Skocz do zawartości

Rozrusznik nie kręci, kontrolki świecą.


Arcziwroc

Rekomendowane odpowiedzi

Samochód zastrajkował. Całe szczęście pod domem a nie gdzieś na odludziu. Silnik to wspomniane wcześniej N42B20A. Podpiąłem komputer aby sprawdzic co jest nie tak i ku mojemu zaskoczeniu nie ma absolutnie żadnych błędów (Sprawdzałem interfejsem Auto-coma oraz inpa). Wszedłem w dane EWS i wynika z tego że kluczyk nadaje i jest zezwolenie na rozruch silnika. Odpaliłem wiec auto na pych i zaskoczyło niemal natychmiast. Po zgaszeniu dalej nie kreci. Sprawdziłem miernikiem kostkę stacyjki, klemę pirotechniczną oraz bezpiecznik rozrusznika w schowku. Wszystko jest ok. Samochód do tej pory jedził bez zastrzeżeń . Wróciłem wczoraj wieczorem do domu zgasiłem silnik i dziś rano już nie zakręcił. Stukałem w niego młotkiem poprzez metalowy pręt i to także nie pomogło. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? To możliwe żeby rozrusznik nagle się zaciął na amen. Miał ktoś taki problem w silniku N42. Zastanawiam się czy czegos nie pominąłem. Zdemontował bym rozrusznik ale znajduje się on pod kolektorem i wolę najpierw sprawdzić wszystko inne . Dodam też że po przekręceniu kluczyka kontrolki nie przygasają, akumulator jest naładowany, a sam rozrusznik nie daje żadnych o znaków życia . Jeśli ktos ma jakieś sugestie chętnie posłucham.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem to do rozrusznik dochodzi stały plus grubym przewodem od alternatora oraz masa wzięta bezpośrednio z bloku silnika. Jak wygląda załączanie tego rozrusznika ? Jest jeden dodatkowy kabel plusowy na którym pojawia się napięcie po przekręceniu kluczyka na rozruch czy jest może więcej przewodów. Nie za bardzo widzę co się tam kryje ponieważ zasłania mi kolektor ssący.


Jest jakiś patent aby sprawdzić rozrusznik bez demontażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego,


Podepnij inny aku pod zaciski ładowania pod maską, pewnie masz uwalony przewód od akumulatora, który idzie przez całe podwozie pod maskę.

Jak odpali to szukaj gdzie jest uszkodzony, najczęściej przy przejściu z bagażnika pod podwozie.


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem to do rozrusznik dochodzi stały plus grubym przewodem od alternatora oraz masa wzięta bezpośrednio z bloku silnika. Jak wygląda załączanie tego rozrusznika ? Jest jeden dodatkowy kabel plusowy na którym pojawia się napięcie po przekręceniu kluczyka na rozruch czy jest może więcej przewodów.


Jest jakiś patent aby sprawdzić rozrusznik bez demontażu?

 

Jest jeszcze cienki czarny przewód jest to + po stacyjce.

Jeśli na tym przewodzie po przekręceniu stacyjki pojawia sie napiecie to kostka stacyjki jest sprawna ( ews pozwala na załączenie,czyli tez działa prawidłowo)

Pozostaje wtedy tylko naprawa rozrusznik


Poza tym jest jeszcze przewód łączący szczotki rozrusznika z automatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązałem problem. Ułamał się jeden z kabli dochodzących do automatu rozrusznika. Kable są w kolorze czarno-żółtym jeden jest grubszy od drugiego. U mnie ułamał się ten grubszy a w zasadzie nie sam kabel tylko blaszka z oczkiem do której był zarobiony. Zarobiłem nową końcówkę skręciłem i po temacie. Cała operacja trwałą 3 godz. Zamieszczam poniżej zdjęcie ułamanego kabla oraz schemat elektryczny układu rozruchowego do N42B20 (może komuś się przyda). Ten kabelek który nie łączył jest schowany za odmą więc bez demontażu kolektora ssącego nie da rady tego zauważyć. Muszę zainwestować w kamerkę inspekcyjną , bardzo by mi się przydała w takiej sytuacji. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.


Zdjęcie

https://zapodaj.net/397aa73898541.jpg.html

Schemat elektryczny

http://uploadfile.pl/pokaz/1460151---jqzv.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.