Skocz do zawartości

[G30/G31] Niska wydajnosc klimatyzacji


kapitan.szpunt

Rekomendowane odpowiedzi

IMG_20240705_145154.thumb.jpg.eb4c2e777914f1d165b9430d2586904b.jpgIMG_20240705_145511.thumb.jpg.2fcb38caf8eadd8ac2d0462aac6bde45.jpg

W prawie nowym aucie są takie wartości na wylocie 5.4 stC na obiegu otwartym i 3.7 na zamknietym. W Volkswagenie miałem około 2 StC na wylocie więc było lepiej. Jak macie takie temperatury jak ja lub nizsze to mysle ze wszystko ok i lepiej nie będzie.

Edytowane przez kapibara22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

I koniecznie tryb Sport Ind. bo z moich obserwacji, nic nie zabija wydajność klimatyzacji w gorące dni,jak system SS 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietajcie ze tam gdzies w opcjach jest jeszcze mozliwosc ustawienia dodatkowego temperatury jaka ma byc ze srodkowych kratek klimatyzacji niezaleznie od zadanej temperatury !!!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

I nie wiem czy było to poruszane, ale w ECO Pro domyslnie jest zaznaczona klimatyzacja ECO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy aktualnej pogodzie, w trybie auto moja 4strefowa dmucha tylko kratkami na konsoli środkowej. Z bocznych leci jakiś odpad powietrza.

Jak ustawię sobie nawiew na mnie na max to przy 20 robi się zimno.

Ten tryb auto nadaje się tak do 25 stopni Celsjusza, potem już głupieje i chodzi jakby nie chciał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2024 o 10:42, Rufio napisał(a):

Zrobiło się gorąco i klima w G31 to jakiś żart. 

Trybu auto mam wrażenie, że szumi ale słabo chłodzi. 

Mam 4 strefową. 

W ustawieniach klimy masz grzanie lub chłodzenie. Przyzwyczajony do pokręteł na desce rozdzielczej w serii F też początkowo miałem z tym problem. Teraz wszystko jest w ustawieniach Mój Pojazd. Nie jest to wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.07.2022 o 16:47, kapitan.szpunt napisał(a):

@Krakurs ten interfejs na zdjeciu to jakas nowa wersja oprogramowania? Moje G31 z 2017 roku tego nie ma. Wersja oprogramowania, ktora mam to:

Tel: TB-006.074.002

Media: MB-006.074.002

Trochę inne, ale jest w ustawieniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę teraz próbowałem zwietrzyć temat klimy w G30, gdyż gorący dzień nieco dał mi w kość. Mam klimę dwustrefową. Moje dotychczasowe ustalenia:

- ponoć w środkowej, lewej kratce (bliżej kierowcy) jest za dużo jakiejś pianki, która utrudnia przepływ powietrza (u mnie akurat tutaj powietrze idzie dobrze)
- z kolei w lewej kratce przy drzwiach idzie słabiej
- Klima, pomimo ustawienia w trybie "Auto" ma jakiś swój mały zakres regulacji siły nadmuchu, ale nie robi tego w pełni automatycznie tak jak w E90 -> możesz nadal klikać i wybrać wyższy "zakres" w jakim tryb "Auto" ma chodzić. Osobiście nie do końca rozumiem jaka stała za tym idea, ale tu już możesz sobie zwiększyć wydajność klimy
- w Ustawieniach pojazdu w menu Klimatyzacja (albo po prostu naciśnij Menu na panelu klimy) - możesz ustawić chłodniejsze powietrze ze środkowych kratek
- środkowe kratki warto aby nie szły centralnie do góry gdyż jest tam ponoć jakiś czujnik i wtedy klima nie będzie aż tak chłodzić
- otwarty szyberdach zdecydowanie potrafi nagrzać wnętrze, ale nie tylko gdy jest otwarty - szklane powierzchnie również grzeją, polecam wówczas całkowicie zasunąć przesłony
- włączenie obiegu wewnętrznego ułatwia klimie chłodzenie powietrza
- ponoć przyciemnianie szyb też może lekko pomóc

icon3.png G30 530i xDrive

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Przepływ powietrza, a temperatura powietrza na wyjściu to dwie różne rzeczy.

Przyciemnienie szyb - owszem że pomoże

Włączenie obiegu wewnętrznego - klimatyzacja w trybie AUTO sama zmienia ten parametr aby było dobrze

Czujnik temperatury nie jest u góry (bo byłoby absurdalne z punktu widzenia inżynieryjnego) - czujnik jest w panelu klimatyzacji.

