Skocz do zawartości

Zdążyć przed zmianami (akcyza)


Rekomendowane odpowiedzi

Krótko i na temat, bo mało czasu, a moja księgowa się poddała i nie wie co doradzić. Auto muszę zakupić w tym roku i na firmę żeby zdążyć przed podwyżką akcyzy. Mam euro nip, ale mogę takze kupić brutto jako osoba prywatna i później wpisać w amortyzację firmy. W pierwszym przypadku odliczę 6000 zł vatu i nie zapłacę podatku PCC-1 (2%), bo kupuję w salonie BMW. Niestety nie mam pojęcia jak UC policzy mi akcyzę - od eurotaxu, czy umowy/faktury, kwota netto? Jeśli policzy od eurotaxu to się jakoś jeszcze opłaci, ale jak od faktury...? Ktoś ten problem na dniach przerabiał? Pod koniec tygodnia lub na początek przyszłego wyjeżdżam i chciałbym wiedzieć żeby sie nie wpakować na minę.

 

1. Kupując na fakturę Vat za kwotę netto, zapłacisz Vat w wysokości 22% w polskim US a następnie odliczysz sobie 60 proc. zapłaconego podatku VAT ale nie więcej niż 6000 zł.

2. Nie kupuj za kwotę brutto bo to wtedy mało opłacalne jeśli kupujesz na firmę.

3. UC obliczy wartość zakupu jako kwota netto w EUR x kurs z dnia zakupu. I teraz jeśli ta kwota będzie się różnić znacznie od Eurotaxu (30% lub więcej) to policzą CI akcyzę ze swoich tabelek (podważą kwotę z faktury). Przerabiałem taki przypadek całkiem niedawno. Samochód o którym piszę przyprowadzałem także z Radkiem (320d 2004).

 

Dokładnie tak jest.

Jeśli zakupisz w roku ,w którym rozpocząłeś działalność auto, które ma wpisane w dowodzie "dostawcze", to możesz amortyzować jednorazowo.

Musisz być tzw. małym podatnikiem.

osobowych nie można w ten sposób amortyzować.

"Wierzę, że instytucje bankowe są bardziej niebezpieczne dla naszych swobód niż armie. Poprzez kontrolę emisji kredytów, banki i korporacje zabiorą ludziom wszelką własność, dopóki ich dzieci nie obudzą się bezdomne w kraju, o którego wolność walczyli ich ojcowie."

T.Jefferson 1802 rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • Zasłużeni forumowicze

Tak mam na myśli kwestię VAT. Poza tym z fakturą nie będzie problemu jeśli kupisz w Salonie BMW. Pamiętaj o tym by zabrać dokumenty firmy: wpis do ewidencji, dokument nadania NIP UE oraz nie zaszkodzi zabrać także pieczątkę. Mogą być xero kopie tych dokumentów.

 

Zauważyłem jeszcze coś:

Jeśli policzy od eurotaxu to się jakoś jeszcze opłaci, ale jak od faktury...?

To nie zawsze jest takie oczywiste. Pomimo tego że kupiłem wspomnianą 320d 2004 rok w super stanie 100,000 przebiegu i dobrze wyposażoną w salonu BMW w Berlinie to wartość wg. Eurotaxu była sporo wyższa niż ta realnie zapłacona. W związku z tym akcyzę policzyli mi wg tabel. Faktem jest jednak to że Euro było wtedy po 3,20.

 

Ogłoszenia samochodów z ASO BMW są także na mobile.de czy autoscout24.de. Cena za konkretny samochód wystawiony w tych serwisach potrafi być niższa niż cena w salonie (u mnie było 3000 EUR taniej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam na myśli kwestię VAT. Poza tym z fakturą nie będzie problemu jeśli kupisz w Salonie BMW. Pamiętaj o tym by zabrać dokumenty firmy: wpis do ewidencji, dokument nadania NIP UE oraz nie zaszkodzi zabrać także pieczątkę. Mogą być xero kopie tych dokumentów.

 

Zauważyłem jeszcze coś:

Jeśli policzy od eurotaxu to się jakoś jeszcze opłaci, ale jak od faktury...?

To nie zawsze jest takie oczywiste. Pomimo tego że kupiłem wspomnianą 320d 2004 rok w super stanie 100,000 przebiegu i dobrze wyposażoną w salonu BMW w Berlinie to wartość wg. Eurotaxu była sporo wyższa niż ta realnie zapłacona. W związku z tym akcyzę policzyli mi wg tabel. Faktem jest jednak to że Euro było wtedy po 3,20.

