Skocz do zawartości

E61 530D Nie usypia - problem z Can Low i duży pobór prądu


xXSenseiXx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Jestem nowy na forum, co za tym idzie, chciałbym się przywitać i przedstawić problem mojego auta.

Nazywam się Szymon, poruszam się E61 z 2004r, której doskwiera problem jakże szeroko pojętej elektryki - nie usypia, akumulator rozładował się do zera.

Auto kupiłem z problemem rozładowującego się akumulatora i uszkodzoną navi - navi została naprawiona i przez tydzień z pobieraniem prądu był spokój - auto usypiało. W piątek wracając z pracy bawiłem się fotelem (wersja komfort), oraz składanymi elektrycznie lusterkami a w sobotę rano auta nie otworzyłem już z pilota. Radio cały czas pracuje (słychać wentylator) Podłączyłem INPE (jestem z niej zielony) i zacząłem sprawdzać kody błędów - wszystkie związane były z linią Can low oraz sterownika świec żarowych. Poza tym odczytałem coś o fizycznym uszkodzeniu can w fotelu kierowcy (odłączanie wszystkich wtyczek z fotela kierowcy nic nie zmieniło)

Do tej pory ustaliłem, że:

- auto nie usypia (ameryka!)

- sprawdzałem multimetrem prąd - po 40 minutach ~4A i nie chce spaść niżej

- wszystkie bezpieczniki wyjmowane i pomaga jedynie wyjmowanie bezpiecznika od licznika bądź obd - auto usypia i mogę je normalnie odpalić rano.

- sprawdzałem też klemę inteligentną (poprzedni właściciel ją wymienił 2 m-ce temu) - po odpięciu przewodu czerwonego nic nie zmienia

Teraz moje pytania do Was jako użytkowników i pasjonatów:

- czy winę za taki stan rzeczy może mieć moduł fotela? (bawiłem się lędźwiami) drzwi? (złożyłem lusterka na noc)

- czy szukać złodzieja pod maską? - alternator? sterownik świec?

Nic innego nie przychodzi mi do głowy, a dopiero poznaję swoje pudło.

Proszę, nie odsyłajcie mnie do innych tematów związanych z problemem braku snu u BMW - większość nie ma zakończenia (ignorancja?)


Edit:

Proszę o poinstruowanie gdzie w INPA sprawdzić, który moduł nie chce iść spać.

Po odczytaniu błędów wyszło, że jest jakiś problem z czujnikiem zmierzchu - czy od niego również idzie CAN?


Za chęć pomocy serdecznie dziękuję,

Im wolniej jadę, tym dłużej mnie widać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
W e61 jest pod podłoga a raczej przed oparciem foteli :wink:

Spot Monachium Facebuk: BMW München PL

Screenshot_20190504_162413.md.jpg


- Kto ty jesteś?

- Cyprian mały.

- Jaki znak twój?

- BMW!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odzew,


 

Spróbuj rozłączyć tą małą kostkę w kolorze niebieskim przy ibs i zobacz czy Twoje BMW "idzie spać"

Niestety nie idzie, bluetooth odłączany - zacząłem od niego gdyż po 30 min był gorący. (mam dwa moduły bo poprzednik wymienił belzebuba na zaś nie podłączając nawet auta do kompa)

Zastanawiałem się czy klema sama w sobie może mieć zwarcie (no ale jak) i czy nie spróbować podać masę z aku na budę za pomocą zwykłej klemy na potrzeby pomiaru.



Jako, że INPA u mnie leży (dotychczas pracowałem na VCDS jeżdżąc passatem b6), samochód podłączony został do interfejsu Texa, który pokazuje błędy związane z linią k-can. Błędów za żadne skarby nie można usunąć.

Błędy jakie pokazuje INPA jak i Texa to alarm, który działa(siedząc w bagażniku w poszukiwaniu złodzieja kilkakrotnie się uruchomił - musiałem wyjąć bezpiecznik) , czujnik zmierzchu/deszczu, fotel kierowcy (błąd E444), błąd E104.

