Skocz do zawartości

optymalna temperatura silnika - praca termostatu


qidd

Rekomendowane odpowiedzi

Też mam pytanie:

 

Jak dotąd nigdy nie miałem problemów z temperaturą w 320d, wskazówka szybko łapała pion i nie odchylała się ani w lewo ani w prawo.

Ostanio w trasie zauważyłem, że podczas dość szybkiej jazdy trasą odchyliła się lekko (2mm na wskaźniku) w lewo, potem powróciła do pionu, gdy dojechałem do miasta.

 

Zastanawia mnie jednak wskazanie temperatury na BC.

 

%5B640%3A480%5Dhttp%3A//img223.imageshack.us/img223/1271/aq1yb8.jpg

 

Jak na foto - 76, 77, 78 w trasie, gdy zatrzymałem samochód i czekałem, aby wyłączyć silnik, temperatura na BC podniosła się do 80 i ani stopnia więcej. Ostatnio po rozgrzaniu jeżdżąc po mieście na BC utrzymuje się właśnie 77, 78 stopni, 80 to max, wskazówka stoi w pionie. Płyn jest na max, żaluzja działa jak trzeba, może płyn trzeba wymienić, czy jednak wina lezy po stronie któregoś z termostatów?

 

 

 

W sobote zmienialem oba termostaty w 3.0d i polecam komus tak zrobic jesli mu sie wolno grzeje, tez mi trzymal wlasnie 70-80 stopni, oczywiscie wskazowka pokazuje pion. Jednak grzal sie nawet do 15 km !, teraz jeszcze nie mierzylem ale grzeje sie o wiele szbciej.

 

Temperatura na komputerze to 90-94 stopnie.

 

Takze najlepiej nie narzekac i sie klucic, tylko odpalic auto, po jakims czasie zatrzymac palcem wiskoze zeby nie chlodzila chlodnicy, i zobaczyc czy termostat "przepuszcza", albo zmienic bez sprawdzania, wkoncu majatku nie kosztuje a jednak silnik jesli nie ma tych 90 stopni to sie bardziej niszczy oraz ma mniej prawidlowe spalanie, szczegolnie ze jest tam EGR / AGR ktory potem ten syf zasysa spowrotem !.

Nigdy nie kłóć się z idiotami, sprowadzą Cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W sobote zmienialem oba termostaty w 3.0d i polecam komus tak zrobic jesli mu sie wolno grzeje, tez mi trzymal wlasnie 70-80 stopni, oczywiscie wskazowka pokazuje pion. Jednak grzal sie nawet do 15 km !

OK, tylko wskazówka u mnie dochodzi do pionu już po kilku kilometrach...

E46 320d 175 PS@365Nm ...by Rogalotti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W tym wątku wszystko mi się wyjaśniło, pomimo że wątek dotyczył początkowo e39 a ja mam e46 320d więc tak jak Ty. Przeczytaj mnie pomogło http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?t=92563&highlight=meggiel. Wymieniłem obydwa termostaty i wszystko gra a objawy miałem identyczne jak Ty. . Silnik się grzał baaaaardzo długo i temperatura wariowała tzn. spadała w dół nigdy w górę w zależności od jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,moim zdaniem jeśli chodzi o E46 z silnikiem 2.0D to nie ma potrzeby odrazu wymieniac dwóch termostatów naraz.Wystarczy zdiagnozowac który puszcza (jest niesprawny) i ten wymienić.Bo dla jednej osoby bedzie to tylko tyle zł a dla drugiej aż tyle zł.Koszt dużego termostatu w ASO to około 165zł a małego AGR 115zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak tez zrobie ..

na sobote jestem umowiony z jednym z forumowiczow

(wciaz jestem w szoku na taka reakcje :) megapozytywnie zaskoczony! )

i bedziemy sprawdzac co i jak ..

na swieta w kazdym razie - do domu pojade dogrzanym samochodem :)

 

q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanie za 100 punktów: 320d z 10/2002r - mam termostat EGR?

 

http://img371.imageshack.us/img371/5337/bbbbbfq8.th.jpg

 

Wertowałem bmwfans.info i wg niego albo był albo go nie było.