 

Ogłoszenia samochodów z ASO BMW są także na mobile.de czy autoscout24.de. Cena za konkretny samochód wystawiony w tych serwisach potrafi być niższa niż cena w salonie (u mnie było 3000 EUR taniej)

 

 

 

Wielkie dzięki za wyjaśnie :modlitwa: Co do vatu, to dla mnie nie jest to aż tak ważne, bo płacę 7% stawkę, ale nawet 6000zł zwrotu zrekompensuje złodziejski proceder akcyzowy. Co do cen rynkowych w Polsce to model 330i jest strasznie tani. Przykład e46 330i touring:

1. 2002r - 43000 (cena w serwisie BMW 15000 euro)

2. 2004r - 63000 przykład w DE prywatnie 20900 euro :duh:

 

Reasumując w każdym z przykładów w kontekście eurotaxu będę o jakieś 20000zł w plecy :mad2: Chyba że z Radkiem potargujemy ostro bo jest grudzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Tylko kombi wchodzi w grę

 

2. Manualna skrzynia

 

3. M-pakiet

 

4. 2004-2005

 

* Ostatecznie rozważam zakup 2002r

 

 

Więc można zapalić świeczkę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Znam wszystkie jak mantre od pół roku...

 

1. Niestety czerwona ( żona mnie nie wpuści do domu) i duuuuży przebieg

 

2. X raczej odpada, ale mam na uwadze te ofertę.

 

3. To samo co w pierwszej, plus brak multifunkcyjnej kierownicy.

 

4. Brak multifunkcyjnej kierownicy, ale mam na uwadze tę ofertę.

 

5. "Duża rzeźba", po tuningowe mnie nie interesują.

 

 

Najbardziej mi odpowiada: ta ale trzeba negocjować cenę. Ale najpewniej skończy się na: tej choć 2002r, ale te nakładki na pedały są problematyczne, Radek twierdzi że w oryginalnie można było nabyć w BMW :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Hmm przyjrzałem się jeszcze raz Ty masz taki podnóżek

http://bmwfans.info/original/E46/tou/330i-M54/ECE/L/N/2002/12/mg-51/ill-51_4262/

 

Kupisz sobie nowy zwykły jeśli ten ci się nie podoba, cena za cały element to ok. 150zł.

 

 

A tu masz pedały:

http://bmwfans.info/original/E46/tou/330i-M54/ECE/L/N/2002/12/mg-35/ill-35_0275/

 

 

Sprzedasz te aluminiowe to jeszcze do przodu wyjdziesz :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety dowolnosc celnikow w interpretacji faktur jest niesamowita!!

 

oto moj przypadek:

 

kupilem 3 tygodnie temu w niemczech E46 320aD z 23 wrzesnia 2005 roku wyposazenie troche lepsze: automat, mala kierownica z multifunkcja i duza nawigacja. zaplacilem 8400 euro brutto -faktura (niekombinowana) od dealera porsche - ktos zostawil auto w rozliczeniu.

 

i zaczely sie schody:

celnik stwierdzil, ze w katalogu z tego roku w automacie ma tylko E91!!!

odrzucili mi fakture a auto wycenili na 67 tys zl!!!!! (2 tygodnie temu ubezpiecalem auto casco i wg tego samego katalogu auto jest warte 39 tys zl plus te dodatki razem 44 tyz zl!!

 

 

niestety celnik stwierdzil, ze musze przyniesc opinie rzeczoznawcy, ze to jest E46 a nie E91 wtedy pogadamy nad obnizeniem akcyzy.... i bede czekac z 1 miesiac na odpowiedz.

nie chcialo mi sie czekac i zaplacilem wg jego propozycji tzn.: zmniejszyl kwote 67 tys zl o 30% i od tego akcyza 1670zl!!

a wg faktury mialo byc 970zl czyli zaplacilem 700zl wiecej.

 

interweniowalem u naczelnika, ale stwierdzil ze od 19 lipca maja takie procedury przekazane od samego tuska!!

 

p.s.

jestem na etapie urzedu skarbowego, ale tylko jak dostane tablice odwolam sie od tej bandyckiej platformowej akcyzy.

 

a tak na marginesie zaplacilem w niemczech za nia 32,5 tys zl a juz teraz licze, ze z serwisem,plyny, ekspoatacja, opony, rejestracja, akcyza i ubezpieczenie wyjdzie ponad 43 tys zeta. czyli trzeba dolozyc z dyche na to zeby auto bylo w 100% sprawne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

kupilem 3 tygodnie temu w niemczech E46 320aD z 23 wrzesnia 2005 roku wyposazenie troche lepsze: automat, mala kierownica z multifunkcja i duza nawigacja. zaplacilem 8400 euro brutto -faktura (niekombinowana) od dealera porsche - ktos zostawil auto w rozliczeniu.