Wczoraj sprawdzając jeszcze ładowanie (akumulator został zaadaptowany z poprawnymi wartościami) kolega elektryk stwierdził, że po dodaniu gazu ładowanie spada z ok 14V na 11-12V - zakładam, że regulator chce już iść na emeryturę.

Proszę o info czy alternator również podłączony jest do CAN. Może to regulator robi zwarcie - dzień już krótki po powrocie z pracy a auto gorące i nie mam jak łapek wsadzić :cry2:


Co ok 1,5min w aucie uruchamia się pompa paliwa i pod maską wszystko prócz silnika zaczyna żyć, wtedy prąd skacze nawet do 8A i tak w kółko. Dioda na drzwiach kierowcy nie gaśnie, lecz tylko przygasa - jak dla mnie to ewidentne zwarcie (moduły chcą iść lulu a jakaś menda im nie pozwala).


Jakby był ktoś chętny z Dolnego Śląska (odpłatnie oczywiście), pomóc mi fizycznie z ogarnięciem mojego pudła byłbym bardzo dźwięczny.

Pozdrawiam

Im wolniej jadę, tym dłużej mnie widać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma błędu z nim związanego. Sprawdzałem nawet organoleptycznie - we wnęce sucho jak na pustyni. Odłączenie go nic nie zmienia poza tym, że navi się wyłącza co wciąż nie ma wpływu na uśpienie auta.


Dlaczego pomaga wyjęcie bezpiecznika zegarów? Can do modułów wychodzi z licznika?

Im wolniej jadę, tym dłużej mnie widać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze błędy to: (będę wrzucał kodami błędów)

Skan klimatronic:

9c7b Sensor blower

E704 K-Can physical Buserror

E71D message(KCAN: status ac SH/ZH auxiliary water pump, 2EC)


Skan KBM_60:

E584 K_CAN_SHORT_CIRCUIT



Skan AHM_70:

0xE544 K-CAN Bus: Defekt erkannt

0xE557 Nachricht Kilometerstand/Reichweite (0x330): Ausfall


Skan LM_AHL_2.PRG

0xE51D unbekannter Fehleror

0xE51A Telegramm Gierrate Timeout

xE504 Bus Leitungsfehler K-CAN


Skan MPM_60:

D9C4 K-CAN Bus Low


Skan zegarów:

E104 CAN LOW ERROR

A3C7 Luftfeder_AUSFALL_NETZWERKMANAGMENT


Skan RLS_E65:

A12E Calibration Error Light-Sensor A12E


Skan SZM_50:

E244 CAN-Low, Physical bus error


Skan ZBEH60

E2C4 Error CAN physical error

E2C7 Error CAN logical error


Skan CCC:

E18D Wake Up Device tried to wake up network 3-times without success. (Error_WakeUp_Failed). - (choć zakładam, że błąd CCC powstał gdyż odłączam na noc bezpiecznik)

E184 K-CAN cable error


Większość błędów związanych jest z Can


Jeśli coś pokiełbasiłem - wybaczcie, nie obsługiwałem wcześniej INPA.


Pozdrawiam,

Im wolniej jadę, tym dłużej mnie widać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Wrócę z pracy to będę "szarpał bezpiecznika" :norty:


Edit:

Niestety, nic to nie dało (drugi bezpiecznik mam 50A w moim aucie). Nadal pomaga jedynie wyjęcie bezpiecznika zegarów. Zegary odlaczylem po czym wpialem bezpiecznik 7,5a, lecz również bez pozytywnego skutku.

Fotel również odlaczalem i kiszka. Jak wygląda sprawa z modułami drzwi? Przy podłączonym liczniku, podczas siedzenia i nasluchiwania widać, że budzi się napęd DVD i tak sobie ciągle mieli, pompa paliwa w baku rozpoczyna cykl przygotowania do odpalenia.


