Skocz do zawartości

22 cale vs 21 cale


Serek3005

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, --maly-- napisał(a):

Ciśnienie ma bardzo duży wpływ na komfort. Ja zawsze mam 0.1-0.2 od zalecanego i tak po rozgrzaniu opon ciśnienie rośnie. 

To się zgadza. Nawet komputer pokładowy to podpowiada: dziś jak przestawiałem po wymianie ustawienia opon na 21", to dla opcji komfort było ciśnienie 2.2 a dla eco aż 2.7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ok 300km przejechanych w moim odebranym właśnie M60i stwierdzam, że połączenie 22" kół z oponami Pirelli bez run flat z zawieszeniem M Performance Pro jest rewelacyjne. Jest sprężyście, nie buja, nierówności samochód wybiera wzorowo. Do tego jest niewiarygodnie cicho. Chcieć więcej to grzech 

  • Lubię to 1

Pierwszy SUV... pierwsze V8...

 

(ex F10 520d; F10 535d; G11 LCI 740d)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podniosę pewnie nieco kontrowersyjny wątek, ale ciekawi mnie czy ktoś z was ma już w tym temacie jakieś doświadczenia.

Szukam kół zimowych. Do wyboru ze strony producenta mam 20' oraz 21'. Żaden wzór w obydwu rozmiarach kompletnie mi nie pasuje (niestety jestem estetą). Idealne byłby czarne M742, ale w rozmiarze 21'. Dlatego rozważam zamienniki. Na tapecie mam producenta GMP Italia, który w ofercie ma wzór bardzo zbliżony do M742, ale w rozmiarze, który mnie interesuje. Jakość niby włoska (produkcja lokalna, żadne chiny czy tajwan), no ale to jednak zamienniki.. Pytanie czy ktoś takie rozwiązanie stosował i może się w tym temacie wypowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, buster12 napisał(a):

Podniosę pewnie nieco kontrowersyjny wątek, ale ciekawi mnie czy ktoś z was ma już w tym temacie jakieś doświadczenia.

Szukam kół zimowych. Do wyboru ze strony producenta mam 20' oraz 21'. Żaden wzór w obydwu rozmiarach kompletnie mi nie pasuje (niestety jestem estetą). Idealne byłby czarne M742, ale w rozmiarze 21'. Dlatego rozważam zamienniki. Na tapecie mam producenta GMP Italia, który w ofercie ma wzór bardzo zbliżony do M742, ale w rozmiarze, który mnie interesuje. Jakość niby włoska (produkcja lokalna, żadne chiny czy tajwan), no ale to jednak zamienniki.. Pytanie czy ktoś takie rozwiązanie stosował i może się w tym temacie wypowiedzieć?

Mam dokładnie taki sam plan na zimową felgę w tym roku 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DDamian napisał(a):

Mam dokładnie taki sam plan na zimową felgę w tym roku 😉 

Rozważałeś za i przeciw czy już jesteś zdecydowany? Dla mnie plusem jest certyfikat TÜV, którego inne (choć ładne) chińczyki nie mają. No ale pewności nie mam, a opinii w internecie też raczej nie znajdziesz za dużo (choć więcej niż o innych markach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, buster12 napisał(a):

Rozważałeś za i przeciw czy już jesteś zdecydowany? Dla mnie plusem jest certyfikat TÜV, którego inne (choć ładne) chińczyki nie mają. No ale pewności nie mam, a opinii w internecie też raczej nie znajdziesz za dużo (choć więcej niż o innych markach).

Generalnie jest to jedyny zamiennik, który nie jest chiński - a tych nie biorę pod uwagę. Czytałem sporo pozytywnych opinii na zagranicznych forach, więc tak, jestem na nie zdecydowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy spełniam kryteria "bycia estetą" 🙂

Do swojego zdecydowałem się na oryginalne koła OEM (felga 741M, jak na zdjęciu) z oponami Pirelli z * 

 

image.png.cfb1056e88e207b30c1bdc3da77740c1.png

 

Jeszcze dwa miesiące temu u dilera z sieci Zdunek nad morzem można było kupić cały komplet w cenie 19 tys brutto (cennikowo bodaj 31 tys). Rabat wynikał z tego, że chcieli wyprzedać nadmiarową liczbę kompletów zamówionych przez nich jeszcze do wersji X5 G05 przed liftingiem. Koła oczywiście pasują do LCI bez najmniejszych problemów, a w zestawie z nimi otrzymałem nawet nowe czujniki ciśnienia (bo ten element akurat jest inny w wersji LCI)

Uznałem, że to oferta nie do pobicia i kupiłem. Czekają na zimę w przechowalni

 

Edytowane przez maciek_w

Pierwszy SUV... pierwsze V8...

