Skocz do zawartości

F30 wady i zalety


swde

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderatorzy
W e90 miałem Alpine retrifit kit grał nieźle) w S4 miałem Bose było super - HK tak jak i BO gra naprawdę czysto (nie słucham łupanek tylko jazz, classic i rock)

Pozdrawiam,



Trzastek

BMW Klub Polska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 751
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dźwięk nie ma żadnego wyrazu, basy praktycznie nie istnieją.

 

Masz pod fotelami dwa suby? Działają? Może ktoś je odłączył? Jak może nie być basu?!

 

 

ok, to teraz wsadzę kij w mrowisko.

 

Mam w miarę wyczulone ucho (szkoła muzyczna), a od 15 lat słucham zestawów opartych na stosunkowo drogich wzmacniaczach lampowych i winylach... i za cholerę, nie mam pojecia, jaki macie problem z tym dźwiękiem w F30. Mam navi prof. czyli audio ciut wyzsze niż standard i gra bardzo ładnie! Jak moze nie być basu, skoro pod fotelami są 2 suby! Ja mam bas i soprany ustawione na zero a mimo to gdy puszczam zeppelinów czy pink floyd, to bas aż uszy zatyka. Słucham też jazzu, klasyki, rocka i nie mam żadnego dyskomfortu przy slychaniu tej samej plyty na domowym audio a poźniej w aucie. Oczywiście, mój domowy sprzęt ma większą dynamikę (kopnięcie), znacznie lepszą scenę muzyczną, wokaliści wyłażą z kolumn ale tonalnie jest tak samo! Fortepian brzmi jak fortepian a gitara jak gitara. I o to chodzi. Wzorcem są naturalne brzmienia instrumentów i tu audio bmw zachowuje się w miarę neutralnie.

 

Aż strach zatem spytać z czym porownujecie brzmienie F30 i czego od niego oczekujecie. Ja w swoich domowych wzmacniaczach nie mam gałek bas i sopran, więc słucham utworów tak, jak je nagrano, bez podbić. Audio bmw absolutnie poprawnie przekazuje całe pasmo, dlatego jestem b. zadowolony. Domyślam sie, że jeżeli ktos na codzień słucha wszystkiego z takim podbiciem basowym, ze nawet głos spikera radiowego powoduje drżenie lusterek wstecznych (co w naturze przecież nie występuje) to moze byc rozczarowany, ale tylko dlatego, ze sprowadzil swój gust do skrajów pasma muzycznego, czyli do podbitych basow i sopranow. Ale to nie oznacza że audio jest złe, tylko że przyzwyczailiście się, do podbitego pasma.

17201351_1531754336834932_3241894237246117208_n.jpg?oh=52637f578bbb6c04fb758f53a709581c&oe=5928CFCF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już dawno pisałem, że zestaw audio w F30 dupy nie urywa (nieważne czy standard, hi-fi czy HK), ale ostatnim aspektem na jaki bym narzekał to ilość basu - to jest zmora zestawów audio w większości dzisiejszych samochodów, przesadnie napompowany i rozlany bas. Ja, po przesłuchaniu wszystkich opcji nawet sobie głowy nie zawracałem dopłacaniem do czegokolwiek. Jak na fabryczny zestaw da się słuchać (byle nie przesadzać z głośnością bo szybko pojawia się kompresja a góra robi się agresywna). Jeżeli oczekujemy lepszego dźwięku w aucie to zostaje opcja indywidualnej zabudowy.

Na marginesie, podobnie jak przedmówca mam wrażenie, że narzekający słuchają na codzień na marketowych zestawach z podbitym basem i górą stąd taka a nie inna ocena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basu akurat w HK jest nawet za dużo. Nie słucham też za głośno, ani nie jestem fanem łupania techno. To nie jest tak, że HK gra źle... na początku nawet wydawał mi się super, jednak z czasem zacząłem zauważać pewne niuanse. To czego mi najbardzej brakuje to czystej i bardziej wyraźnej średnicy w brzmieniu, nie zrozumcie mnie źle, po prostu spodziewałem się od topowego audio ciut lepszego brzmienia jednak i tak nie jest źle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym był szczęśliwszy, gdyby to audio grało jeszcze lepiej - gdyby bas był mniej pudełkowaty, byłyby subtelniejsze wysokie i szlachetniejsza średnica. Tylko ... po co mi to wszystko, skoro chwilę później nacisnę START, zacznie mruczeć silnik mojego auta do którego dołączy szum toczących się opon? Słuchanie na postoju? To już wolę w domu (no, chyba, że jestem taksówkarzem, to ok).