Jeżeli był, to z chłodniczką spalin, której chyba też nie mam :think:

Może ktoś potwierdzić?

 

W takim razie jest tylko jeden termostat?

E46 320d 175 PS@365Nm ...by Rogalotti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobote zmienialem oba termostaty w 3.0d i polecam komus tak zrobic jesli mu sie wolno grzeje, tez mi trzymal wlasnie 70-80 stopni, oczywiscie wskazowka pokazuje pion. Jednak grzal sie nawet do 15 km !

OK, tylko wskazówka u mnie dochodzi do pionu już po kilku kilometrach...

 

Zmieniłem termostat EGR, i nagrzewa mi sie dużo szybciej, do pionu. Natomiast nadal trzyma maks 81-81 stopnie, na trasie 77-78. Czyli główny termostat do wymiany. Mój się za szybko otwiera.

 

 

Heheh.. faaaktycznie, nie masz termostatu.. Skad masz samochód ? Moze nie masz normy emisji spalin Eu4 ?

QUATTRO

Diesel ? No thanks....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobote zmienialem oba termostaty w 3.0d i polecam komus tak zrobic jesli mu sie wolno grzeje, tez mi trzymal wlasnie 70-80 stopni, oczywiscie wskazowka pokazuje pion. Jednak grzal sie nawet do 15 km !

OK, tylko wskazówka u mnie dochodzi do pionu już po kilku kilometrach...

Skad masz samochód ? Moze nie masz normy emisji spalin Eu4 ?

Auto przyjechało z Belgii, 23.10.2002r data produkcji.

Widać seryjnie nie miało termostatu EGR, więc pozostaje mi zmienić płyn i dobrze odpowietrzyć układ. Albo od razu wymienię duży termostat, skoro Tobie po wymianie małego temp. na trasie wynosi ok 77-78 stopnia.

E46 320d 175 PS@365Nm ...by Rogalotti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na foto - 76, 77, 78 w trasie, gdy zatrzymałem samochód i czekałem, aby wyłączyć silnik, temperatura na BC podniosła się do 80 i ani stopnia więcej. Ostatnio po rozgrzaniu jeżdżąc po mieście na BC utrzymuje się właśnie 77, 78 stopni, 80 to max, wskazówka stoi w pionie. Płyn jest na max, żaluzja działa jak trzeba, może płyn trzeba wymienić, czy jednak wina lezy po stronie któregoś z termostatów?

 

a jak ty to sprawdzasz ?? Ja na OBC nie mam takiej opcji,cos mi świta że trzeba jeszcze coś aktywować ale nie pamietam niestety co dokładnie.Też chciałbym wiedzieć jaka jest naprawde temperatura silnika,a nie domyślać się ze pion to okolice 90.

osa-ozo


Sprzedam :

Oryginalne tylne lampy BMW e46 do sedana - zewnętrzne i w klape.

Kierunkowskazy przednie e46

Ceny : Tanio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na foto - 76, 77, 78 w trasie, gdy zatrzymałem samochód i czekałem, aby wyłączyć silnik, temperatura na BC podniosła się do 80 i ani stopnia więcej. Ostatnio po rozgrzaniu jeżdżąc po mieście na BC utrzymuje się właśnie 77, 78 stopni, 80 to max, wskazówka stoi w pionie. Płyn jest na max, żaluzja działa jak trzeba, może płyn trzeba wymienić, czy jednak wina lezy po stronie któregoś z termostatów?

 

a jak ty to sprawdzasz ?? Ja na OBC nie mam takiej opcji,cos mi świta że trzeba jeszcze coś aktywować ale nie pamietam niestety co dokładnie.Też chciałbym wiedzieć jaka jest naprawde temperatura silnika,a nie domyślać się ze pion to okolice 90.

 

W ukrytych funkcjach jest taka opcja.

 

Mi teraz pokazuje 90-93 ( wczoraj ) a wskazowka pokazuje pion o wiele wczesniej niz przy 90.

Nigdy nie kłóć się z idiotami, sprowadzą Cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ukrytych funkcjach jest taka opcja.

