Skocz do zawartości

e39 523i m52b25TU Pęknięty katalizator


ambience

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy jak w tytule tematu pękł mi katalizator. Jak wiadomo w m52b25TU są 3 katalizatory jeden na trzy pierwsze cylindry drugi na trzy kolejne potem się łączą w jeden i kolejny katalizator. Mi pękł katalizator zaraz przy kolektorze no i nie wiem co mam zrobić. Nie chce go wycinać chciałbym coś tam wstawić ale co :?: :roll: Na razie to auto pierdzi bo wydech jest nieszczelny. Naczytałem się, że niektórzy wycinają. A ja chciałbym aby auto dalej było ciche z lekkim pomrukiem jak jest teraz( w sumie jak było przed pęknięciem) Do tego m52b25TU ma 4 sondy lambda dwie przed katami i dwa za. I teraz co zrobić aby wszystko było jak powinno być. Nowy katalizator w serwisie jest bardzo drogi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już mnie straszą, że nie będzie do czego, bo jak jest dziura i pierdzi to pewnie musiało go rozsadzić bo się zatkał... Według mnie to mało prawdopodobne od 3 dni siedzę w pracy i czytam na ten temat :D Z dostępem do odkręcenia kolektora jest tragedia... No nic auto idzie do kolegi mechanika dopiero we wtorek zobaczymy jak to wygląda jak zdemontuje kolektory z katalizatorami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Demontował ktoś katalizator na kolektorze. Jakieś rady by się przydały, jakie narzędzia potrzebuje itp. Odkładałem temat odkładałem, aż w końcu trzeba się za to zabrać. A dostęp jest tragiczny :mad2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Tam są szpilki.

Odkręcić na aucie to może być dramat.

 

Warto poszukać przecinaka do nakrętek. Jesli zdecydujesz odkręcać to zalewaj to penetratorem dobrym.

 

Ja widząc czasem stan tych szpilek i nakrętek nie chciał bym ich ruszać bez potrzeby.

Drogą dedukcji doszedłem do konkluzji...!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie pocieszyliście. Auto zaczęło mi pierdzieć. Na pewno mam przedmuch na katalizatorze. Muszę rozciąć osłonę i ładnie pospawać. A jaki najlepszy preparat? Mam wd-40 może już zacznę nim psikać po śrubach ? Auto dopiero będę mógł robić za 2 tygodnie. Teraz mam bardzo dużo pracy w firmie. A nie chce nikomu dawać tego do roboty. Tam są szpilki może przy wymianie kolektora kupić od razu szpilki z śrubami ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w m52b28TU w grudniu miałem tą samą usterkę z tym, że u mnie pękł (w sumie to był w 2 częściach) na spawie wiec szło to bez problemu zespawać ponownie. Co do śrub to profilaktycznie użyłem odrdzewiacza firmy WURTH poradził sobie zacnie więc odkręcenie nakrętek poza słabym dostępem i małą gimnastyką nie sprawiły problemu. Ważne jest by przy odkręcaniu zrobić sobie miejsce, ja odkręciłem łape silnika z poduszką (silinik podniosłem lekko na lewarku) oraz puściłem cały stabilizator. I musisz wyciągać kolektory pojedynczo zaczynając od tego przy chłodnicy. Do odkręcenia przygotuj sobie nasadkowy tylko ważne by był w miare wysoki taki aby dobrze wszedł na nakrętkę bo szpilki trochę wystają i szkoda by było obrobić nakrętkę. Pamiętaj by wcześniej zaopatrzyć się w uszczelki 2 przy kolektorze oraz 1 przy tłumniku środkowym albo chociaż specjalna uszczelniającą pastę wysokotemperaturową. Jest trochę zabawy lecz przy dobrych chęciach idzie się uporać z tym problemem w jeden dzień. Mam nadzieję że choć trochę pomogłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.realoem.com/bmw/pl/showparts?id=DR41-EUR-04-1999-E39-BMW-523i&diagId=11_2183

 

Już mam dwie uszczelki nr 3 i dwie uszczelki nr 6. Z uszczelką nr 6 miałem mały problem bo w sklepie nie mieli dostępnej ale taka sama jest w ursusie C-330 :8) a kosztuje 1zł ;)

Dziś próbowałem się dostać WD ale nawet do tego jest słaby dostęp. Mam róg cug i kanał myślę, że dam radę. A demontowałeś może wąż od klimatyzacji? On jest zaraz przy kolektorze przednim (tym od strony chłodnicy).

 

Czytałem że w m52tu i m54 to częsta wada pękających katalizatorów. Przeważnie pękają wzdłuż spawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węża w całości nie demontowałem tylko tą blaszkę co go trzyma jest ona na jednej śrubie. Uważaj też na sondy najlepiej spróbuj je wykręcić i odpiąć wtyczki wcześniej (ja tak zrobiłem przy okazji je sobie opisałem). Pierwszy kolektor idzie spokojnie spryskać WD czy tam czymkolwiek szpilki idze ręką wyczuć do tego użyj cienkiego wężyka by skierować strumień preparatu penetrującego i jak wyjmiesz pierwszy to do drugiego zrobi ci się całkiem spory dostęp. Ja odkręcałem szpilki zarówno z kanału jak i od strony pokrywy. Przygotuj sobie różnej długości przedłużki do klucza bo nieraz jest naprawde słaby dostęp i trzeba pokombinować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał z trzy skrzynki kluczy nasadowych, dwa komplety kluczy płaskich, migomat, wd 40, róg cug, kanał albo najazdy, podnośnik. Jak będę robił to porobię kilka fot i na forum wrzucę może komuś się przyda. Myślę ze z takim osprzętem dam radę :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka rada.Wyciągnij oba katy i spawaj od razu dwie sztuki.Trzeba naciąć osłonę termiczną i będą pęknięcia.Ja miałem uwalony tylko jeden ale przy manewrach z wyciąganiem uszkodziłem drugi,który widocznie był już pęknięty.Podwójna robota tylko przez to.Nakrętki wychodzą nieraz razem ze szpilką.Wkręcasz ją tak jak wyszła i jest ok.Najlepszym kluczem okazała się fajkowa 11.Kolektory wyjdą tylko w dół i nie trzeba odkręcać łapy silnika.Mi pękły,bo nie miałem blachy trzynającej wydech do spodu skrzyni i wisiały praktycznie tylko na szpilkach.Demontowałem też termiczną osłonę przewodów klimy i abs-u,by mieć lepsze dojście do szpilek.Po takiej akcji silnika nie słychać.
Zakup BMW zarejstrowanego w RP to brak wyobrazni,lenistwo lub bezgraniczna naiwność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że w większości m52TU pękają katalizatory. Na razie jeżdżę delikatnie i trochę podpierduje. Czekam na jakieś wolne w pracy, bo na razie brak czasu na taką robotę. Myślę, że koniec lutego się za to zabiorę. Dzięki za rady na pewno się przydadzą :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.