 

Istnieje cały przemysł car audio, więc jeżeli ktoś ma chęć, to może się zabawić w podciągnięcie tego zestawu, ale dla zwykłego ludzika, który w podróży chce posłuchać swoich ulubionych utworów a później wysłuchać wiadomości, audio w f30 jest na wystarczającym poziomie jakości. Nie mam na myśli o podstawowego zestawu, bo go nie znam, ale średni i HK jest jak najbardziej OK.

 

Z samochodem jest o tyle trudny problem, że jest tam kiepsko z akustyką i jest ona zmienna. Jest inna, gdy jedzie sam kierowca a jeszcze inna gdy jadą również pasażerowie. Aby osiągnąć najlepsze efekty, zestaw głośnikowy powinien się znajdować na wysokości uszu słuchacza i w odpowiedniej, równej odległości od jego głowy. Tak jest w kolumnach domowych. W aucie jest to niewykonalne. Głośnik wysokotonowy zwykle da się zamontować w słupkach, ponieważ mają one najmniejsze rozmiary, ale średnio-niskotonowy? Zasłoniły by widok.

Jest sporo rozwiązań car audio które brzmią bardzo dobrze, ale daleko im do możliwości zestawów domowych.

 

Pamiętam, gdy kiedyś słuchałem sprzętu audio za 250tys pln, u człowieka, który mieszkał w bloku z wielkiej płyty. Muzyka mieszała się z dźwiękami windy, ulicy i przelatującymi samolotami. Taki wydatek na sprzęt, który później jest odsłuchiwany w kiepskich warunkach naprawdę nie ma sensu, ponieważ nie jesteśmy w stanie pozwolić na rozwinięcie skrzydeł takiego zestawu. Ten człowiek zresztą był w ostrym sporze ze swoimi sąsiadami. Trudno im się dziwić, basem mógł burzyć ściany.

 

W nawiązaniu do powyższego przykładu - można inwestować w sprzęt car audio, tylko trzeba mieć przemyślaną odpowiedź na pytanie: - po co? Odpowiedzi typu: bo mogę, bo mam kaprys, bo mnie stać, są jak najbardziej OK. Ale równie dobra jest odpowiedź: nie ma sensu, wolę posłuchać winyli w domu. Polecam, frajda niesamowita.

17201351_1531754336834932_3241894237246117208_n.jpg?oh=52637f578bbb6c04fb758f53a709581c&oe=5928CFCF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Piszecie pierdoły z głupim usprawiedliwieniem auto za 200-300k a producent pożałował 500zł na normalne audio i taki jest fakt.

Kolejny punkt f30 w którym rządzili księgowi.

U konkurencji wcale nie premium tylko zwykłe vw czy seat audio gra dużo lepiej i to jest fakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Przecież tu chodzi o dopłacanie, dopłacanie i jeszcze raz dopłacanie. W BMW dopłaca i zawsze dopłacało się za wszystko, schowki, uchwyty na kubki, wejścia USB, Bluetooth, kładzioną kanapę itd. itd. Taka jest polityka cenowa i tyle. Lepsze audio to i tak przy w/w rzeczach droga i skomplikowana sprawa, więc jak za pierdoły trzeba dopłacać, to co się dziwicie, że seryjnie pakują średniej jakości system, aby ludzie dopłacali do przyzwoitego. Generalnie polityka cen w BMW jest dziwna. Wiele rzeczy ma dobre ceny i nie opłaca się nawet szukać części używanych, ale są rodzynki w stylu ekranu do nawigacji, który potrafi kosztować 8 tys. zł. I to sam ekran, który ma raptem 8 albo 9 cali!!! To jest dopiero chore. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie pierdoły z głupim usprawiedliwieniem auto za 200-300k a producent pożałował 500zł na normalne audio i taki jest fakt.

Kolejny punkt f30 w którym rządzili księgowi.

U konkurencji wcale nie premium tylko zwykłe vw czy seat audio gra dużo lepiej i to jest fakt.

Sugerujesz, ze zestaw podstawowy w F30 jest wart poniżej 500 zł? :shock:

SPRZEDAM


Komplet zderzaków BMW F30 Sport Line


Komplet zderzaków BMW Z4 E89

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem coś od siebie... :norty:

Miałem seryjne nagłośnienie (4 głośniki w drzwiach + 2 basy pod siedzeniami), które grało słabo. :duh: Do słuchania wiadomości i muzyki z radia w sam raz. Jednak przy muzyce trochę dynamiczniejszej, audio wypadało blado. Przede wszystkim za zbyt płytki i charczący bass.