 

 

Tak tak 8400 brutto za 320d 2005 w salonie Porsche :liar: Na mobile.de są 3 egzemplarze poniżej 9000. Uwierzę jeśli masz na liczniku 3 lub 4 z przodu.

Edytowane przez DRAY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na miejscu kolegi Zent poczekał aż euro wróci do normalnej ceny i zmienią przepisy związane z akcyzą,

z Twoich postów wynika że szukasz od marca 2007 więc chyba kolejne pół roku czy też rok różnicy nie czyni :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Euro juz zakupiłem, jakieś 1,5 tygodnia temu, wiec klamka zapadła. W cuda Tuska nie wierzę, a czekanie nic tu nie zmieni. Potrzebuję koszty do firmy więc trzeba kupować. Zresztą ile można się osmieszac na tym forum że się niby kupuje a się tylko ślęczy na forum zadając pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dray napisal:

Tak tak 8400 brutto za 320d 2005 w salonie Porsche Na mobile.de najtańszy egzemplarz 9500. Uwierzę jeśli masz na liczniku 3 lub 4 z przodu.

 

daruj sobie glupie komentarze,

 

 

auta szukalem dlugo (2 miesiace) mieszkam w niemczech wiec widzialem to i owo...:lol:

 

faktura jest oczywiscie prawdziwa nie zanizana (sprobuj zaproponowac u dealera samochodowego w niemczech czy w polsce aby ci obnizyl kwote faktury to cie przez drzwi na kopniakach wyrzuci, albo smiechem potraktuje - inna sprawa u kebabow ), przebieg standardowy 185 tys km ksiazka serwisowa i rachunki z wydrukami z poszczegolnych serwisow bmw, auto nie zniszczone z zewnatrz/w srodku wyglada i jezdzi bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na miejscu kolegi Zent poczekał aż euro wróci do normalnej ceny i zmienią przepisy związane z akcyzą,

z Twoich postów wynika że szukasz od marca 2007 więc chyba kolejne pół roku czy też rok różnicy nie czyni :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Euro juz zakupiłem, jakieś 1,5 tygodnia temu, wiec klamka zapadła. W cuda Tuska nie wierzę, a czekanie nic tu nie zmieni. Potrzebuję koszty do firmy więc trzeba kupować. Zresztą ile można się osmieszac na tym forum że się niby kupuje a się tylko ślęczy na forum zadając pytania.

 

NO W KOŃCU!

BRAWO,

nie zapomnij sie pochwalić, wkleić zdjęcia,

udanych zakupów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Myślę że z Radkiem znajdziesz to czego szukasz. Mnie 2 razy się udało.

 

A jeśli nie znajdziesz to zamiast tej 330i z 2002 kup lepiej 2 sztuki 320d 2005 rok po 8400 sztuka, sprzedasz je w Polsce i wtedy możesz jechać e90 szukać :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że z Radkiem znajdziesz to czego szukasz. Mnie 2 razy się udało.

 

A jeśli nie znajdziesz to zamiast tej 330i z 2002 kup lepiej 2 sztuki 320d 2005 rok po 8400 sztuka, sprzedasz je w Polsce i wtedy możesz jechać e90 szukać :mrgreen:

 

 

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dray napisal:

Tak tak 8400 brutto za 320d 2005 w salonie Porsche Na mobile.de najtańszy egzemplarz 9500. Uwierzę jeśli masz na liczniku 3 lub 4 z przodu.

 

daruj sobie glupie komentarze,

 

 

auta szukalem dlugo (2 miesiace) mieszkam w niemczech wiec widzialem to i owo...:lol:

 

faktura jest oczywiscie prawdziwa nie zanizana (sprobuj zaproponowac u dealera samochodowego w niemczech czy w polsce aby ci obnizyl kwote faktury to cie przez drzwi na kopniakach wyrzuci, albo smiechem potraktuje - inna sprawa u kebabow ), przebieg standardowy 185 tys km ksiazka serwisowa i rachunki z wydrukami z poszczegolnych serwisow bmw, auto nie zniszczone z zewnatrz/w srodku wyglada i jezdzi bardzo dobrze.

 

Z całym szacunkiem :)

 

Przykładowo ja teraz porzuciłem sprowadzanie fur, nawet nie jestem na bieżąco w przepisach, bo zmieniają się co roku...ale zęby na tym zjadłem.

 

Bez urazy

wydaje mi się ,że napisałeś bzdury z tym salonem Porsche i ceną

 

Co do zaniżania kwoty na FV to w rozsądnych granicach nigdy nie było problemów. Trzeba wiedzieć co powiedzieć. Niemcy to inteligentny naród.

