Skocz do zawartości

E39 530d - nietypowy (?) problem z wentylatorem klimy


Tomasz J

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych ekspertów.


W moim E39 530d 2003 (czyli post-lift) elektryczny wentylator przed chłodnicą nie włącza się.

Wentylator ma 3 kabelki, czyli sterowany jest sygnałem PWM, podobno 160 Hz 12V pp.

W ISTA widać błąd wentylatora.


Mechanik poradził mi zakup nowego wentylatora jednak mam wątpliwości.

Wentylator nie dostaje napięcia. Również przy włączonym AC choć prawdopodobnie powiniem mieć stale 12V.

Przypuszczam, że w obwodzie wentylarora w tym modelu brak przekaźnika - bo i po co przekaźnik.

Nie jestem pewien gdzie znajduje się bezpiecznik. Jeśli za schowkiem (50A) to bezpiecznik jest OK.

Nie mam schematu elektryki do tego auta.

Może ktoś podpowie gdzie szukać?

A może jest tak, że ECU wykrywa błąd i wyłącza napiącie więc rzeczywiście poprostu należy wymienić wentylator?

Edytowane przez Tomasz J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odpowiem sobie sam: wentylator post-lift z trzema kablami jest bezstopniowy, sterowany elektronicznie sygnałem PWM 160 Hz ze zmiennym wypełnieniem impulsu (duty cycle).

Patrz:


Ten wentylator cały czas, nawet gdy nie pracuje, na czarnym kablu powinien mieć 12V (brązowy to masa).

Jeśli napięcia nie ma to problemem może być wyłącznie uszkodzony kabel (jak u mnie) lub spalony bezpiecznik 50A za schowkiem.


Dwóch mechaników chciało mi wymienić wentylator, który był sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Cześć. co masz na myśli pisząc bezstopniowy? Nie ma regulacji obrotów? :shock:

 

To znaczy, że regulacja nie ma stopni (0-50%-100%), tylko jest regulowana płynnie - jakby pokrętłem. Tylko tutaj pokrętłem jest wypełnienie impulsu sterującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.