Na chwilę obecną audio poprawiłem które mnie uszczęśliwa :cool2:

 

W poprzednim aucie (mondeo MK4) miałem seryjne nagłośnienie na komponentach soniaka (8 głośników), które grało naprawdę bardzo dobrze :cool2:

W seryjnym radiu BMW brakuje mi dodatkowych ustawień odtwarzanej muzyki, którą miałem w Mondeo. Ustawienia były osobne do każdego z kanałów (radio, CD, AUX).

Niby błaha funkcja a cieszy.

 

Z innej beczki....

Jedną z dużych wad jest mała liczba schowków w środku pojazdu :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare razy zdarzylo mi sie sluchac muzyki przy maksymalnej glosnosci zestawu HiFi. Nie wiem czy przypadkiem nie przepalilem ktoregos z glosnikow, bo przy odtwarzaniu muzyki i wiadomosci pojawia sie teraz charczenie i brzeczenie glosnikow. Ten dzwiek wydobywa sie prawdopodobnie z glosnika lewych drzwi. Problem pojawia sie sporadycznie, ale jest niesamowicie denerwujacy. Auto jest na gwarancji, ale zapewne jak pojade do serwisu, to jak zwykle wszystko bedzie ok. Ogolnie trudno zareklamowac defekty pojawiajace sie jedynie sporadycznie.

2009-2013 E46 330iA; 2013-2014 E91 318dA; 2014-2016 F34 320dA; 2016-2019 F34 330xdA; 2018-2020 G30 540xiA

2020-2023 F98 X4M; 2022-2026 G08 iX3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego kupujecie te auta skoro za wszystko trzeba dopłacać? Nie chcesz to kup seata z lepszym audio w standardzie, tez jest fajny i wcale nie taki tani :) merc czy audi maja takie same zasady wiec po co kolejny raz płakać nad cennikiem czy słabym audio...

 

Lepiej tego nie można ująć ;)

E60 535i 2009 M Sport / Schwarz 2 / Shadowline - touched by R-PERFORMANCE - gone

F10 535i 2013 M-sport / Schwarz 2 / Shadowline ++ by DYNOSOFT - his - gone

M3 E92 2012 Competition - gone

F10 535i M-sport LCI / Carbon Shwarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare razy zdarzylo mi sie sluchac muzyki przy maksymalnej glosnosci zestawu HiFi..

 

Jakbyś przypalił, to by nie działał. Sponiewierałeś go i już mu tak zostanie. Auto jest zamkniętą kabiną z niewielką ilością powietrza. Przy max wychyleniu, głośniki wytworzyły tak duże cisnienie akustyczne, że jedna z membran się odształciła. Głośnik jest do wymiany.

17201351_1531754336834932_3241894237246117208_n.jpg?oh=52637f578bbb6c04fb758f53a709581c&oe=5928CFCF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basu akurat w HK jest nawet za dużo. Nie słucham też za głośno, ani nie jestem fanem łupania techno. To nie jest tak, że HK gra źle... na początku nawet wydawał mi się super, jednak z czasem zacząłem zauważać pewne niuanse. To czego mi najbardzej brakuje to czystej i bardziej wyraźnej średnicy w brzmieniu, nie zrozumcie mnie źle, po prostu spodziewałem się od topowego audio ciut lepszego brzmienia jednak i tak nie jest źle.

 

Jakie masz ustawienia i jakiej muzyki słuchasz (equalizer + inne opcje)? Słuchasz z radia czy mp3/flac? Ja konfigurowałem pod moją muzykę HK prawie miesiąc czasu (testowanie ustawień). Zestaw gra bardzo dobrze przy źródle wysokiej jakości. Przy odsłuchu z CD i FLAC gra bardzo bardzo dobrze. Nielinearny przebieg basów jedynie sprawia trudności w znalezieniu balansu basu pod każdą muzykę, ale obecne ustawiania w moim aucie spełniają moje wymagania w 90%. Do tego nawet radio np: Chilli Zet brzmi super.

 

W e90 miałem HiFi i tez to brzmiało b. fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basu akurat w HK jest nawet za dużo. Nie słucham też za głośno, ani nie jestem fanem łupania techno. To nie jest tak, że HK gra źle... na początku nawet wydawał mi się super, jednak z czasem zacząłem zauważać pewne niuanse. To czego mi najbardzej brakuje to czystej i bardziej wyraźnej średnicy w brzmieniu, nie zrozumcie mnie źle, po prostu spodziewałem się od topowego audio ciut lepszego brzmienia jednak i tak nie jest źle.