 

(ex F10 520d; F10 535d; G11 LCI 740d)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, maciek_w napisał(a):

Ciekawe, czy spełniam kryteria "bycia estetą" 🙂

Do swojego zdecydowałem się na oryginalne koła OEM (felga 741M, jak na zdjęciu) z oponami Pirelli z * 

 

image.png.cfb1056e88e207b30c1bdc3da77740c1.png

 

Jeszcze dwa miesiące temu u dilera z sieci Zdunek nad morzem można było kupić cały komplet w cenie 19 tys brutto (cennikowo bodaj 31 tys). Rabat wynikał z tego, że chcieli wyprzedać nadmiarową liczbę kompletów zamówionych przez nich jeszcze do wersji X5 G05 przed liftingiem. Koła oczywiście pasują do LCI bez najmniejszych problemów, a w zestawie z nimi otrzymałem nawet nowe czujniki ciśnienia (bo ten element akurat jest inny w wersji LCI)

Uznałem, że to oferta nie do pobicia i kupiłem. Czekają na zimę w przechowalni

 

Moim celem nie było zakreślenie jakichś ogólnych kanonów piękna 🙂 Zwyczajnie mi ma się podobać, a to co oferuje producent mi się nie podoba. Te, które ty kupiłeś są chyba jedynym modelem, które ew. mógłbym wybrać, ale byłby to wybór mocno naciągany. Jeśli tobie się podobają, to gratuluje zakupu 🙂

Konfigurując samochód początkowo chciałem wybrać 22 calowe czarne M742, ale uznałem, że czarne zrobię na zimę i wybrałem nieco inny model z palety 22' felg, które też mi się bardzo podobały. Okazuje się, że producent nie jest w stanie trafić w moje gusta z ofertą kół zimowych, zaś 22' zima nie są homologowane, więc szukam alternatyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów w kwestii GMP Italia. Jak szukałem letnich 22" do mojej X5, to brałem je pod uwagę. Zresztą mają różne wzory na bazie BMW, jak i np. Audi. Tez przeglądałem certyfikaty itd. Ogólnie wyglądały ok. Jak zacząłem sprawdzać opcje felg, co znajdę w oryginałach i za ile, to zacząłem od firmy z Krakowa, która serwisuje koła, ale też sprzedaje różne komplety, większość oryginałów. Biorą z demo, lub w ogóle nówki. Zakładam, że z serwisów w Europie. Nabyłem u nich zimówki, stąd byli pierwszym adresem. I wspomniałem o GMP, bo chciałem aby je wycenili (choć nie mają w ofercie). Wklejam cytat i dalszą korespondencję odnośnie do tych felg:

"co do felg GMP możemy wycenić natomiast osobiście w rozmiarze 22" bym je odradzał, mieliśmy z tym styczność fizycznie i po miesiącu użytkowania 22" na Audi Q8 felgi były kwadratowe.. nadawały się do prostowania, jakość lakiernicza też pozostawia w ich przypadku wiele do życzenia."

Moja odp.: "Hmm, GMP tak źle wypadły? Dziwne, bo to włoska robota i fabryka jest tam lokalnie, nie w Chinach. Może użytkownik Q8 nie wziął pod uwagę, że przy 22" jednak trzeba trochę bardziej uważać, niż przy 20" i walił po krawężnikach :). Mam kolegę, który kupił i jeździ na 22", tyle że model Totale i nic się nie dzieje. Ty niemniej dziękuję za informację."

Ich: "Tak GMP źle wypadły, felgi miały miesiąc i nie miały żadnych uszkodzeń wizualnych. Miejsce fabryki nie ma tak naprawdę znaczenia chodzi o normy jakościowe, niektóre felgi Audi, Mercedesa czy GM ( cała grupa PSA) są wykonywane właśnie w Chinach."

I moja: "GMP brzmi rozczarowująco, choć pewnie po jednym komplecie nie można się wypowiadać. Nie znalazłem złych opinii, choć pewnie trzeba szukać dokładnie po modelu."

To tyle od tej firmy. Na pewno przerabiają sporo w temacie, bo tym się zajmują.

Z drugiej strony, jak wspomniałem kolega ma 22" w e-tronie, podpytałem go teraz po ponad pół roku użytkowania i napisał, że nie ma na co narzekać, nic mu się z nimi nie dzieje. Nie pogięły się, powłoka też ok. Czy taki okres użytkowania jest miarodajny, nie wiem, ale tak samo jest to opinia, która coś wnosi do dyskusji.

