponuję Ci X6 za pół ceny, może Ty wierzysz w cuda, ja nie.

 

BMW X6, które są teraz na rynku jako używane nie są ciężarówkami (nie mają fabrycznej homologacji).

 

Co do głupich, kąśliwych uwag - przeczytaj swoje posty. Nie napisałem, że oferujesz mi X6 za pół ceny.

 

Chyba szkoda ciągnąć ten temat bo jak rozumiem wszystko wyjaśnione. Naprawdę bardzo chciałbym wiedzieć ile % z ceny katalogowej udało się urwać ludziom, którzy kupowali swoje auta w salonach.

http://img125.imageshack.us/img125/2302/bmw1qf7.jpg

BMW E60 530dA Individual, 11.2006, 231hp +DENSION GW500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
moze to nie to samo, ale to jakis punkt odniesienia, moja firma ma standardowo 20% znizki na samochody sluzbowe w bmw (jesli ktos taki sobie wybieze)

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

odsylam do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 212, poz. 1336/, par. 13 ust. 1 pkt 5 - bardzo jasno jest okreslone kiedy sprzedaz samochodu jest zwolniona z vat

 

No własnie nie jest to takie jasne. Przeczytaj sobie ten artykuł, tylko do samego końca.

 

http://www.vat.pl/sprzedaz_firmowego_samochodu_a_vat_komentarz_vat_interpretacje_2751.php

 

I rozumiem, że X6 ciężarowe będzie tańsze od osobowego o około 50 tys zł brutto? No bo tyle wynosi akcyza od X6 (zakładając koszt brutto 300 tys zł), a wg polskich przepisów do zarejestrowania samochodu ciężarowego nie jest potrzebna akcyza.

 

BMW X6, które są teraz na rynku jako używane nie są ciężarówkami (nie mają fabrycznej homologacji).

 

 

Nie zrozumiałeś chyba o czym napisałem. Mi chodzi o to, że w sierpniu, gdy pojawią się ciężarowe X6, powinny być tańsze o około 40 tys zł netto od wersji osobowej, ponieważ przy sprowadzaniu ich importer, czyli BMW Polska, nie będzie musiał zapłacić od nich akcyzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odsylam do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 212, poz. 1336/, par. 13 ust. 1 pkt 5 - bardzo jasno jest okreslone kiedy sprzedaz samochodu jest zwolniona z vat

 

No własnie nie jest to takie jasne. Przeczytaj sobie ten artykuł, tylko do samego końca.

 

http://www.vat.pl/sprzedaz_firmowego_samochodu_a_vat_komentarz_vat_interpretacje_2751.php

 

I rozumiem, że X6 ciężarowe będzie tańsze od osobowego o około 50 tys zł brutto? No bo tyle wynosi akcyza od X6 (zakładając koszt brutto 300 tys zł), a wg polskich przepisów do zarejestrowania samochodu ciężarowego nie jest potrzebna akcyza.

 

BMW X6, które są teraz na rynku jako używane nie są ciężarówkami (nie mają fabrycznej homologacji).

 

 

Nie zrozumiałeś chyba o czym napisałem. Mi chodzi o to, że w sierpniu, gdy pojawią się ciężarowe X6, powinny być tańsze o około 40 tys zł netto od wersji osobowej, ponieważ przy sprowadzaniu ich importer, czyli BMW Polska, nie będzie musiał zapłacić od nich akcyzy.

 

ciężarowe auto nie jest objęte akcyzą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, mam pytanie!

 

Pytanie do klubowiczów, którzy kupowali swoje 5-tki w salonach. Ile średnio z ceny katalogowej udało się Wam zejść? Nie wiem jak bardzo mam przyciskać sprzedawcę :)

 

Dzięki!

 

UWAGA, UWAGA! Pierwsza odpowiedź na temat :)

 

e60 520d, zamawiane rok temu, cennik 195 po rabacie 172 (wówczas udało mi się w salonie dojść do ceny oferowanej przez brokera). Auto było robione pod moją konfigurację, a nie stało w salonie.

 

ps. jako ciekawostkę dodam, że w tej chwili nowe auto w tej konfiguracji kosztuje ponad 200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że BMW tak samo jak inni dealerzy aut stosują taka zasadę: na wiosnę odswieżony cennik na auta, a na jesień tzw. wyprzedaż rocznika. Z tym , ze cena na wiosnę 100% a na jesień po upustach - także 100% :duh: . Sprawdzone na kilku markach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

odsylam do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 212, poz. 1336/, par. 13 ust. 1 pkt 5 - bardzo jasno jest okreslone kiedy sprzedaz samochodu jest zwolniona z vat

 

No własnie nie jest to takie jasne. Przeczytaj sobie ten artykuł, tylko do samego końca.

 

http://www.vat.pl/sprzedaz_firmowego_samochodu_a_vat_komentarz_vat_interpretacje_2751.php

 

mmw, rozumiem, ze na sile chcesz cos udowodnic, ale ten artykul to slaba proba, probujac cos udowonic prawno-podatkowego oparlbym sie o jakis autorytet, a nie na galu anonimie, to co piszesz udowadnia tylko, ze doradcy podatkowi (nie ksiegowi) rozumiejacy temat sa potrzebni w biznesie

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Przecież jest wyraźnie napisane, że określona Izba Skarbowa interpretuje to inaczej na podstawie danego artykułu w ustawie. Zresztą rozmawiałem z kilkoma księgowymi, którzy pracują dla dużych firm i różne urzędy skarbowe mają inne interpretacje.

 

Ja nic nie muszę udowadniać bo ja odliczam VAT od zakupu i paliwa nie muszę do tego mieć aut ciężarowych, tylko normalne osobowe więc ten problem mnie osobiście nie dotyczy, ale wielu moich klientów kupujących auta ciężarowe ma często niezłe zagadki związane z tym problemem. Wielu z nich sprzedaje auta ze stawką zwolnioną i ich urząd skarbowy to akceptuje. Wg Ciebie jest to nieprawidłowe, ok, ale uwierz, że jest tak jak piszę, czyli niejasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

temat zupelnie off-topic, ale pozwole sobie odpowiedziec... co Ty za bzdury wypisujesz? co wg mnie jest nieprawidlowe? napisales, ze cos nie jest dla Ciebie jasne jesli chodzi o przepisy, napisalem, gdzie mozesz znalezc odpowiedz

 

ja niczego nie probuje rozstrzygac merytorycznie, bo nie wiem nawet jaki jest stan faktyczny a od tego sie rozpoczyna

 

mowisz, ze ktos gdzies cos powiedzial (ksiegowy, us czy iza skarbowa)... co z tego? sa rozne stany faktyczne, samochody kupione przed 1 maja 2004 (inna ustawa vat), samochody po 1 maja 2004, samochody spelniajace / niespelniajace wymagan do uznania za ciezarowe - to nie jest hop siup i jesli tego nie rozumiesz, to zostaw to pole doradca podatkowym

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.