Skocz do zawartości

xDrive - wszystko o napędzie 4x4


Lukasmat

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie się przymierzam do wymiany I łatwo się skusić/pomylić bo opona ze zwykłym rantem homologowana bmw kosztuje tyle samo co opona z rantem ochronnym na felgę ale BEZ homologacji bmw (850zl) . Homologacja bmw + rant na felgę to chyba tylko runflat (1100zl) pirelli p zero 245/40r19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • Zasłużeni forumowicze
Ostatnio nawet inny forumowicz wklejał zdjęcia różnic opony bez gwiazdki i z gwiazdką. Moim zdaniem opony z gwiazdką są lepiej wykonane, generują mniej hałasu i lepiej kleją się do asfaltu..

właśnie czy tak jest do końca ? , bo patrząc na etykiety tych samych opon o tym samym rozmiarze - Pirelli P Zero XL- ta z gwiazdką ma przyczepność na mokrym B , a bez gwiazdki A czyli o całą klasę przyczepności lepsza , co do hałasu z gwiazdką 70 , bez 68 - osobiście ,nie mogę uwierzyć że ta z homologacją będzie cichsza w kabinie - pozostaje zużycie paliwa które jest na korzyść gwiazdki ,co za tym idzie mniejsze opory toczenia - kosztem przyczepności- ekologia ? :idea: i tu jest pytanie :czy XD nie będzie gorzej działał w przypadku opon z większymi oporami toczenia, czy to nie ma aż takiego znaczenia ?

IMG20230418193505.jpg

IMG20230418193418.jpg

wracając do filmiku z YT , miły Pan porównywał nie tych samych opon z homologacją BMW i Porsche , tylko różnych , bo jedne były RF a drugie XL , a to dużo zmienia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Tym etykietkom nie do końca ufam. Zdarzyło mi się mieć opony 70dB, które były ze 2x cichsze niż te, które rzekomo miały 68dB. Zerknij proszę na poniższą etykietę pochodzącą z runflatów z homologacją BMW. Jak widać można znaleźć homologowane oponki, które mają bardzo dobre parametry na etykietce.

 

Pzero.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nowe zimówki Michelin Alpin 5 bmw rof na felgę 225r17 miały napisane 68db a są głośniejsze niż 5 letnie pirelli-p-zero-245-40-r19-98-y-run-on-flat-pz4-xl. Najciszej według mnie jest przy ciśnieniu 2.3 na wszystkich kołach i chyba lepiej już nie będzie Edytowane przez Użytkownik525xd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
I to by się mogło zgadzać, więc nie do końca sugerowałbym się suchą etykietą. W filmiku gościu mówił, że etykieta podaje hałas generowany "do otoczenia" czy jakoś tak, a to niekoniecznie pokrywa się z tym co słyszymy podczas jazdy w kabinie samochodu jako hałas pochodzący od kół.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

jeśli chodzi o poziom hałasu , to bym nie polegał tylko i wyłącznie na podanych wartościach z etykietki , z tego powodu że komfort akustyczny opon jest w pewnym sensie zależny od osobistego odbioru , oraz rodzaju tego hałasu a nie tylko jego amplitudę , np. z kolej dla mnie najbardziej mnie odpowiada hałas generowany z opon Michelina - miałem PS4 i mam PA5 - jak wymieniłem opony po zimie z PA5 na letnie P Zero , to przy 80km/h sprawdzałem czy nie mam lekko opuszczonej szyby , tak odbieram ich hałas ,jako delikatny świst powietrza .

co do przyczepności na mokrym też mam wątpliwości co do wartości z etykietek - bo przy jakich temperaturach robili test przyczepności ? tego nie wiemy , ale wiem jedno że PS4 bije na głowę P Zero przyczepnością przy temp w przedziale 10-20 stopni i mokrym dniu jak dziś , z kolej przy 20 stopni i wzwyż jest podobnie , oczywiście bogaczy w iks drajwach tego nie czują , ale biedacy w RWD to już tak :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o poziom hałasu , to bym nie polegał tylko i wyłącznie na podanych wartościach z etykietki, z tego powodu że komfort akustyczny opon jest w pewnym sensie zależny od osobistego odbioru

 

Odbieranie hałasu bardzo zależy od modelu samochodu. Przekonałem się jak poleciłem tacie Pirelli Sotto Zero 3, ten sam rozmiar co u mnie, u niego bardziej denerwujący hałas i oczywiście nie był tak bardzo zadowolony z zakupu jak ja (a ja mam któryś komplet z rzędu).


 

miałem PS4 i mam PA5 [...]

co do przyczepności na mokrym też mam wątpliwości co do wartości z etykietek - bo przy jakich temperaturach robili test przyczepności ? tego nie wiemy , ale wiem jedno że PS4 bije na głowę P Zero przyczepnością przy temp w przedziale 10-20 stopni i mokrym dniu jak dziś , z kolej przy 20 stopni i wzwyż jest podobnie

 

Uważam PS4 za najlepsze opony letnie. Chętnie je kupie do obecnego G31 (o ile jeszcze będą w sprzedaży) jak zetrę Goodyear'y. Miałeś je w G30 (mieszany rozmiar 19-stki)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze


Uważam PS4 za najlepsze opony letnie. Chętnie je kupie do obecnego G31 (o ile jeszcze będą w sprzedaży) jak zetrę Goodyear'y. Miałeś je w G30 (mieszany rozmiar 19-stki)?

Kup PS5, będą jeszcze lepsze . Ja miałem je w G20 rwd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...


Przez przypadek trafiłem na ciekawy filmik i gość mówi ze xdrive jest napędem dołączanym i na hamowni żeby nie mieć problemu z tym napędem gdyż czasem może być kapryśny odłącza 1 wtyczkę i uzyskuje napęd tylko na 1 oś.Co o tym myślicie😁 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
10 hours ago, Jacuss said:


Przez przypadek trafiłem na ciekawy filmik i gość mówi ze xdrive jest napędem dołączanym i na hamowni żeby nie mieć problemu z tym napędem gdyż czasem może być kapryśny odłącza 1 wtyczkę i uzyskuje napęd tylko na 1 oś.Co o tym myślicie😁 

Pozdrawiam

Tak właśnie jest.

Kwestia nazewnictwa i definicji słowa dołączany.

Ale xdrive ma mokre sprzęgło które co jakiś czas się rozłącza i załącza w celu wyrównania obrotów. Nie jest to typowy stały napęd 4x4.

No i działa do 180km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.