Skocz do zawartości

Opony zimowe vs koła zimowe


houdini01

Rekomendowane odpowiedzi

Mam F30 (320i) i na lato mam 18tki. Widze właśnie po komentarzach, że zmiana runflatów to jakaś operacja podwyższonego ryzyka nawet dla ASO, więc chyba wyjście jest jedno...

 

Chyba jak łyżkami zmieniasz :mad2: Co to za problem?? Nie ma żadnego problemu. Jak dobry fachowiec z dobrym sprzętem to wszystko zrobi, ale...

Ale różnica ceny opony 18" a 16" chyba jest znacząca, a do tego jak się śliźniesz i przywalisz np. w krawężnik to szkoda 18" calowej felgi i na koniec profil opony 18" a 16" kontra zlodowacenia jezdni i dziury zimowe.... Sam sobie dopowiedz.

Ja jestem zwolennikiem zmiany kół a nie opon. W zimie zawsze możesz dopieścić swoje kółka letnie, a dożynać jakiś tani zestaw choćby stalowy. 16" też zaoszczędzi twoje zawieszenie... wiadomo jak jest zimą.

 

nic dodać, nic ująć. jak tylko masz taką możliwość to zakładaj najmniejsze i najtańsze felgi na zimę ;) sól na drogach też robi swoje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się opony ROF zużyją to co zaleca ASO BMW? Rozumiem, że wymianę całych kół na nowe?:)

 

Wydaje mi się, że założą nowe opony. Chodzi tylko o to, aby ich później nie zdejmować, bo to mocno rozpręża materiał i jest trudne/kosztowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, ze coraz więcej kupujących BMW stara się oszczędzać na kosmicznych kosztach oryginalnych kompletów kół. Na zachodzie można zauważyć bardzo dużo f-trzydziestek jedzonych przez cały rok na kołach zimowych. Jeśli nie jeździ się często z prędkościami powyżej 200 km/h to być może dobre rozwiazanie. Po przejechaniu lata na zimowkach zauważyłem jedynie deficyty na mokrej nawierzchni. Biorąc jednak pod uwagę, ze można w ten sposób zaoszczędzić kupno kompletu kół, wydaje się ze całoroczna jazda na oponach zimowych to dobry sensowny kompromis

2009-2013 E46 330iA; 2013-2014 E91 318dA; 2014-2016 F34 320dA; 2016-2019 F34 330xdA; 2018-2020 G30 540xiA

2020-2023 F98 X4M; 2022-2026 G08 iX3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klienci biznesowi ponoszacy spore koszty wypozyczania aut luksusowych dostaja BMW na oponach zimowych, nawet przy 40-stopniowym upale. Tak samo duza czesc aut firmowych, robiocych rocznie dziesiatki tysiecy km jest caly rok na oponach zimowych. Wydaje sie to byc lepszym rozwiazaniem niz korzystanie z opon calorocznych, majacych w porownaniu do zimowek spore deficyty na sliskiej nawierzchni. Na pewno jest to mniej ryzykowne niz przekladki opon RoF.

 

Pomijajac aspekt na co kogo stac, ceny oryginalnych kol BMW sa nieadekwatnie wysokie. W przypadku F34 za 6 tys mozna miec najmniejsze 17'' i to jedynie w sklepie internetowym na warunkach promocyjnych. Zamawiajac w salonie 18'' na letnich oponach trzeba liczyc sie z wydatkiem okolo 10 tys, kola 19'' to wydatek rzedu 16 tys. Koszt kol i ogumienia odpowiadajacy prawie 10% wartosci auta jest zdecydowanie zbyt wysoki.

 

Przymierzam sie do zakupu nowego ogumienia + kompletu kol i musze przyznac ze trudno mi zaakceptowac zwiazane z tym koszty. W tym roku zamiast urlopu zimowego w Miami bedzie sylwester w Karpaczu i nowe gumy do GT :)

2009-2013 E46 330iA; 2013-2014 E91 318dA; 2014-2016 F34 320dA; 2016-2019 F34 330xdA; 2018-2020 G30 540xiA

2020-2023 F98 X4M; 2022-2026 G08 iX3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam sie do zakupu nowego ogumienia + kompletu kol i musze przyznac ze trudno mi zaakceptowac zwiazane z tym koszty.

 

Próbowałeś w DE? Ja zamówiłem coś takiego http://www.leebmann24.de/bmw-rdci-winterkomplettraeder-m-doppelspeiche-405-schwarz-matt-18-zoll-3er-f30-f31-4er-f32-f33.html. W PL te same koła to około 10k. Ostatnio dostałem też kontakt do człowieka z BMW od sprzedaży zewnętrznej i też zrobił fajną ceną bo niecałe 9k już z przełożeniem oraz FV oczywiście. Niestety...było za późno :)

 

Tak jak już ktoś wcześniej napisał, bezpieczeństwo FIRST i tutaj nie ma co kombinować z oponami wielosezonowymi czy zimowymi w lato !!!

Edytowane przez pieron82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ras_F34

Doskonale Cie rozumiem (kwestie kosztowe), sam stoję teraz przed wyborem kupna kół zimowych (stąd ten wątek).

