Skocz do zawartości

problem z ubezpieczycielem - PZU


Rekomendowane odpowiedzi

rok temu kupilem auto ubezpieczone w PZU, w przepisach jest, ze w ciagu 30 dni nalezy wypowiedziec ubezpieczenie, jesli nie chcemy kontynuowac ubezpieczenia - oczywiscie listownie aby bylo trudniej, jako ze termin 30-dniowy uplywal 6 listopada to 5 listopada wyslalem do nich listem poleconym pismo o wypowiedzeniu ubezpieczenia, po kilku miesiacach dostalem wezwanie do zaplaty nastepnej czesci ubezpieczenia - dzwoniac pod podany numer nie dodzwonilem sie, po doinformowaniu sie u ubezpieczyciela na miejscu sprawe olalem - tak mi doradzono, po nastepnych kilku miesiacach dostalem kolejne wezwanie do zaplaty - tym razem juz sie dodzwonilem i po kilku minutach niezbyt milej konwersacji z jakas pania dowiedzialem sie ze sprawa zostala zalatwiona i juz nie mam sie o co martwic

 

jednakze kilka dni temu zdziwilem sie po raz kolejny - dostalem pismo - po roku czasu !! ze wypowiedzenie doszlo o dzien za pozno (7 listopada) i musze im jednak zaplacic ta skladke - powoluja sie na jakis przepis z 1969 ze liczy sie data dojscia pisma do nich a nie data stempla pocztowego - mi juz rece opadaja - mial ktos podobne doswiadczenia ?? moze ktos wie co z tym zrobic ??

 

ja wiem tylko jedno - nigdy nie ubezpiecze samochodu w PZU ani nie kupie zadnego juz tam ubezpieczonego !!

kupie szerokie 17" do E36 - najchetniej 9" przod i 10" tyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że mogą mieć rację z tą datą otrzymania. Ja miałem problem z wypowiedzeniem umowy, bo opinię od rzeczoznawcy dostałem na dzień przed terminem i 15 minut przed zamknięciem inspektoratu.

Znajomy udzielił mi bardzo dobrej w takich wypadkach rady, żeby wysłać wypowiedzenie umowy faksem razem z kserokopią polisy. Tak właśnie zrobiłem, po czym na drugi dzień zadzwoniłem się zapytać i pani powiedziała, że wzystko jest w porządku. Minęło już pare miesięcy i niczego ode mnie nie chcą, a jakbym miał jakieś problemy to przecież jest potwierdzenie z faksu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że coś tu oni Cię robią w balona. Wysyłałeś poleconym priorytetem, czy samym poleconym? Trzeba sprawdzić ile czasu deklaruje poczta polska na dostarczenie poleconego. Jeśli jest to jeden dzień, to napisz do nich pismo i skseruj to potwierdzenie nadania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety w tym przypadku prawo stoi po stronie PZU

 

uprawnienie o którym mowa (do wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej) wynika z Art. 31 ust. 1. ustawy z dnia 22 maja 2003 r.o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w którym czytamy "W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Przepisy art. 28 stosuje się odpowiednio."

 

ten przepis z 1969r. na który się powołują to zapewne Art. 61. § 1. Kodeksu Cywilnego USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r.

"Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej"

 

więc niestety oświadczenie woli (w twoim wypadku wypowiedzenie umowy ubezp.) musi być w tym 30 dniowym terminie odebrane w taki sposób żeby zakład ubezp. mógł się z nim zapoznać samo wysłanie listu nie czyni zadość temu wymaganiu jak czytamy w uzasadniniu do wyroku Sądu Najwyższego - Izba Cywilna,IV CKN 898/2000: "Odstąpienia od umowy dokonuje się przez oświadczenie woli adresowane do drugiej strony. Oświadczenie to - stosownie do przepisu art. 61 kc - uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej strony w taki sposób, że mogła ona zapoznać się z jego treścią.

Wysłanie listu zawierającego oświadczenie o odstąpieniu od umowy nie gwarantuje tego, że adresat list rzeczywiście otrzyma ani, tym bardziej, że adresat będzie mógł zapoznać się z jego treścią. Wobec tego samo wysłanie listu nie spełnia wymogu dojścia oświadczenia do drugiej strony ani wymogu możności zapoznania się z treścią oświadczenia. Rację ma więc skarżąca, zarzucając błędną wykładnię art. 61 kc, polegającą na przyjęciu, że oświadczenie woli powodów o odstąpieniu od umowy zostało złożone pozwanej przez nadanie listu poleconego zawierającego to oświadczenie."