Decyzja należy już do osobistej oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kenhor napisał(a):

Kilka słów w kwestii GMP Italia. Jak szukałem letnich 22" do mojej X5, to brałem je pod uwagę. Zresztą mają różne wzory na bazie BMW, jak i np. Audi. Tez przeglądałem certyfikaty itd. Ogólnie wyglądały ok. Jak zacząłem sprawdzać opcje felg, co znajdę w oryginałach i za ile, to zacząłem od firmy z Krakowa, która serwisuje koła, ale też sprzedaje różne komplety, większość oryginałów. Biorą z demo, lub w ogóle nówki. Zakładam, że z serwisów w Europie. Nabyłem u nich zimówki, stąd byli pierwszym adresem. I wspomniałem o GMP, bo chciałem aby je wycenili (choć nie mają w ofercie). Wklejam cytat i dalszą korespondencję odnośnie do tych felg:

"co do felg GMP możemy wycenić natomiast osobiście w rozmiarze 22" bym je odradzał, mieliśmy z tym styczność fizycznie i po miesiącu użytkowania 22" na Audi Q8 felgi były kwadratowe.. nadawały się do prostowania, jakość lakiernicza też pozostawia w ich przypadku wiele do życzenia."

Moja odp.: "Hmm, GMP tak źle wypadły? Dziwne, bo to włoska robota i fabryka jest tam lokalnie, nie w Chinach. Może użytkownik Q8 nie wziął pod uwagę, że przy 22" jednak trzeba trochę bardziej uważać, niż przy 20" i walił po krawężnikach :). Mam kolegę, który kupił i jeździ na 22", tyle że model Totale i nic się nie dzieje. Ty niemniej dziękuję za informację."

Ich: "Tak GMP źle wypadły, felgi miały miesiąc i nie miały żadnych uszkodzeń wizualnych. Miejsce fabryki nie ma tak naprawdę znaczenia chodzi o normy jakościowe, niektóre felgi Audi, Mercedesa czy GM ( cała grupa PSA) są wykonywane właśnie w Chinach."

I moja: "GMP brzmi rozczarowująco, choć pewnie po jednym komplecie nie można się wypowiadać. Nie znalazłem złych opinii, choć pewnie trzeba szukać dokładnie po modelu."

To tyle od tej firmy. Na pewno przerabiają sporo w temacie, bo tym się zajmują.

Z drugiej strony, jak wspomniałem kolega ma 22" w e-tronie, podpytałem go teraz po ponad pół roku użytkowania i napisał, że nie ma na co narzekać, nic mu się z nimi nie dzieje. Nie pogięły się, powłoka też ok. Czy taki okres użytkowania jest miarodajny, nie wiem, ale tak samo jest to opinia, która coś wnosi do dyskusji.

Decyzja należy już do osobistej oceny.

Dzięki za wartościowy komentarz. Daje to jakiś ogląd sytuacji.

Z ciekawości - firma z Krakowa - chodzi o JFW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, buster12 napisał(a):

Dzięki za wartościowy komentarz. Daje to jakiś ogląd sytuacji.

Z ciekawości - firma z Krakowa - chodzi o JFW?

Jako, że podawałem pełne cytaty, a pochodzi to z mojej prywatnej korespondencji, to jednak pozwól, że pozostawię nazwę firmy dla siebie. Temat nie był o tym, jaką firmę w Polsce polecacie/odradzacie, a o czym innym. Uważam, że bez zgody nie byłoby to fair.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zrobię mały update odnośnie felg, a nuż taka pigułka informacyjna się komuś przyda.

GMP Italia model Sparta glossy black w rozmiarze 21x9,5 przód, oraz 21x10,5 tył. Wzór bardzo podobny do M742 (ale nie jest idealną kopią, tak jak robi to RacingLine). Felgi z certyfikatem TÜV, produkowane we Włoszech, homologowane pod BMW. Mało testów, sporo opinii odnośnie samej marki (raczej pozytywy, nie doszukałem się niczego negatywnego), mało informacji odnośnie tego wzoru. Na niemiecki forach ludzie używają, nie zgłaszają problemów, więc i ja je wziąłem.

Felgi kupione w internecie, tam gdzie było taniej. Przyszły dobrze zapakowane, bez uszkodzeń i wad wizualnych. Wszystko tak jak być powinno. Póki co, przed zimą, wulkanizator po założeniu opon wrzucił je na maszynę testu drogowego HUNTER, która wykazała bicie felgi na poziomie ca. 0,1mm (wartością graniczną jest 1,0mm), co wspólnie z wulkanizatorem uważamy za bardzo dobry wynik. Nie wydaje się jakoby miały to być felgi słabej jakości, natomiast po zimie będę chciał znów wykonać test HUNTER żeby zobaczyć czy parametry się zmieniły i jak bardzo, wtedy też wrzucę tutaj kolejny update.

 

pol_pl_FELGI-GMP-ITALIA-SPARTA-5x112-9x21-ET35-Glossy-Black-116769_1.jpg

Edytowane przez buster12
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.