O ile nie jestem w stanie zaakceptować (wewnętrznie) wydatku 10tys. na całe koła zimowe w ASO, to jednak odpowiednie ogumienie na zimę uważam za konieczność, szczególnie przy samochodzie z napędem na tył(pomijam dywagacje akademickie nt wyższości napędu przedniego nad tylnim i odwrotnie).

 

Rozwiązanie nad którym się zastanawiam (tez zawsze wolałem Floryde w lutym niż Zakopane :)) to zakup felg używanych (oryginalnych). Z tego co na razie zauważyłem koszt felg można uciąć ok.50%, a przy okazji nie będę się stresował że nową felgę zarysuje o oblodzony krawężnik. Co prawda słyszałem opinie, że kupowanie na allegro używanych felg to ryzyko bo mogły być prostowane, powypadkowe etc., ale wciąż się w tym temacie się dokształcam i mam nadzieje, że bezpieczny i efektywny kosztowo zakup takich felg będzie możliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przeciez nie musicie miec oryginalnych felg BMW,

a nawet jeśli, to kupujcie wlasnie w Leebmann24.

 

Nasze ASO są chore, i dopiero kiedy zrozumieją, że im klienci uciekają do Niemiec to może coś się wydarzy. Różnica w cenie na tym samym secie kół to nawet 40%.

 

A tak to jest mnóstwo zamienników dobrej jakości, np. AEZ, Brock.

Chyba, że ktoś musi mieć znaczek.. ale dekielek i tak można sobie przełożyć z letnich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto bedzie prawdopodobnie zmieniane za 2 lata, wiec decyzja padnie raczej na najtansze kola letnie + nowe zimowki, najprawdopodobniej z polecanego tutaj leebmann24.de.

Te czarne felgi z Y-szprycha http://www.leebmann24.de/bmw-rdci-winte%20...%202-f33.html wygladaja elegancko, ale biorac pod uwage, ze autem jezdzi sporadycznie zona (fitnessclub, zakupy), to czarne 18 raczej odpadaja. Spotkanie z kraweznikiem przy takiej feldze wydaje sie byc oplakane w skutkach :)

Edytowane przez ras_f34

2009-2013 E46 330iA; 2013-2014 E91 318dA; 2014-2016 F34 320dA; 2016-2019 F34 330xdA; 2018-2020 G30 540xiA

2020-2023 F98 X4M; 2022-2026 G08 iX3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu

Nie chciałbym być w samochodzie wyposażonym w opony zimowe, który przy temp. Asfaltu 50 stopni musi wykonać gwałtowny manewr. Kosztowo tez to nie ma dużego uzasadnienia, zjedziesz bieżnik o polowe w lato i potem w zimie ślizgasz sie przy każdym ruszaniu, wiec i tak musisz kupić nowe zimówki. No chyba, ze ktoś w lecie robi 2 tys km i to po miescie z małymi prędkościami to rozumiem :D

Jakimś tam wyjściem jest kupno felg innych niż oryginały, najbiedniejsza 17 w przecenie do F20 2 lata temu 1700 za sztukę, a konkretny OZ 1000 zł. Za roznice dokupisz sobie najlepsza oponę na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wykorzystam wiedzę i doświadczenie tu obecnych i dowiem się, czy zakup używanych felg na zimę jest zły/dobrym rozwiązaniem ?

 

No chyba dobrym... Chyba nie ma tu nikogo kto powie, że na zimę czy lato to muszą być nowe felgi... Co tu tłumaczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie ceny uzywanych felg to wystarczajacy powod dla amatorow latwego zarobku, aby kombinowac z roznego rodzaju przekretami.

 

Ogladalem kiedys w jakims magazynie motoryzacyjnym reportaz o niemieckiej firmie Aluklinik, ktora miala mozliwosc dokladnego badania stanu felgi (przeswietlenie rentgenem), wykluczenia felg z powaznymi, czasami niewidocznymi uszkodzeniami i przywrocenia felg ze zwyklymi uszkodzeniami eksploatacyjnymi do stanu idealnego. Byc moze jest jakas firma w kraju, ktora oferuje dokladna ocene stanu felg aluminiowych.

 

Najwieksza niewiadoma w przypadku felg uzywanych sa niepewnosci co do ich pochodzenia. Jakis czas temu mieszkalem w poblizu salonu audi. Po weekendzie kilkukrotnie auta staly tam doslownie na cegłach

2009-2013 E46 330iA; 2013-2014 E91 318dA; 2014-2016 F34 320dA; 2016-2019 F34 330xdA; 2018-2020 G30 540xiA

2020-2023 F98 X4M; 2022-2026 G08 iX3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Właśnie jestem na etapie poszukiwań kół na zimę. Wybór padł na 18" Star Spoke 400M. Chcę założyć raczej opony bez RF, zatem muszę kupić osobno felgi i opony. Czy ktoś kupował może stąd: http://allegro.pl/18-m441-oryginalne-bmw-3-f30-f31-f32-f33-f34-f36-i5628451457.html ? Napisane jest, że felgi są oryginalne, tylko czy to prawda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.