 

Jakie masz ustawienia i jakiej muzyki słuchasz (equalizer + inne opcje)? Słuchasz z radia czy mp3/flac? Ja konfigurowałem pod moją muzykę HK prawie miesiąc czasu (testowanie ustawień). Zestaw gra bardzo dobrze przy źródle wysokiej jakości. Przy odsłuchu z CD i FLAC gra bardzo bardzo dobrze. Nielinearny przebieg basów jedynie sprawia trudności w znalezieniu balansu basu pod każdą muzykę, ale obecne ustawiania w moim aucie spełniają moje wymagania w 90%. Do tego nawet radio np: Chilli Zet brzmi super.

 

W e90 miałem HiFi i tez to brzmiało b. fajnie.

Muzki słucham tak różnej, że nawet nie ma sensu wymieniać (od jazzu, nowych brzmień, elektroniki, rocka, regge po muz. klasyczną i inn.). Tak samo jeśli chodzi o źródła CD/HDD/MP3/Spotify/Tidal/Radio. Ostatnio zacząłem eksperymentować z EQ i jest dużo lepiej – wcześniej słuchałem na EQ flat. Od kilku dni jednak słucham na ustawieniach z http://f30.bimmerpost.com/forums/showpost.php?p=19157649&postcount=94 i podoba mi się, poza tym mam wrażenie, że system się już trochę 'wygrzał' i gra lepiej niż na początku :mrgreen:

 

BTW tutaj cały wątek na ten temat jakby ktoś miał ciekawość: http://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=954719

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare razy zdarzylo mi sie sluchac muzyki przy maksymalnej glosnosci zestawu HiFi..

 

Jakbyś przypalił, to by nie działał. Sponiewierałeś go i już mu tak zostanie. Auto jest zamkniętą kabiną z niewielką ilością powietrza. Przy max wychyleniu, głośniki wytworzyły tak duże cisnienie akustyczne, że jedna z membran się odształciła. Głośnik jest do wymiany.

 

Dzieki za fachowe wyjasnienie :cool2:

2009-2013 E46 330iA; 2013-2014 E91 318dA; 2014-2016 F34 320dA; 2016-2019 F34 330xdA; 2018-2020 G30 540xiA

2020-2023 F98 X4M; 2022-2026 G08 iX3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzki słucham tak różnej, że nawet nie ma sensu wymieniać (od jazzu, nowych brzmień, elektroniki, rocka, regge po muz. klasyczną i inn.). Tak samo jeśli chodzi o źródła CD/HDD/MP3/Spotify/Tidal/Radio. Ostatnio zacząłem eksperymentować z EQ i jest dużo lepiej – wcześniej słuchałem na EQ flat. Od kilku dni jednak słucham na ustawieniach z http://f30.bimmerpost.com/forums/showpost.php?p=19157649&postcount=94 i podoba mi się, poza tym mam wrażenie, że system się już trochę 'wygrzał' i gra lepiej niż na początku :mrgreen:

 

BTW tutaj cały wątek na ten temat jakby ktoś miał ciekawość: http://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=954719

 

Ok. Czyli słuchasz podobnie jak ja. Generalnie korekty w HK są konieczne, inaczej ten zestaw jest jak nieskalibrowane HiFi (niby spoko a coś brakuje). Po kalibracji brzmienie polepsza się znacząco.

 

Ustawienia Glenna znam. Są dobre. One później wyewoluowały do tej postaci, którą ja również mam u siebie (+ jedna mała korekta ode mnie):

Menu główne"

- tony wysokie: 0

- basy: 0

- balans:0

- fader: +3 (to jest ta moja korekta ponieważ przy zero za dużo mocy jest przerzucane na przód zestawu)

- Logic 7 Surround: włączone/odhaczone (!!!)

 

Equalizer:

100Hz: +8

200Hz: -5

500Hz: +1

1kHz: 0

2kHz: 0

5kHz: -1

10kHz: -1

 

Także jak widzisz korekty są w paśmie niższych rejestrów. Przy tym ustawieniu różnorodna muzyka zachowuje spójność basów. Mogą się zdarzyć przebasowane płyty (ex. Abradabing by Abradab), ale to ustawienie pasuje i jest naturalne dla większości gatunków/źródeł.

 

Polecam spróbować. Glenn jedynie zdejmuje Fader na 0. Ja preferuję +3. :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jadąc w trasie słuchałem utworów Patricia Barber. Brzmiało fantastycznie. Polecam choćby Black Magic Woman w jej wykonaniu. Rewelacja. Nie sądzę, by ktos mial powody do narzekania.

