Skocz do zawartości

e39 rain sensor


520i

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie, to raczej nie jest usterka....... Już tłumaczę...

Mamy czerwiec.....rozpoczęło się lato ( o dziwo, to nawet tutaj jest lato - od kilku dni +32 stopnie ciepła [jajo idzie znieść], na ulicach jest sporo kurzu który się podnosi.....

Myślę że to jest przyczyna właśnie - kurz. Dziś rano, wycieraczki nie "obmiotły" szyby, bo była mała wilgoć w powietrzu...

Ale gdy ruszałem z pracy, wykonały jedno "obmiecenie".

Teraz, jak uruchomiłem auto celem przestawienia, nie ruszyły się z miejsca.

Jutro z rana wytrę szybę w miejscu czujnika i zobaczymy czy wycieraczki ruszą..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

No, tak, tylko TIS podaje to co napisałem, czyli jeśli po zgaszeniu auta manetka została w pozycji auto to ponowne uruchomienie silnika nie aktywuje automatycznych wycieraczek nawet jeśli będzie padał deszcz. Chyba, że to zależy od sterownika GM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś przed starte auta, przetarłem szybę w miejscu czujnika. Nie było wilgoci w powietrzu - było sucho i +17stopni o 6.30 rano.

Wycieraczki nie "obmiotły" szyby po uruchomieniu auta. Czyli wychodzi że to właśnie kurz powodował ruch wycieraczek.....

posprawdzam to jeszcze przez kilka dni.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rain sensor działa. dziś zrobiłem próbę na spryskiwacz do kwiatków.....

podsumowując:

1. nie może być powietrza między szyba a czujnikiem - silikon na;leży przykleić bardzo starannie.

Ja przykleiłem pierw do obudowy, a następnie przykleiłem obudowę do szyby. Proces klejenia rozpocząłem od precyzyjnego ustawienia owej obudowy (aby jak najwięcej światła wpadało przez czerwony plastik na obudowie). Następnie przyłożyłem lewą stronę obudowy (można wtedy skorygować ewentualne położenie tej obudowy) i zacząłem przyklejać całość.

2. skasować wszystkie błędy w rain sensor (AIC)

3. wgrać inicjalizację rain sensora.

Aby działało: manetka wycieraczek ustawiona musi być na pozycję nr 1. To samo dotyczy pokrętła częśtotliwości umieszczonego na manetce -także ppozycja 1.

to wszystko.

Apropo błędów: ja miałem różne błędy wskazujące na np manetkę, sensor czy jakieś niemieckojęzyczne (INPA) cuda.

Proponuję najpierw rozpocząć od silikonu między szybą a czujnikiem - jeśli znajduje się tam powietrze - to jest przyczyna (najczęściej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś był chrzest bojowy - popadało deszczem.....

no, szału nie było. d...py nie urwało...

Na pewno ten rain sensor nie działa tak samo jak z mojego pierwszego touringa - tam, byle kropla deszczu powodowała uruchomienie wycieraczek...

w tym aucie, nie....musiałem kilka razy pomóc pokrętłem...

Wyczytałem że szyba traci swoją przeźroczystość itp, że sensor musi się "przyzwyczaić"....

Zacząłem podejrzewać że winę ponosi jednak ta taśma której użyłem do przyklejenia czujnika..... Nie jest to typowy żel do tego czujnika (już zamówiłem 4 sztuki z przodującego kraju świata który produkuje wszystko...), a taśma dwustronna, gruba, przeźroczysta.

myślę że to ona "wprowadza" sensor w błąd i wycieraczki chodzą bardzo ślamazarnie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Borsuczek napisał(a):

Pisałem już wcześniej, że masz problem z masą silnika wycieraczek 😉

trzeba zdejmować wycieraczki i dostać się do silnika wycieraczek? Tam gdzieś w pobliżu jest ta masa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem jeszcze jedno- dziś padało w Bergen musiałem wymusić ruch wycieraczek przekręcając pokrętło na manetce o jeden w górę a potem powróciłem do pozycji 1 pokrętła na manetce....Kiedy to zrobiłem, wycieraczki ożyły i zaczęły normalnie pracować...Padał intensywny deszcz - intensywnie działały

deszcz się skończył - wycieraczki przestały działać.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze
W dniu 21.06.2023 o 19:18, 520i napisał(a):

dziś był chrzest bojowy - popadało deszczem.....

no, szału nie było. d...py nie urwało...

Na pewno ten rain sensor nie działa tak samo jak z mojego pierwszego touringa - tam, byle kropla deszczu powodowała uruchomienie wycieraczek...

w tym aucie, nie....musiałem kilka razy pomóc pokrętłem...

Wyczytałem że szyba traci swoją przeźroczystość itp, że sensor musi się "przyzwyczaić"....

Zacząłem podejrzewać że winę ponosi jednak ta taśma której użyłem do przyklejenia czujnika..... Nie jest to typowy żel do tego czujnika (już zamówiłem 4 sztuki z przodującego kraju świata który produkuje wszystko...), a taśma dwustronna, gruba, przeźroczysta.

myślę że to ona "wprowadza" sensor w błąd i wycieraczki chodzą bardzo ślamazarnie.....

Pokrętło jest do regulacji intensywności czujnika, pierwsza pozycja najmniej czuły a ostania najbardziej czuły.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
W dniu 14.06.2023 o 22:05, Fuser napisał(a):

 

Co ciekawe, po pewnym czasie pracy automatycznej wycieraczek zapalają się światła mijania nawet jak nie ma zmroku. Oczywiście  przełącznik świateł musi być na "AUTO". Nigdzie nie znalazłem opisu takiej funkcjonalności, tak samo nie mogę znaleźć schematu z przełącznikiem świateł w wersji automatycznej.

To czujnik nie tylko deszczu ale i również zmierzchu, jak jest intensywny deszcz to spada widoczność, stąd uruchomienie świateł mijania przy ustawionej opcji automatycznej.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
2 godziny temu, maniek21112 napisał(a):

jak jest intensywny deszcz to spada widoczność, stąd uruchomienie świateł mijania

Mam trochę inne doświadczenia. 

Zaczyna padać drobny deszcz, włączam wycieraczki automatyczne, które od czasu do czasu zgarną szybę. Po przejechaniu kilku kilometrów załączają się światła mijania, deszcz cały czas delikatny. W pewnym momencie wyłączam wycieraczki i światła natychmiast gasną. Jeśli miałoby to powiązanie ze spadkiem widoczności to powinny się świecić nadal. Poza tym u mnie światła po zmierzchu zapalają się dosyć późno, tzn. musi być naprawdę ciemno. Większość aut ma już załączone światła, a ja nadal jadę na dziennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Gasną mijania po wyłączeniu automatycznych wycieraczek, ponieważ sterownik uznaje, że gdy przestaje padać to widoczność poprawia się. Czułość czujnika zmierzchu można zmienić przez ncs, gdy koduje światła dzienne od razu zmniejszam czułość żeby właśnie później uruchamiały się mijania, fabrycznie są trochę zbyt nadgorliwe.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.