Skocz do zawartości

5W30 czy 0W40


mokipera

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że temat oleju był wiele razy poruszany, ale mam dość szczegółowe (i pilne!) pytanie.

 

Na jutro jestem umówiony w BM Cars w Katowicach na wymianę oleju. Pracownik powiedział mi przez telefon, że standardowo leją Castrola 5W30. Ja mu na to, że w aucie mam 0W40 (jeszcze z niemieckiego serwisu). On na to, że nie ma sprawy, jak się uprę zaleją 0W40. Oleje są w podobnej cenie.

 

I teraz pytanie: 5W30 czy 0W40? Jak sądzicie, co lepiej? Teoretycznie 0W ma lepszy rozruch w grube mrozy, no ale u nas takich nie ma. Z kolei jest pewnie deczko żadszy. Auto dobija do 200k przebiegu.

 

Z góry dzięki za wszelkie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wiem, że temat oleju był wiele razy poruszany, ale mam dość szczegółowe (i pilne!) pytanie.

 

Na jutro jestem umówiony w BM Cars w Katowicach na wymianę oleju. Pracownik powiedział mi przez telefon, że standardowo leją Castrola 5W30. Ja mu na to, że w aucie mam 0W40 (jeszcze z niemieckiego serwisu). On na to, że nie ma sprawy, jak się uprę zaleją 0W40. Oleje są w podobnej cenie.

 

I teraz pytanie: 5W30 czy 0W40? Jak sądzicie, co lepiej? Teoretycznie 0W ma lepszy rozruch w grube mrozy, no ale u nas takich nie ma. Z kolei jest pewnie deczko żadszy. Auto dobija do 200k przebiegu.

 

Z góry dzięki za wszelkie uwagi.

 

Ty potrzebujesz Olej Specyfikacji LL04, i z tego co czytsalem na niemeckim Forum na razie nie ma juz takiego 0W40. Bylo od Castrol ,ale sie wycofali :duh:

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty potrzebujesz Olej Specyfikacji LL04, i z tego co czytsalem na niemeckim Forum na razie nie ma juz takiego 0W40. Bylo od Castrol ,ale sie wycofali :duh:

Tak, o LL04 to ja wiem. Ten 0W40 był wlany jeszcze w autoryzowanym serwisie BMW w Niemczech, który serwisował auto od samego początku, więc chyba nie wlali czegoś przypadkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty potrzebujesz Olej Specyfikacji LL04, i z tego co czytsalem na niemeckim Forum na razie nie ma juz takiego 0W40. Bylo od Castrol ,ale sie wycofali :duh:

Tak, o LL04 to ja wiem. Ten 0W40 był wlany jeszcze w autoryzowanym serwisie BMW w Niemczech, który serwisował auto od samego początku, więc chyba nie wlali czegoś przypadkowego.

Lej 5W30. Też miałem dylemat przed wymianą: był 5W30 wlałem 0W40 na jedną wymianę teraz wróciłem do 5W30 ponieważ z informacji uzyskanych od sprzedawców wiem, że castrol wycofuje się z oleju 0W40 (przesadzili z rzadkością), a tak wogóle to niewielka (prawie rzadna) różnica - porównywalne parametry. Nie zaobserwowałem różnicy w pracy silnika.

arti200. Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Porównaj

 

Castrol EDGE Professional BMW LL04 0W-30:

 

Gęstość względna w 15°C ASTM D4052 g/ml 0.838

Lepkość kinematyczna w 100°C ASTM D445 mm²/s 12.3

Lepkość CCS przy -35°C ASTM D5293 mPa.s (cP) 5900

Lepkość kinematyczna w 40°C ASTM D445 mm²/s 71

Indeks lepkości ASTM D2270 None 170

Popioły siarczanowe ASTM D874 % wt 0.7

Temperatura płynięcia ASTM D97 °C -57

Temperatura zapłonu PMCC ASTM D93 °C 238

 

Castrol EDGE Professional BMW LL04 5W-30:

 

Gęstość względna w 15°C ASTM D4052 g/ml 0.852

Lepkość kinematyczna w 100°C ASTM D445 mm²/s 12.2

Lepkość CCS przy -30°C (5W) ASTM D5293 mPa.s (cP) 6400

Lepkość kinematyczna w 40°C ASTM D445 mm²/s 72

Indeks lepkości ASTM D2270 - 166

Temperatura płynięcia ASTM D97 °C -39

Temperatura zapłonu PMCC ASTM D93 °C 207

Popioły siarczanowe ASTM D874 % wt 0.8

 

Castrol EDGE Sport 0W-40:

 

Gęstość względna w 15°C ASTM D4052 g/ml 0.838

Lepkość kinematyczna w 100°C ASTM D445 mm²/s 12.8

Lepkość CCS przy -35°C ASTM D5293 mPa.s (cP) 5850

Lepkość kinematyczna w 40°C ASTM D445 mm²/s 76

Indeks lepkości ASTM D2270 - 171

Temperatura płynięcia ASTM D97 °C -60

Popioły siarczanowe ASTM D874 % wt 0.7

Temperatura zapłonu PMCC ASTM D93 °C 244

 