 

Mi teraz pokazuje 90-93 ( wczoraj ) a wskazowka pokazuje pion o wiele wczesniej niz przy 90.

 

no ale jak uaktywnić te ukryte funkcje ?? o to właśnie pytam bo tego nie wiem.

Chciałbym to sprawdzić bo ewidentnie uważam,że mam problem z ogrzewaniem-a więc z którymś z termostatów.

osa-ozo


Sprzedam :

Oryginalne tylne lampy BMW e46 do sedana - zewnętrzne i w klape.

Kierunkowskazy przednie e46

Ceny : Tanio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ukrytych funkcjach jest taka opcja.

 

Mi teraz pokazuje 90-93 ( wczoraj ) a wskazowka pokazuje pion o wiele wczesniej niz przy 90.

 

no ale jak uaktywnić te ukryte funkcje ?? o to właśnie pytam bo tego nie wiem.

Chciałbym to sprawdzić bo ewidentnie uważam,że mam problem z ogrzewaniem-a więc z którymś z termostatów.

 

 

Ja gdzies na forum znalazlem skany z BMW Trands z kompletnym i dokladnym opisem co i jak w kazdym modelu OBC BMW, wiec napewno cos takiego jest na forum.

Nigdy nie kłóć się z idiotami, sprowadzą Cię do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj wyjechałem na trasę kraków - tarnów moim 320D 2000r. i włączyłem test 7.0 czyli temperatura silnika. Na zewnątrz -7 stopni. Poniżej opis objawów jakie zaobserwowałem:

 

1. Nagrzanie do temperatury 84 stopnie trwało ok. 20-25km (dłuuuuugoo)

2. Na trasie przy normalnej jeździe ok. 90-100km/h temperatura 83-84

3. Przy ostrzejszej jeździe ok.120km/h lub pod górkę temperatura dochodziła do 86-87

4. Przy zjeżdżaniu z góry (na biegu bez gazu) silnik chłodził się do 80-81

5. Przyjechałem do domu, zostawiłem go na chwilę zapalonego i temperatura po około 5 minutach spadła do 79stopni

6. Żaluzja była zamknięta i otworzyła się dopiero po zgaszeniu

 

Moje pytania:

1. Czy termostat główny jest ok? Jaka jest temperatura jego pracy?

2. Czy długie nagrzewanie związane jest z termostatem EGR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wyjechałem na trasę kraków - tarnów moim 320D 2000r. i włączyłem test 7.0 czyli temperatura silnika. Na zewnątrz -7 stopni. Poniżej opis objawów jakie zaobserwowałem:

 

1. Nagrzanie do temperatury 84 stopnie trwało ok. 20-25km (dłuuuuugoo)

2. Na trasie przy normalnej jeździe ok. 90-100km/h temperatura 83-84

3. Przy ostrzejszej jeździe ok.120km/h lub pod górkę temperatura dochodziła do 86-87

4. Przy zjeżdżaniu z góry (na biegu bez gazu) silnik chłodził się do 80-81

5. Przyjechałem do domu, zostawiłem go na chwilę zapalonego i temperatura po około 5 minutach spadła do 79stopni

6. Żaluzja była zamknięta i otworzyła się dopiero po zgaszeniu

 

Moje pytania:

1. Czy termostat główny jest ok? Jaka jest temperatura jego pracy?

2. Czy długie nagrzewanie związane jest z termostatem EGR?

 

 

nie wiem jak odpowiedz na 1 pytanie,ale wiem ze jesli chodzi o drugie to zapewne jest to termostat egr.Przed wymiana auto do pionu potrzebowało ok.15 km "+","-" i okolo 20-30 min.jazdy.

Teraz po wymianie nagrzewa mi sie w 5 km.

osa-ozo


Sprzedam :

Oryginalne tylne lampy BMW e46 do sedana - zewnętrzne i w klape.

Kierunkowskazy przednie e46

Ceny : Tanio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat główny wygląda na OK. Wymieniłbym termostat EGR, bo strasznie długo Ci się ten samochód nagrzewa.