 

Prawo jest niestety naszpikowane tego typu pułapkami.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey Kiloff

Nie tylko PZU robi takie numery, ja jak kupiłem cabrio to 3 dni później wykupilem na siebie ubezpieczenie. Stare wygłosilem w WARCIE, tylko że ubezpiczennie poprzedniego właściciela było spisane nie na niego tylko na jakiegoś członka rodziny , numery rejestrtacyjne , nadwozia i adres zamieszkania był taki sam tylko , imie bylo chyba jego brata. No ale przecież ja wygłaszam polise o jakimś tam niepowtarzalnym numerze , nie ważne na kogo bo taki sam nr jest tylko 1 . Wygłosiłem , dostałem potwierdzenie i myślałem że koniec. Po pół roku dostaje jednocześnie 2 pisma do domu :

1) od WARTY - składka OC polisy którąwygłosiłem za to pół roku od kiedy ja jestem włąscicielem

2) firma windykacyjna - nakaz zapłaty + jakieś tam odsetki i koszty postepowania

 

Musiałem wykonać wiele telefonów , faksów i pism żeby udowodnic Warcie że , ja wygłosiłem tą polise i nie obchodzi mnie że była na inną osobę niż poprzedni własciciel i że to nie moja wina bo nie ja ją zawierałem , i niech sobie Warta załatwi między swoimi oddziałami dlaczego umowa zostałą zawarta na inna osobe niż włąsciciela auta.

ZAWIOZĘ NA ŚLUB !!!!


%5B640%3A129%5Dhttp%3A//xenonis.whitestarprogramming.de/save_the_e36/img/pics/banner.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli z tegop wynika ze musze im te 550 zeta zaplacic ??

juz nie mam zadnych argumentow zeby oc sie odwolywac ??

 

teraz sie tak zastanawiam .. ze skoro to ubezpieczenie zostalo (wg nich) wypowiedziane po 30 dniach, czy ono przypadkiem dalej nie jest aktualne, i w chwili obecnej, pomimo tego ze samochod zostal sprzedane - nie przyjdzie mi do zaplaty za miesiac ponownie wniosek na kolejny rok ... bo ja niewiem na jaki okres czasu zawarl umowe poprzedni wlasciciel - ale mam nadzieje ze nie mogl dluzej niz na okres jednego roku

 

niestety zostalo wyslane listem bez priorytetu (zwykly polecony) - tak wiec poczty zaskarzyc nie moge ..

kupie szerokie 17" do E36 - najchetniej 9" przod i 10" tyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz sie tak zastanawiam .. ze skoro to ubezpieczenie zostalo (wg nich) wypowiedziane po 30 dniach, czy ono przypadkiem dalej nie jest aktualne

 

odpowiedzią na twoje pytanie jest znowu Art. 31 ust. 1. ustawy z dnia 22 maja 2003 r.o ubezpieczeniach obowiązkowych... "W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Przepisy art. 28 stosuje się odpowiednio."

 

i art. 28 w/w ustawy: "Art. 28. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2."

 

na szczęście zdaje się że dotyczy cię przesłanka z pkt 1 ust.2 art. 28 cyt. ustawy:

"2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:

1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo (...)"

 

czyli z tegop wynika ze musze im te 550 zeta zaplacic ??

niestety raczej nie widze tu punktu zaczepienia do ewentualnej walki z PZU :(

 

chyba że np. zaistniała sytuacja przewidziana w Art. 32. w/w ustawy :"1. Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.

2. Skutki wyrządzenia szkody po dniu zbycia pojazdu mechanicznego nie obciążają zbywcy tego pojazdu.

3. Zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w ust. 1. (...)

 

jeżeli nie powiadomił PZU o zbyciu to odpowiadacie za to zobowiązanie solidarnie czyli w skrócie PZU może domagać się zapłaty również od zbywcy jeżeli on zapłaci to ty jesteś zwolniony ze zobowiązania w stosunku do PZU ale zbywca ma w stosunku do ciebie regrs na tę kwote

 

w każdym razie sprawdź czy zbywca nie zapłacil już tej składki, jeżeli nie to moim zdaniem pozostaje Ci tylko w jakiś (jak najbardziej dla Ciebie korzystny) sposób dogadać się z PZU, napisz jakieś pokorne pismo i proś o umorzenie długu (chociaż częściowe) albo o jakieś dogodne raty

 

nic więcej nie przychodzi mi do głowy

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzenie wysłania poleconego jest całkiem innym przypadkiem niż potwierdzenie z faxu. Fax daje potwierdzenie dostarczenia czylli to już problem PZU że nie chciało im się przeczytać...

a te 550 pewnie musisz niestety zapłacić a na kolejny rok nie powinno się przedłużyć bo wypowiedziałeś na rok przed upływem następnego terminu w pewnym sensie.