Indywidualna decyzja , każdy będzie odpowiedni - dwa pierwsze rekomendowane BMW ,trzeci przez Castrola .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Jeżeli to olej produkowany przez Castrola to może parametry mięć podobne do Castrol EDGE Sport 0W-40 .Trzeba by poznać jego parametry .Czytałem na forum że ASO w Niemczech przestali zalewać olejem 0W40.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie koledzy, ja w swojej byłem e90 320d miałem zalany 5W30 Castrola, zmieniłem na Ow40 Castrola i silnik zaczał jakby ciszej pracować, ale okazało sie to tylko złudzeniem, zmieniłem na 5W40 i do dzisiaj na takim auto jeździ (podobno) podobna sytuacje miałem w e60 530d miałem zalant 5W40 Castrola, zmianiłem na 0W40 Castrola i silnik chodził odrobinke ciszej, ale znowu tak jakby zaczął troszke brać olej, dlatego spowrotem wróciłem do 5W40 ale tym razem Motul, i stan oleju na miarce stoi jak stał:) a i silnik też troszke inaczej pracuje..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
zle informacje masz

mieszkam w DE i zalewaja caly czas :)

W ASO w Mannheim wszystkie (oprocz M) auta do 200K km zalewaja tym olejem.

Nie wiem, to nie moje stwierdzenie.Dodałem informację którą przeczytałem na tym forum ( nie pamiętam tematu żeby wkleić )podaną przez gościa który mieszka też w Niemczech.O silniku nic nie pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zle informacje masz

mieszkam w DE i zalewaja caly czas :)

W ASO w Mannheim wszystkie (oprocz M) auta do 200K km zalewaja tym olejem

przeciesz jestes tez na e90-forum, to pewnie jeszcze nei czytales watek.

Jedyne co mozliwe jest ze wlasny olej jak wezmiesz ze soba do serwisu. BMW nie zaleje ci juz 0W40 od siebie do Diesla!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeciesz jestes tez na e90-forum, to pewnie jeszcze nei czytales watek.

Jedyne co mozliwe jest ze wlasny olej jak wezmiesz ze soba do serwisu. BMW nie zaleje ci juz 0W40 od siebie do Diesla!

daj linka bo nie moge znalesc

w tym temacie jest mowa o tym oleju i wszyscy sa zadowoleni z 0W40

jedynie kupuja go w necie za 6-7 Euro za litr a nie 20 Euro w Bmw.

http://www.e90-forum.de/e90-e91-e92-e93-motor-getriebe-auspuff/25039-320d-5w30-oder-0w40.html

Andrzej- olej Bmw nie spelnia wymogow Bmw ???

Edytowane przez Bad_Boy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wybrałem 5W30. Może trochę z wrodzonej chęci do nowości. Facet z serwisu mówił, że różnice są w praktyce niedostrzegalne. 0W może być nieco lepsze poniżej minus 15 stopni, a 5W przy częstszym gaszeniu i zapalaniu silnika, bo wolniej spływa. Po 30 kilometrach różnicy żadnej nie czuję :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
W butelkach z etykietą BMW jest olej firmy Castrol z którą BMW ma umowę. Tu są przydatne informacje z TIS-a na temat specyfikacji i lepkości olejów do naszych BMW: http://motoroils.pl/docs/BMW-Oil-Specs-and-Recs.pdf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Nic mi nie wiadomo, żeby BMW produkowało oleje.

ale dla bmw i wg wytycznych bmw sie go produkuje,

i bmw swieci na nim swoja nazwa

http://img833.imageshack.us/img833/7053/originalbmwlonglife040w.jpg

Olej BMW , a produkowany dla BMW -no właśnie, zasadnicza różnica kolego.

Edytowane przez Andrzej62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BMW NIE PRODUKUJE OLEI :!: :!: :!: w co Wy wierzycie... To ze BMW wbija swoja etykiete nic nie oznacza .Olej dostarcza Castrol , rekomendowany przez BMW to wszystko .

 

Pozatym nie wiem czemu upieracie sie na ten olej :wink: , sa lepsze oleje w podobnych cenach . Jak jedziesz do ASO mozesz dostraczyc olej zaleja Ci co im dasz - to jest ich swiety obowiazek , wystarczy ze olej spelnia norme LL04 i to wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie od poczatku-

najpierw Andrzej pisze ze olej Bmw 0W40 jest niestosowany przez Bmw bo "prawdopodobnie" nie spelnia ich wymogow...-

Spelnia,- i jest stosowany, wiec nie powielaj info wyssanych .. no wlasnie skad..?

Owszem, Bmw same z siebie nie produkuje tego (i zadnego innego) oleju- ale co z tego ?

Jest wyprodukowany na ich zamowienie i wg ich wytycznych-

bo nie ma odpowiednika Castrola OW40 ktory jest taki sam-

0W40 Castrola i 0W40 Bmw roznia sie w specyfikacji.

MMCV- jaki masz inny, lepszy olej 0W40 LL04 pelen syntetyk w podobnej cenie ? (6-7 Euro za litr)

Ja nie pisze ze OW40 Bmw to najlepszy olej na swiecie-

pisze tylko ze ten olej jest pelnym syntetykiem i w miare tani, dlatego nie ma co kombinowac i szukac nic na sile

bo to bdb olej.

ps-

zasadnicza różnica kolego.

nie jestem twoim kolega :nienie:

Edytowane przez Bad_Boy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.