U mnie wystarczy ok 5-6km i już mam pion. Niestety czy to miasto czy trasa mam na BC od 71 do 78 stopni, z reguły 74, więc mało.

 

 

PS. Nurtuje mnie pytanie:

Czy gdy przejechałem powiedzmy te 30km w tarsie i olej juz powinien być rozgrzany, wiec teoretycznie można bez obaw jeździć dynamiczniej (np podczas wyprzedzania), ale na BC mam tylko 74stopnie płynu chłodniczego, to dynamiczna jazda skzodzi w tym wypadku silnikowi?

 

Olej jest rozgrzany, silnik ma odpowiednie smarowanie, oleju jest pod max, nigdy nie miałem problemów z ciśnieniem oleju, ale czy te 74stopnie oznaczają, że któraś/-eś części silnika są niedogrzane?

E46 320d 175 PS@365Nm ...by Rogalotti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też sie nad tym zastanawiam i czesto zastanawiam sie czy moge juz solidnie przycisnąć.

Mysle ze jesli wystepuje jakakolwiek szkodliwosc to napewno w niewielkim stopniu.

Dzis jade po duzy termostat i plyn chlodniczy tez przy okazji wymienie.

Żaluzje mam ok,bo w drodze zamknieta.

Napisze czy po tych zabiegach cos sie zmieniło.

 

Zastanawia mnie jednak fakt wystepowania roznych termostatów-czytałem gdzies na forum ze sa takie ( do e36 ) ktore otwieraja sie na 80,85 i 90 stopni.

W e46 tez sa rozne ?? A jesli tak to jaki jest najlepszy ??

osa-ozo


Sprzedam :

Oryginalne tylne lampy BMW e46 do sedana - zewnętrzne i w klape.

Kierunkowskazy przednie e46

Ceny : Tanio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też właśnie czytałem gdzieś na forum że otwarcie termostatu w 320d jest między 84 a 87 stopni, wiec też mi sie wydaje że głowny jest ok tylko ten od egr padniety i moze to jest przyczyna że temperatura opada delikatnie jak jade z gorki bez duzego obciązenia, bo pewnie cos tam przepuszcza i lekko chłodzi plyn.

 

Burner Tobie chyba faktycznie głowny padł skoro wogóle nie przekracza 80 st. A z tego co wiem to nie jest to zdrowe i nie tyle dla silnika ale dla turbiny...silnik też jest niedogrzany wiec tez nie halo. Skoro miałby pracować przy 74 to termostat by sie tak otwierał a nie 10 stopni wyzej.

 

A termostaty są faktycznie różne tak samo jak filtry odmy i inne elementy. Niby to samo auto a inne części. Więc najlepiej dobrać po numerze VIN i bedzie pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat główny wygląda na OK. Wymieniłbym termostat EGR, bo strasznie długo Ci się ten samochód nagrzewa.

U mnie wystarczy ok 5-6km i już mam pion. Niestety czy to miasto czy trasa mam na BC od 71 do 78 stopni, z reguły 74, więc mało.

 

 

PS. Nurtuje mnie pytanie:

Czy gdy przejechałem powiedzmy te 30km w tarsie i olej juz powinien być rozgrzany, wiec teoretycznie można bez obaw jeździć dynamiczniej (np podczas wyprzedzania), ale na BC mam tylko 74stopnie płynu chłodniczego, to dynamiczna jazda skzodzi w tym wypadku silnikowi?

 

Olej jest rozgrzany, silnik ma odpowiednie smarowanie, oleju jest pod max, nigdy nie miałem problemów z ciśnieniem oleju, ale czy te 74stopnie oznaczają, że któraś/-eś części silnika są niedogrzane?

 

miałem okazje przejechać sie autostradą i przy 200km/h temperatura urosła mi do 86 stopni :-)

a termostatu dzis nie kupiłem dużego bo nie było,za to mam ciecz chlodząca BMW.

osa-ozo


Sprzedam :

Oryginalne tylne lampy BMW e46 do sedana - zewnętrzne i w klape.

Kierunkowskazy przednie e46

Ceny : Tanio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.