Ja spróbowałbym pójść do do poważnego inspektoratu i spróbować porozmawiać/poprosić o umorzenie..... No bo w sądzie i na paragrafy w tym wypadku nie ma szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BZDURY !!!!!!!!!!!!1

w naszym kraju nadal wiazaca jest DATA STEMPLA POCZTOWEGO ! wiec jesli poslales list polecony co najmniej w ostatnim dniu to zrobiles to zgodnie z prawem. to samo sie tyczy abonamentow za telefon, niby pisza w umowie ze decyduje data wplywu kasy na konto. to naciaganie. to jest niezgodne z prawem. napisz im wprost ze wyslales list w terminie i ze cie nie interesuje termin dostaarczenia przez poczte, nadto poinformuj ze twoje dane adresowe przechowuja i obrabiaja niezgodnie z ustawa o danych osobowych. Obowiazek o ktorym mowi ubezpieczyciel jest niezgodny z ustawa o ochronie danych adresowych, coz , kolejny bubel prawny w naszym kraju. powodzenia.

 

p.s. jak masz za duzo kasy to podam ci numer konta, wplacisz mi jakies drobne ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwonilem do rzecznika praw ubezpieczonych i niestety potwierdzil wszystko to o czym wisnia pisal - wisnia, ogromne dzieki za info .. niestety po raz kolejny przekonalem sie ze ubezpieczyciele to banda zlodziei.. :roll:
kupie szerokie 17" do E36 - najchetniej 9" przod i 10" tyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodeks Postępowania Cywilnego

Art. 165. § 1. Terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego.

§ 2. Oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

--oto Twój paragraf

 

to samo dotyczy sie innych podmiotow, nie mam niestety przed soba dokladnego paragrafu, poszukaj na forum prawnym, jak cos znajde to napisze.

 

p.s.

nie daj sie zlodziejom, oni licza na baranow ktorzy sie wystrasza, napisz jak ci pisalem ze maja bezprawnie twoje dane osobowe ,ze nie podpisywales z niki umowy i zadasz wymazanioa twoich danych z ich bazy w przeciwnym razie oddasz sprawe do prokuratury.wytknij im ich bledy, zapewne pismo jest bez pieczatki imiennej, bez czytelnego podpisu, sprawdz jak ma wygladac pismo urzedowe, to jest dokladnie opisane w KPA.

Edytowane przez flash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodeks postępowania administracyjnego: Przepis prawny:

Terminy

 

Art. 57. § 1. Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

§ 2. Terminy określone w tygodniach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu.

§ 3. Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

§ 5. (11) Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:

1) wysłane w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, za poświadczeniem przedłożenia, do organu administracji publicznej,

2) nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego,

3) złożone w polskim urzędzie konsularnym,

4) złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej,

5) złożone przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku,

6) złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego.

 

p.s. celowo otwieram nowego posta zeby nie namieszac, przypominam ze poczta polska jest instytucja panstwowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flash KPA to ja znam dobrze bo akurat do mój chleb powszedni, ale akurat w tym przypadku KPA można sobie wsadzić w d... , art. 28 ustawy o ubezpieczeniach zastrzega sobie aby wypowiedzenie zostało fizycznie złożone na dzień przed upływem ustawowego terminu wypowiedzenia. Tutaj masz mniej wiecej objasnione to

http://kalkulator.prometeusz.com.pl/ubezpieczenie_oc_samochodu_porady.php?porady=06/ubezpieczenia_samochodowe/ubezpieczenia_samochodu/ubezpieczenia_porady/ubezpieczenie_oc/wypowiedzenie_umowy_oc_samochodu_polisa_oc_umowa_oc

i tu

www.link4.pl/index_927.htm , typowy haczyk na który złapało sie juz masa ludzi.

ZAWIOZĘ NA ŚLUB !!!!


%5B640%3A129%5Dhttp%3A//xenonis.whitestarprogramming.de/save_the_e36/img/pics/banner.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze tu tak , handluje samochodami , wiec ubezpieczenia pzrechodzą na mnie , zawsze je wypowiadam pod koniec dni 30 listem poleconym tylko , zadnych problemów z jakimis płatnosciami .Logiczne dla mnie jest , ze skoro ja mam 30 dni , a mozna wypowiedziec to listownie , to liczyc sie musi data stempla pocztowego , a nie data wpłyniecia ja wypowiedzialem umowe przed 30 dniami czyli dnia 29 , w tym dniu spozadzilem wypowiedzenie czyli moją wolę wyraziłem , a ze to dojdzie dwa dni puzniej ....wali mi ! trafiłeś na jakiegos upierdliwego urzednika , co sie na jakies stare akty powołuje , ja bym nie płacił , jak masz potwierdzenie

