Skocz do zawartości

OBC w e34 TDS-dzialal , nie dziala


gruby588

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przerobilem kompa z e34 benzyna do tds-zrobilem plytke kodujaca i komp dzialal ale tylko pare minut.Ustawilem date , godzie i bum - nie dziala.Odlaczyle jak za pierwszym razem aku i podlaczylem kompa ponownie

i chodzi.Wyciale z tylu ramke zeby go wpasowac i wszystko bylo ok.Aha zanim go podlaczylem doprowadzilem napiecie od pinu 9 do pinu 17 we wtyczce do kompa , bo wczesniej nie dzialal.Poskladalem wszystko do kupy i poszedlem na obiad.Ide do auta , wkladam kluczyk , przekrecam i zgadnijcie co - nie dziala.Myslalem ze mnie krew zaleje.Sprawdzam napiecie nz pinie 17 -[BAD] nie ma.Jaka moze byc tego przyczyna?Co to za przewody te od pinow 9 i 17 ?Zarowki w kompie wymienione. Jakies po drodze bezpieczniki czy przekazniki? A moze jest jakis inny sposub na doprowadzenie napiecia do pinu 17 ? Bezpieczniki wygladaja na cale ale miernikiem ich nie sprawdzale bo bylo juz ciemno jak w d. Pomozcie prosze . Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. kupiłem jakiegoś kompa za 20 zł wkładam go do siebie 525tds '96 i działa bez żadnych przeróbek zasilania, ale wyskakuje pppp.

Jak możesz to przybliz mi sposób przeróbki go tak żeby wszystko było OK. :cool2: :modlitwa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposob przerobki znalazlem na forum

kawalek plytki drukowanej , posrebrzany drucik , zaprogramowany eprom , lutownica

plytka kodujaca ma proste sciezki tak ze ze zrobieniem jej nie ma problemow , kompa mam od benzyny z koncowka ...055

musisz ja wlutowac do kompa z tylu po sciagnieciu obudowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki do stron które czytam i mało co rozumiem, nie mam zdolności elektronicznych i jest to czarna magia dla mnie. Jeśli możesz to prześlij jak zrobiłeś tą płytkę tak bardziej obrazowo, żebym szedł do znajomego co ma trochę cyny i lutownice i w prosty sposób mu przekażę schemat z którego zlutuje mi to co jest potrzebne. Z góry dziękuję. :modlitwa:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MACKA7

 

ale jak wyglada ta plytka kodujaca to wiesz?

nie mam w tej chwili aparatu , ale jak zrobie zdjecia to ci przesle

plytka drukowana dostepna w kazdym sklepie z elektronika

kkupilem tez drucik posrebrzany do polaczenia nuzek w epromie z uwagi na fakt ze jest on bardzo malych rozmiarow

jaki eprom ? jest o nim w linku co ci podeslalem a wsad do niego jest tez tam

kup eprom i zaprogramuj tym wsadem na programatorze epromow

jak wygladaja sciezki juz wiesz-link

polacz wszystko razem i wlutuj do kompa z tylu-od razu sie zorientujesz gdzie jak sciagniesz czarna obudowe kompa

i to cala filozofia

ja zanim zrobilem ta plytke mialem 2 nieudane pruby tzn. udalo mi sie za 3 razem

zycze powodzenia pozdro :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wycialem z tylu obudowy obc dziure kwadratowa 2x2 cm

zamiast plytki kodujacej wlutowalem po prostu podstawke dip8 (4 nogi ida na wprost, wiec fajnie sie to robi, 2 po przeciwnej na krzyz kabelkami i gotowe. teraz mozna wyjac pamiec z tylu bez rozbierania obc, nie wiem moze innym nie bylo potrzebne, ale mi pare razy sie kasowalo przy slaby, aku i musialem od nowa programowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli wszystko zaczyna układać się w logiczną całość... ;) .

Trochę czasu temu z Mariem miałem przeprawę - Jego komp przy wyjmowaniu z podłączonym aku zdychał. Okazało się że wykasowywało niektóre komórki z EEPROM-a. Mój w Jego samochodzie zrobił to samo. Teraz czytam, że przy słabym aku też tak się dzieje. Czyżby była jakaś różnica w budowie wewnętrznej (oprócz gniazda płytki kodowej) między kompem oryginalnym a "sztukowanym" mająca na celu ustabilizowanie napięcia zasilania? Czort wie... nie mam dostępu do oryginału żeby porównać.

Na razie wniosek nasuwa się sam: nawet jak wszystko jest teoretycznie dobrze zrobione, to jeśli nie zadziała trzeba najpierw sprawdzić zawartość pamięci...

A co do pinów 9 i 17 - jeden z nich to (chyba) + stały (lub przez stacyjkę), a drugi + z alarmu: sprawdż, czy nie pomyliłeś pinów... (to pierwsze co przyszło mi na myśl ;) )

$M$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie przy slabym aku rozprogramowalo mi 2 komorki w pamieci. ale to nie jest regula, na 3 rozladowania tylko 1 raz padl obc. (mialem walniety czujnik w klapie i cala noc swiecilo mi sie swiatelko) tak samo sie dzieje w okreslonych warunkach przy wkladaniu i wyjmowaniu obc pod napieciem, nie pamietam dokladnie ale przy wylaczonej stacyjce a zalaczonym aku komp sie rozprogramowywal. przy zalaczonej stacyjce w poz1 bylo ok. najlepiej wpinac bez akumulatora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bawilem sie troche przekaznikami i pojawilo sie napiecie na pinie 17 , poprowadzone z pinu 9

odizolowalem zrobiona plytke kodujaca i podlaczyle i jest PPPP czyli jest git tzn. ze komp nie jest walniety-prawdopodobnie pady jakies komurki w epromie

jutro bede programowal nowe epromy , na wszeki ze 3 sztuki , i zobaczymy

wszystkie operacje przy kompie oczywiscie przy odlaczonym aku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli wszystko zaczyna układać się w logiczną całość... ;) .

Trochę czasu temu z Mariem miałem przeprawę - Jego komp przy wyjmowaniu z podłączonym aku zdychał. Okazało się że wykasowywało niektóre komórki z EEPROM-a. Mój w Jego samochodzie zrobił to samo.

 

Ja ostatnio odłączałem akumulator i niestety eprom poległ :cry2: :cry2: :cry2:

 

Teraz jeżdze z maszyną robiącą DING (jak w monty phyton-ie czy jak to sie tam pisze :mrgreen: )

Palą się wszystkim dobrze znane PPPP a jak nacisne s/r to komputer robi DING :norty:

 

Niestety pojawił się też problem - w wawie objeździłem 5 sklepów, obszedłem wolumen, giełde pod GUS-em i tych cholernych eepromów AT93C46 nigdzie znaleźć nie moge :cry2: :cry2: :cry2:

Zamówiłem w sklepie internetowym chyba z wrocławia, mam nadzieje ze przyjdą szybko :cool2:

Pozdrawiam!

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.