Muszę liczyć, że znajdę osobę chętna do pomocy/podmiany elementów z okolicy. Obecnie żaden elektryk nie chce podjąć się tego twierdząc, że to pierdoła i nie mają czasu się z tym bawić.

BTW, jest ktoś z okolicy Legnicy, Jeleniej Góry bądź Wro? Zapłacę za pomoc, zwrócę za paliwo, dojadę etc.


Dzięki

Im wolniej jadę, tym dłużej mnie widać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat Panowie,

Jak rozróżniać kolor przewodu CAN Low a CAN High? Wczoraj padła mi nawigacja CCC i tak na prawdę (trochę liczyłem, że to ona) demontaż jej nic nie wniósł. Oglądałem przewody do webasto (czy wszystkie widoczne są po demontażu nadkola?) i wydają się być ok - przynajmniej ten odcinek. Ciągłe wyjmowanie bezpiecznika od licznika już zaczyna mnie irytować i przyznam szczerze - zastanawiałem się nad montażem "pstryczka" w popielniczce by odcinać prąd od zegarów :D

Pozdrawiam,

Im wolniej jadę, tym dłużej mnie widać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Padła mi navi, oddałem na gwarancję a po naprawie i zamontowaniu już nie pomaga nawet wyjęcie bezpiecznika zegarów... wentylator radia cały czas chodzi, pompa paliwa sobie "puka", otwierają się klapki nawiewów. Jednym słowem - auto budzi się do życia i tak w kółko i muszę wyjmować bezpieczniki od radia, OBD (dioda nawet się nie zapala) i zegarów. Odłączając OBD nie mogę zamknąć auta z pilota.



Up:

Po dojechaniu do pracy i próbie z wyjętym bezpiecznikiem F50 (20A) nic się nie zmieniło, aczkolwiek ponowne włożenie bezpiecznika oraz ponowne odłączenie bezpiecznika zegarów uśpiło samochód. Czyżby pompa paliwa się przywieszała w jakiś sposób? Chyba, że zrządzenie losu. Mógłbym tak gdybać zaczynając od energicznego trzepnięcia klapą bagażnika, lecz i tak dociąganie elektryczne robi swoje. Nie mam już pomysłów na racjonalne wytłumaczenie co "jej" odbiło :duh:

Im wolniej jadę, tym dłużej mnie widać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Nie mam już pomysłów na racjonalne wytłumaczenie co "jej" odbiło

Bo zle zaczales szukac od samego poczatku...Musisz wypinac kolejno wtyczki aby zaciesnic krag obwodow az dojdziesz do tego w ktorym jest problem a zaczac musisz od stacyjki bo to od niej idzie zasilanie na licznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym pstryczkiem elektryczkiem to raczej absurdalny żart. Nie mniej jednak po pogrzebaniu przy fotelu pasażera aby auto zasneło trzeba wyjąć bezpieczniki od obd, radia i zegarów. Mam błąd maty fotela pasażera oraz błąd pasa pasażera.



Dziś sprawdziłem ładowanie i wygląda to tak:

https://zapodaj.net/5c6e0f0a98d07.jpg.html

Im wolniej jadę, tym dłużej mnie widać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś przelozylem na próbę licznik, który dostałem od kolegi mechanika. Licznik od 2.5pb w wer angielskiej. Auto odpaliłem, oczywiście aby sprawdzić czy licznik jest ok no i przystapilem do próby usypiania. Jakież było moje zdziwienie gdy zgasł lampka blokady szyb... Jutro kupię nowy licznik gdyż ciekawy świata próbowałem go rozebrać i urwalem taśmę od podświetlenia obrotomierza :mad2: Jeśli nowy licznik okaże się być ok to jak ogarnąć temat przebiegu i vin?

Pozdrowionka

Im wolniej jadę, tym dłużej mnie widać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.