 

Swoją drogą na przykladzie tego utworu, możecie przekonać się co potrafi ten sprzęt w przypadku dobrze zrealizowanej płyty lub pliku porządnej jakosci.

17201351_1531754336834932_3241894237246117208_n.jpg?oh=52637f578bbb6c04fb758f53a709581c&oe=5928CFCF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
Musze wyprostować jednak swoją wypowiedź. Do niedawna byłem przekonany że jeśli mam muzykę z YT ściągnięta w najwyższej możliwej jakości to lepiej nie zagra. Jakże się myliłem. Zainstalowałem Spotify za namową kolegi i teraz muszę przyznać że nie ma prawa narzekać na zestaw HI-FI. Przy porządnym źródle jest całkiem inaczej, polecam wszystkim sprawdzić :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi Fi daje rade, w zupełności wystarczy. Chyba, że ktoś jest maniakiem muzyki to może mu czegoś brakować. Zastanawiałem się, Harman czy Hi Fi. Miałem zmienić zamówienie i dołożyć H&K ale nie zrobiłem tego i nie żałuję. Najlepiej włożyć oryginalną CD z Audio. Chyba nie ma lepszego źródła dźwięku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że jest! Z formatów, które czyta zwykły czytnik DVD/CD to np "BLU-SPEC CD2"

 

Cytuję

Specyfikacja Blu-spec CD2 powstała przy okazji eksperymentów ze standardami masterowania dysków Blu-ray w roku 2008. Istota sprawy polega na nowym sposobie nagrywania starych dobrych dysków CD-Audio. Co więcej, nowe dyski będą produkowane z tego samego materiału, z którego wykonywane są płyty Blu-ray.

 

Sam mam kilka oryginalnych płytek w tym formacie i brzmi to kosmicznie na moim Bang & Olufsen w Audi W sumie taka "audiofilska sprawa" ;)

Podejrzewam, że na zwykłym setupie Hi-Fi w aucie nie byłoby żadnej różnicy.

 

Ot przykładowa płytka na alledrogo ; http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5473435484&reco_id=0ae4fdab-ca7d-11e5-974b-02e028c1d167&ars_rule_id=201

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli słuchasz podobnie jak ja. Generalnie korekty w HK są konieczne, inaczej ten zestaw jest jak nieskalibrowane HiFi (niby spoko a coś brakuje). Po kalibracji brzmienie polepsza się znacząco.

 

Ustawienia Glenna znam. Są dobre. One później wyewoluowały do tej postaci, którą ja również mam u siebie (+ jedna mała korekta ode mnie):

Menu główne"

- tony wysokie: 0

- basy: 0

- balans:0

- fader: +3 (to jest ta moja korekta ponieważ przy zero za dużo mocy jest przerzucane na przód zestawu)

- Logic 7 Surround: włączone/odhaczone (!!!)

 

Equalizer:

100Hz: +8

200Hz: -5

500Hz: +1

1kHz: 0

2kHz: 0

5kHz: -1

10kHz: -1

 

Także jak widzisz korekty są w paśmie niższych rejestrów. Przy tym ustawieniu różnorodna muzyka zachowuje spójność basów. Mogą się zdarzyć przebasowane płyty (ex. Abradabing by Abradab), ale to ustawienie pasuje i jest naturalne dla większości gatunków/źródeł.

 

Polecam spróbować. Glenn jedynie zdejmuje Fader na 0. Ja preferuję +3. :cool2:

Ja ostatnio jadę na:

Wysokie: 0/+1

Bas: +0/+1

Fader: +1

Logic: On

 

EQ:

100Hz: +5

200Hz: -4

500Hz: +2

1kHz: +1

2kHz: 0

5kHz: -1

10kHz: +1

i jest miodzio, trzeba jednak pamiętać, że F36 ma trochę inny kształt kabiny niż F30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym formacie i brzmi to kosmicznie na moim Bang & Olufsen w Audi W sumie taka

 

Miałem B&O w A4 i grało super, ale jak juz kiedys pisałem czegoś mi brakowało, mimo oryginalnych płyt etc. Widzę, ze masz A5 (też był odsłuch) więc to praktycznie to samo tylko sub miałes chyba w tylnej półce, a u mnie był w bagazniku bo avant. Mimo dodatkowego wygłuszenia jakie zrobiłem w A4 uważam, ze lepiej gra HK w obecnym aucie. Na plus B&O jedynie blendy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.