Jest skorumpowany może nie tak jak Polska, ale ...ale...właśnie tam to się odpowiednio nazywa :)

Czasy uczciwych Niemców, Austriaków i Szwajcarów odeszły do lamusa:)

 

Ostatnio oglądałem program Galileo ,w którym strażnicy Austriacy nazbierali w ciągu jednego dnia mandatów za winiety w granicach 130tys.EUR !!! tylko na jednym odcinku autostrady...i nie od Polaków, tylko od Austriaków, Niemców i Szwajcarów.

 

Zatrzymywali różne auta, były i luksusowe ... pokazywali głupie miny Niemców, jak ściemniali i kłamali

 

Teraz każdy kręci jak może, więc trzeba zwiększyć czujność przy kupnie auta

 

W Słubicach moi koledzy celnicy ze straży przy granicznej zarekwirowali tydzień temu busa z papierosami...papierosy to normalka i codzienność (najwięcej teraz idzie z Rumunii) ....tylko ,że w tym busie były niemieckie książki serwisowe nie wiadomo jakiej produkcji, z różnych lat druku.

"Wierzę, że instytucje bankowe są bardziej niebezpieczne dla naszych swobód niż armie. Poprzez kontrolę emisji kredytów, banki i korporacje zabiorą ludziom wszelką własność, dopóki ich dzieci nie obudzą się bezdomne w kraju, o którego wolność walczyli ich ojcowie."

T.Jefferson 1802 rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za komentarze typu: kupiles szrota, zanizyles fakture, twoje auto ma 3x wiekszy przebieg nie dziekuje.

 

mam nadzieje, ze ktoś mi podpowie co zrobic z ta zawyżona akcyza.

może któryś z kolegów, którzy przeszli przez podobna ścieżkę biurokracji coś doradzą.

 

malkontentom i złośliwcom podziękował. :mad2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Musisz powołać rzeczoznawcę, następnie napisać odwołanie do UC zawierające sporządzoną wycenę. UC może może wydać decyzję odmowną i nie uwzględnić Twojej wyceny. W takim przypadku masz prawo zgodnie z art. 274 kodeksu celnego do złożenia skargi do sądu administracyjnego w sprawie dotyczącej zgłoszenia celnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi powiedzial naczelnik, odwolania na tym etapie nie mam pisac bo nie mam sie od czego odwolywac. mam zlozyc korekte akcyzy (wypelnic jeszcze raz kwit akcyzowy i czekac na decyzje).

 

dostalem od nich zaswiadczenie o zaplacie akcyzy. mozna sie odwolac jedynie od decyzji.

 

wg infoexpert z ubezpieczalni (kupilem ac) bmw E46 320D kombi z wrzesnia 2005 roku z przebiegiem 185 tys jest warte 39 tys zl, do tego dochodzi automat i navigacja i jakies tam duperele i wycenili auto na 44 tys zł ( czyli tyle ile mnie wyjdzie z wszystkimi kosztami (oplaty i wymiana dupereli) - zbieram na wszystko rachunki).

 

czy ktos juz to przechodzil, jak dlugo sie czeka na ich reakcje itd.

z gory dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
z tego co mi powiedzial naczelnik, odwolania na tym etapie nie mam pisac bo nie mam sie od czego odwolywac. mam zlozyc korekte akcyzy (wypelnic jeszcze raz kwit akcyzowy i czekac na decyzje).

 

No i co nowego napiszesz? Przecież podasz dokładnie taką samą kwotę jak ostatnio. Będziesz fabrykował rachunek zakupu na inną kwotę? Nie rozumiem po co masz drugi raz wypełniać kwit, skoro będzie identyczny jak pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za pierwszym razem celnik wzial wypelniony druk akcyzowy, zobaczyl ze w jego katalogu zeby bylo smieszniej "infoexpert" BMW 320D w automacie koszutuje 67 tys zl. w celu "przyspieszenia" trwalo to 3 dni skreslil kwote 8400 euro i wpisal 67 tys zl minus 30% czyli 47 tys zl. w przeciwnym razie, gdybym nie zmienil kwoty musialbym wg niego czekac kilka miesiecy na decyzje i rejestracje auta. po prostu beszczelny szantaz.

oczywiscie celnik nie chcial mi dac nic na papierze ( tych swoich dziwnych wyliczen). po prostu plac ile chcemy albo czekasz kilka miesiecy. wtedy nie chcialem zaogniac sytuacji - chcialem jak najszybciej zarejestrowac auto. dopiero przy odbieraniu zaswiadczenia o akcyzie zrobilem "interwencje" u naczelnika. stad te informacje ktore napisalem powyzej.

 

korekte akcyzy zrobie 22 grudnia, chce to zrobic dobrze wiec pytam o rade jak to ugrysc

 

najbardziej zdenerwowala mnie bezczelnosc i bezkarnosc tych typow, dlatego im nie odpuszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.