Skocz do zawartości

Nowe M340i jaki lać olej silnikowy? Wasze sugestie?


macste

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Mnie fascynuja te osoby co wskakuja w dzial silnikow, o ktorych, nie maja pojecia. Ma b47 ale chlapnie jak dziecko o podtlenku w egr, a tu nazwie inzynierem, wchodzi w polemiki z osoba, jak ja, ktore w tym siedza, cos wiedza, maja ochote jeszcze sie tym dzielic na forum. Nie wie ze silnik b48/b58 pracuje w zupelnie innych warunkach jak jego diesel i trapia go totalnie inne problemy ale co tam ten Janusz moze wiedziec wiecej niz on sam. Zejsc Panowie na ziemie. Sa osoby na tym forum, ktore znaja sie na mechanice wiecej niz wy sami i nalezy im podziekowac za to ze chca sie wlaczyc do tematu. Tyle z mojej strony. Wystarczy. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem totalnie zielony w temacie olejów silnikowych i przeczytałem cztery strony... i nadal jestem zielony 😉 Najbardziej przekonuje mnie argument o wymianach po prostu co 10 k - co dla mnie stanowi absolutną podstawę dbania o samochód. 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle i aż tyle. Jeżdżąc normalnie i wymieniając olej co 10000km będzie dobrze.

Natomiast z punktu widzenia dowolnego producenta: wymieniaj olej co 30000km, katuj na zimnym, a po 3 latach choć do nas po nowy...

Co auto mialę, co forum to temat stosowanych olei się wałkował... I nie tylko ich. Są fakapy konstrukcyjne w silnikach każdego z producentów, co do stosowanego oleju przychodzi mi na myśl nissan z ze swoimi magistralami... Ale te tematy dość szybko wypływają. 

W stingerze zalecają co 10000km, a bmw co 30000km.... Kto chce więcej autek opędzlować jako nowe, szczególnie w wynajmy....

Przy tuningach i upalaniu auta, tu już do stosowanego oleju podchodziłbym indywidualnie.

Ale przy stocku.... bez potrzeby. Tylko częste wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba mieć doktoratu w temacie olejów czy miernika jakości oleju - zwyczajnie po 10.000km każdy olej będzie zużyty na tyle, że warto go wymienić.

Dawniej, 2 dekady temu każdy z producentów samochodów podawał interwały wymian co 10.000km i samochody jeździły bez problemu - a zaznaczam, że były znacznie mniej wysilone. Ale w Europie zrobiły się modne wynajmy długoterminowe (gdzie koszty serwisu są istotnym czynnikiem przy wyborze floty) oraz kochany parlament europejski, który naciska na producentów jak najbardziej ekologiczne eksploatowanie pojazdów - i mamy interwały średnio co 30.000km. A w interesie producentów nie jest robić długowieczne samochody, tylko sprzedawać ich jak najwięcej. Częstsze wymiany olejów w ASO nie wpływają na zwiększenie zysków producentów samochodów, tylko co najwyżej dealerów - ASO.

Jako ciekawostka - w USA i nie tylko interwały wymian są o połowy krótsze.

I nie piszcie, że oleje mamy lepsze, long life itp. - niestety nie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.05.2024 o 18:40, kkx5 napisał(a):

Mnie fascynuja te osoby co wskakuja w dzial silnikow, o ktorych, nie maja pojecia. Ma b47 ale chlapnie jak dziecko o podtlenku w egr, a tu nazwie inzynierem, wchodzi w polemiki z osoba, jak ja, ktore w tym siedza, cos wiedza, maja ochote jeszcze sie tym dzielic na forum. Nie wie ze silnik b48/b58 pracuje w zupelnie innych warunkach jak jego diesel i trapia go totalnie inne problemy ale co tam ten Janusz moze wiedziec wiecej niz on sam. Zejsc Panowie na ziemie. Sa osoby na tym forum, ktore znaja sie na mechanice wiecej niz wy sami i nalezy im podziekowac za to ze chca sie wlaczyc do tematu. Tyle z mojej strony. Wystarczy. 

A ja koledze powiem, ze wcale nie trzeba sie znac na mechanice zeby moc ocenic olej. Wystarczy sie znac na statystyce i miec wiarygodne dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2024 o 23:15, Kasper napisał(a):

Drodzy,

Zatem jaki olej do 318d G21, przy normalnej jeździe?

Taki jak zaleca producent , tylko skrócić interwał o połowę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam,

Zrobiłem nowym samochodem (330i xDrive) 4 tys km i chcę zrobić pierwszą wymianę oleju. Macie Koledzy wiedzę, czy ASO pozwoli na przywiezienie własnego oleju o lepszych parametrach niż w instrukcji ? (instrukcja mówi bodajże 0W20 lub 0W30). Mają Koledzy jakieś sprawdzone serwisy na Śląsku (okolice Katowic) ?
Biorę też pod uwagę wymianę u znajomego mechanika, mogę wtedy wlać olej jaki chcę, ale przy wymianie, która będzie w ASO zgodnie z interwałami przewidzianymi przez producenta, to wtedy chyba tylko olej jak w instrukcji ? Nie wiem jak do tego podejść. Zawsze jest też ryzyko, że przy jakieś awarii serwis dojdzie do tego, że był wymieniany olej poza ASO i będzie problem z gwarancją. Co radzicie korzystając z swojego doświadczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ASO czasami maǰą promki na wymiany oleju między interwałami , albo kup orginalny olej/ filtr i wymień u znajomego lub warsztacie zajmującym się bmw i wyjdzie połowe taniej .

Na track day-ach te auta są upalane do bólu i jakoś im zalecany olej nie szkodzi... a nie sądze , żeby swoje auto tak męczył 

Ale i tak zaraz wyleje się fala doktorantów olejowych z wykresami , lepkościami , temp płynięcia bazami  itd. 😆

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniaj na 0w30 ori i coraz się jazdą. Dzwoń do Bavarii w Katowicach - ponoć często mają promki. Ktoś pisał  700pln... i masz problem z głowy. Gwarancja też ok. Ja wymieniałem ze swoimi materiałami oczywiście ori 0w30. Sama robocizna ok. 300pln. Myślę że ok. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, macste napisał(a):

Wymieniaj na 0w30 ori i coraz się jazdą. Dzwoń do Bavarii w Katowicach - ponoć często mają promki. Ktoś pisał  700pln... i masz problem z głowy. Gwarancja też ok. Ja wymieniałem ze swoimi materiałami oczywiście ori 0w30. Sama robocizna ok. 300pln. Myślę że ok. 

Oczywiście co 10kkm, chyba że spokojne długie trasy to 15kkm też będzie ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.