Skocz do zawartości

[e39 touring] Jeszcze przed kupnem auta, pytania o audio


topek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po dlugim motaniu sie jakie auto kupic (sprzedalem moja lagune V6 3.0 :) wybor padl na BMW 530d kombi z roku 2000 za okolo 9000 Euro.

Beemka jest kompromisem miedzy autem majacym sprawiac fun (planowalem audi TT) a autem praktycznym (Avensis 2.0 D4D). Mam nadzieje, ze bedzie i praktyczna i sprawiala przyjemnosc :) "Juz do tematu wracam..."

 

Fakt dobrego (choc nie audiofilskiego) dzwieku w aucie jest dla mnie bardzo wazny. Przegladalem to forum oraz fora niemiecko- i anglojezyczne. Troche mi sie wyjasnilo, ale tez troche przyciemnilo.

 

Po lekturze tej strony:

http://bmw.bazzi.biz/lautsprecher_e39.htm

wiem ze w E39 montowane byly 3 rodzaje naglosnienia:

1. podstawowe stereo z 6 glosnikami

2. Hifi z 10 glosnikami i wzmacniaczem

3. Hifi DSP z 10 glosnikami, 2 subami (w kombi 1 sub) + procesor dzwieku

 

Teraz pytania:

1. Jak na pierwszy rzut oka, przegladajac ogloszenia na mobile.de czy autoscout24.de, stwierdzic jaka wersja naglosnienia jest w danej E39

 

2. Ktora wersja naglosnienia najlepiej, tj najtaniej i najprosciej, podatna jest na wlozenie wlasnych glosnikow w miejsce firmowych, dolozenie wzmacniacza 6-cio kanalowego i subwoofera ?

 

3.1 Czy pierwsza wersja dzwieku w e39 tj stereo ma podciagniete do bagaznika kabel od zmieniarki? Chcialbym nabyc cos takiego:

http://www.e39shop.de/pd1935158822.htm?categoryId=25

zeby moc podpiac odtwarzac mp3 ktory podobno zostaje rozpoznany jako zmieniarka i mozna obslugiwac normalnie z kierownicy czy z przodu. Ma ktos z was podobne rozwiazanie?

 

3.2 Czy po wpieciu sie w oryginalna instalcje audio bmw przy pomocy tego adaptera da sie dzwiekiem nadal sterowac z pozycji kierowcy, tj poziom basu, balans fader itd. ?

 

 

Chcialbym umiescic, jak wspominalem, skrzynke basowa. Przegladajac fora wpadlo mi w oczy cos takiego:

 

4.1 http://www.dr-boom.de/Technik/GfkGehaeuse/Sub_BmwE46Kombi.jpg

Co prawda jest to montaz w e46, ale chyba w e39 jest nawet wiecej miejsca z tej strony? W wersji dzwieku z DSP wlasnie w tym miejscu powinien byc firmowy sub. Widzial ktos na allegro, albo gdzie indziej gotowe skrzynie pasujace idealnie w ta dziure. Wybor glosnika to sprawa drugorzedna. Dobierze sie do pojemnosci skrzynki i zasobnosci porftela :>

 

4.2

A moze ktos widzial, slyszal o montazu glosnika basowego w kole zapasowym? Nie w miejsce kola zapasowego, tylko idealnie w kolo zapasowe. Moim celem jest zachowanie oryginalnego bagaznika jak i pozostawienie kola zapasoweg. W lagunie mialem skrzynke basowa i jak chcialem wziasc wiecej rzeczy musialem ja wyjmowac i nie bylo to dobre rozwiazanie.

 

5. Czy jest w sieci gdzies lista dobrych glosnikow na przod i tyl ktore pasuja w oryginalne dziury? Nie chce nic zmieniac w optyce. Choc drzwi zostana wygluszone w srodku. Moze w miejsce plastikowego pierscienia bmw pojdzie cos z mdfu, jak to za duzo przerabiania nie jest.

 

6. Ktora wersja nawigacji jest lepsza 16:9 czy 4:3 w kwestii dostepnosci map i dolozenia wlasnego audio? No chyba ze kupie auto bez nawigacji :> W sumie za nawigacje robi mi laptop + gps (na usb).

 

No to narazie tyle. Z gory dziekuje za odpowiedzi :>

 

 

topek -> jak zawsze pozdrawiajacy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może byś trochę poczekał na odpowiedzi ?! Ciekawe czy Ty tak szybko odpowiadasz innym ? Bo jak widzę, to nie ... :evil:

 

1. Nagłośnienie 2 i 3 ma po prawej stronie w bagażniku subwoofer, a jeżeli jest to wersja "3", to ma w menu nawigacji pozycję DSP lub jak nie ma navi na panelu MID, ma przycisk DSP

2. Podstawowe stereo - w innym przypadku będziesz miał 2 wzmacniacze : swój i oryginalny i problem jak to "pożenić", chyba, że "Twój" wzmacniacz będzie tylko do subwoofera

3.1. Kabel do zmieniarki, to sprawa niezalezna od nagłośnienia. W tym roczniku może być a może nie - w zależności czy samochód został zakupiony z pakietem "pod zabudowę zmieniarki" - niedawno opisywałem kiedy kable są, a kiedy napewno nie ma ...

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale ten interface jest tylko do radyjek z nowym złączem, które było montowane od 2002r.

3.2. Raczej tak - ale to pytanie do sprzedawców tego adapteru.

4. Nie zajmuje się nieoryginalnymoi rzeczami, więc raczej nie podpowiem

5. Oryginalnie muszą być 13cm - praktycznie każde 13cm powinny wejść, większy wymiar wiąże się z przeróbką "skrzyni" głosnika

6. Mapy są takie same, audio praktycznie nie ma nic wspólnego z navi 4:3 czy też 16:9

Sebastian. Dawno temu ... E34 524td.

Obecnie: E38 735iL i E46 330i SMG oraz ... Toyota Prius, Ford Probe 2.5V6 (wszystkie LPG ;) ), a także moto: Yamaha XV250 i Gilera DNA

Stronka

(Nawigacje i audio do BMW E38/39/46/53/83)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
no to na to wynika ze ja mam w swoim bmw ta druga wersje naglosnienia ze zmieniarka jakims wzmacniaczem i subowerem Nokii, bez nawigacji. chcialem podlaczyc jakos suboower w miejsce tego suboowera Nokii ale nic nie zagralo. wie ktos jak podlaczyc jakas skrzynie basowa pod taka instalacje zeby zagralo?czy potrzebny jest jakis dodatkowy wzmacniacz czy ten fabryczny pociagnie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.