 

W G21 mam tak że klimatyzacja dmucha tak ze jej nie słychać (tyle co nic) a wydmuchuje arktyczne powietrze - listwa jest po prostu zimna

Mam trzy G30 - i najlepiej klima działa w jednej 530e - podobnie, ale nie aż tak jak w G21.

W ostatniej G30 gdzie są 4 strefy (chociaż to raczej bez znaczenia?) - dmucha mocno - tak jak by właśnie nie mogła zbić temperatury i próbowała obniżyć ja 'wiatrem' a nie 'chłodem'. Nie w tym sens klimatyzacji.

Akurat obie są czarne, a ta G30 w ktorej najlepiej dziala z G30 to bluestone metallic.
Bo kolor owszem ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat - jak dla mnie - na razie temat nie rozwiązany.

U mnie lodówkę w samochodzie uzyskać nie jest żadnym problemem. Wystarczy ustawić temperaturę na 18-19 i po chwili mamy chłód. Tyle że ten chłód jest za mocny po powiedzmy 10 minutach i manualnie muszę podnieść temperaturę do 22,5 - 23 stopni, aby temperatura utrzymywała się komfortowa. Nie lubię wiania klimatyzacji bardzo zimnym powietrzem, więc nie dążę do lodówki, tylko po prostu ma być 22,5 stopni w kabinie i tyle w temacie.

Ustawienie 22,5 na auto po prostu nie działa - w aucie jest gorąco przez dłuższy czas - szybciej jazda się zakończy niż temperatura się ustabilizuje.

Mam w menu klimy ustawioną korektę temperatury z tych kratek powiedzmy na połowie skali w kierunku chłodu.

Muszę sprawdzić jedną rzecz - skoro czujnik temperatury jest w panelu klimy - to czy nie przeszkadza mu uchwyt do telefonu - ten akcesoryjny BMW, wożony w miejscu na kubek? Muszę to sprawdzić.

Dla porównania mam też Skodę Superb 3 - tam się ustawia 22,5 stopnia na auto i zapomina na zawsze o temacie. W BMW jakieś cyrki i jeszcze ASO twierdzi że tak ma być - no parodia jakaś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luk_byd dzięki za komentarze, dlatego też napisałem "ponoć", bo podałem info, które zebrałem na innych stronach i forach. Mój samochód to Mediterranean Blue, nie wiem na ile to się liczy jako kolor lubiący przyciągać ciepło, natomiast widzę ewidentną zależność z szyberdachem - w gorące dni musi być w pełni zasłonięty bo inaczej klima sobie nie radzi. Najlepiej go użyć rano lub na wieczorną przejażdżkę.

Trochę się już nauczyłem korzystania z klimy, najczęściej mam ją na 20.0-20.5 i na pierwszym biegu w trybie Auto. Gdy potrzeba schłodzić nieco bardziej, to drugi bieg w trybie Auto już pomaga, ew. obniżenie o 0.5-1.0. W E90 starałem się trzymać zadaną temp. około 3 st. niższą niż zewnętrzna, tutaj 4-5 stopni różnicy. Raz tylko w super gorący dzień dałem trzeci bieg w trybie Auto, a łącznie jest chyba ich pięć. Powietrze ze środkowych kratek mam ustawione o 3 kreski w lewo od ustawienia środkowego, na prawej kratce mam uchwyt na telefon, co pewnie też lekko ogranicza przepływ powietrza.

Także ogólnie nie jest źle, da się z tym normalnie żyć, acz jednocześnie nie jest to rozwiązane w pełni intuicyjnie. Klima potrafi zapewnić przyjemny klimat, tylko trzeba włożyć nieco więcej wysiłku aby ją do tego zachęcić.

icon3.png G30 530i xDrive

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu w BMW jest za dużo ustawień możliwych do regulacji i stad te problemy. 
w Skodzie w trybie Auto nie da sie regulować siły nawiewu. Tu się da. 
Ja jak mam za gorąco to najczęściej co robie to kieruję nawiew z środkowych kratek na twarz, potem ewentualnie zwiekszam siłę nawiewu, a w ostateczności temperaturę. 
Na początku jak auto gorące w środku to mam 21, czasem na chwile 20. Potem stopniowo jade do 22 lub 23 (a nawet 24) bo jest za chlodno.
Jak dla mnie klima działa dobrze, nie narzekam a mam prownanie z innumi autami typu Skoda, VW.
A , i jeszcze mam szyberdach (prawie zawsze odsłonięty) i ciemny kolor lakieru.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.