ale w tym kraku wszystko jest mozliwe , moze ja poprostu mialem szczescie , zas Ty pecha !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze tu tak , handluje samochodami , wiec ubezpieczenia pzrechodzą na mnie , zawsze je wypowiadam pod koniec dni 30 listem poleconym tylko , zadnych problemów z jakimis płatnosciami .Logiczne dla mnie jest , ze skoro ja mam 30 dni , a mozna wypowiedziec to listownie , to liczyc sie musi data stempla pocztowego , a nie data wpłyniecia ja wypowiedzialem umowe przed 30 dniami czyli dnia 29 , w tym dniu spozadzilem wypowiedzenie czyli moją wolę wyraziłem , a ze to dojdzie dwa dni puzniej ....wali mi ! trafiłeś na jakiegos upierdliwego urzednika , co sie na jakies stare akty powołuje , ja bym nie płacił , jak masz potwierdzenie

ale w tym kraku wszystko jest mozliwe , moze ja poprostu mialem szczescie , zas Ty pecha !

tak tak , przepisy dotyczą wszystkich , oprócz handlarzy..... :duh:

ZAWIOZĘ NA ŚLUB !!!!


%5B640%3A129%5Dhttp%3A//xenonis.whitestarprogramming.de/save_the_e36/img/pics/banner.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D :shock: :D rozbawił mnie kolega flash

kpa,kpc, kc, prawo podatkowe co to za różnica wybierzmy sobie z tej kupy 'bzdur' coś co jest dla nas w danym momencie wygodne i każdą sprawę da się jakoś załatwić :cool2:

 

tylko że:

oświadczenie woli nijak nie pasuje mi do definicji pisma procesowego (kpc -odpada) i pisma w rozumieniu kpa (jak ty wogóle wpadłeś na to żeby do stosunku zobowiązaniowego zastosować postępowanie administracyjne :?: )

 

ale po co ja się produkuje.....mec. flash i tak wie lepiej:

powtarzam jeszcze raz , w Polsce decydujaca jest DATA STEMPLA POCZTOWEGO.

 

i tego się trzymaj :cool2:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisalem wczesniej, sprawa wygrana w sadzie. KPA ma tu jak najbardziej zastosowanie.

pozdrawiam

Bzdura , przecież Wiśnia przytoczył uzasadnienie wyroku sądu , właśnie na niekorzyść osoby wygłaszającej ubezpieczenie :

jak czytamy w uzasadniniu do wyroku Sądu Najwyższego - Izba Cywilna,IV CKN 898/2000: "Odstąpienia od umowy dokonuje się przez oświadczenie woli adresowane do drugiej strony. Oświadczenie to - stosownie do przepisu art. 61 kc - uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej strony w taki sposób, że mogła ona zapoznać się z jego treścią.

Wysłanie listu zawierającego oświadczenie o odstąpieniu od umowy nie gwarantuje tego, że adresat list rzeczywiście otrzyma ani, tym bardziej, że adresat będzie mógł zapoznać się z jego treścią. Wobec tego samo wysłanie listu nie spełnia wymogu dojścia oświadczenia do drugiej strony ani wymogu możności zapoznania się z treścią oświadczenia. Rację ma więc skarżąca, zarzucając błędną wykładnię art. 61 kc, polegającą na przyjęciu, że oświadczenie woli powodów o odstąpieniu od umowy zostało złożone pozwanej przez nadanie listu poleconego zawierającego to oświadczenie."

ZAWIOZĘ NA ŚLUB !!!!


%5B640%3A129%5Dhttp%3A//xenonis.whitestarprogramming.de/save_the_e36/img/pics/banner.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak , przepisy dotyczą wszystkich , oprócz handlarzy..... :duh:

 

sarkazm nie potrzebny....napisalem jak ja to robie i z reszta nie tylko ja , i jakos mamy spokoj , wiec widac tu wyraznie , ze wszystko zalezy od osoby w danym oddziale PZU np.

 

Zawsze tylko musze ubezpieczycielowi wysłać umowe sprzedazy pojazdu bo op to sie do mnie zwraca , i wysyłam i wszystko gra !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak , przepisy dotyczą wszystkich , oprócz handlarzy..... :duh:

 

sarkazm nie potrzebny....napisalem jak ja to robie i z reszta nie tylko ja , i jakos mamy spokoj , wiec widac tu wyraznie , ze wszystko zalezy od osoby w danym oddziale PZU np.

 

Zawsze tylko musze ubezpieczycielowi wysłać umowe sprzedazy pojazdu bo op to sie do mnie zwraca , i wysyłam i wszystko gra !

spoko Krzyś 124 luzik, masz fuksa w życiu widocznie :D , ja takiego nie mam :(

ZAWIOZĘ NA ŚLUB !!!!


%5B640%3A129%5Dhttp%3A//xenonis.whitestarprogramming.de/save_the_e36/img/pics/banner.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.