Michael1916
Zasłużeni forumowicze-
Postów
1 427 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
11
Typ zawartości
Profile
Forum
Wydarzenia
Articles
Treść opublikowana przez Michael1916
-
Ja sie upieram przy tych moich %. 40d vs 60i zużycie paliwa+ 50-60%.
-
Wypala sie DPF i proces nie zdążył się zakończyć zanim wyłączyłeś silnik.
-
Juz powoli nie rozumiem sensu tej dyskusji...Udowadniamy jeden drugiemu, który silnik lepszy? Osobiscie jak pisałem kupuje silniki benzynowe lub diesla w zależnosci od wybranego nadwozia i tego jaką eksloatacje dla samochodu przewiduje. W jednych samochodach lepiej sprawdza sie diesel w innych benzyna. Jeśli rozmawiamy o X5 to w krajach gdzie diesle są dostępne w sprzedaży nadal 80-90% X5 czy X7 wyjeżdża z dieslem pod maską. Nie sądzę żeby górę tu brała kalkulacja kosztów paliwa, szczególnie, że do zakupu diesla trzeba całkiem sporo dopłacić. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że decydująca jest wygoda eksploatacji i jednak osiągi ( osiagi nie zawsze znaczy to samo co osiągi maksymalne). Osobiście sam się pod tym podpisuję i następnego dużego suva też zamówie z dieslem jeśli tylko to będzie wciąż możliwe. Prawdziwy dylemat to jest w samochodzie pokroju serii 8 czy dawnej serii 6. Tutaj mialem 40i, 50i i teraz 40d i kurcze nie wiem co wybrałbym jako następny ( chyba jednak V8 tutaj rządzi, przynajmniej teraz jak w końcu chyba można mu zaufać pod względem niezawodności). W serii 3 i mniejszych nie widze sensu wyboru diesla. Chociaż jak ktoś jeździ 50kkm rocznie i ma ambicje dojechać do Splitu na polskim paliwie...
-
Dokładnie tak. Powiedzmy, że ta wyższa sprawnosc diesla to tak od 10 do 15% w zależności od silnika. Testy u producentow sa wykonywane w dokładnie tych samych warunkach i pod takim samym obciazeniem. Da się na tej podstawie precyzyjnie oszacowac różnice w zużyciu paliwa poszczególnych silników.
-
Ciekawe ile jeszcze razy kazdy dyskutant tutaj nawet nieświadomie potwierdzi, ze benzyna pali o 25-30% wiecej od porownywalnego diesla na co wskazuja dane producenta. Roznice spoza tego przedziału wskazuja na inny styl jazdy lub inne warunki na drodze.
-
Moim zdaniem wręcz niemożliwe jest stwierdzenie czy lepsza jest benzyna czy diesel. Wszystko zależy w jakim nadwoziu i jaki styl jazdy. Ja na przestrzeni 10-15 lat przechodze z benzyny na diesla i z powrotem. Teraz zastanawiam się czy by znowu nie wejść w benzynowe V8 ale nie do SUVa tylko do czegos gdzie z jego zalet bede faktycznie korzystał. Pisałem to gdzieś tutaj pare dni temu i moge powtorzyć - mamy złoty czas jeśli chodzi o silniki w BMW. Takiej gamy wspaniałych motorów jak teraz nie było w ofercie nigdy. Żaden silnik nie będzie złym wyborem.
-
Każdy przed zakupem może sie zapoznać z danymi technicznymi dotyczącymi osiągów maksymalnych. Kto na podstawie danych papierowych dopłaciłby 20 czy 30 tys zł do wersji 40d zamiast brać tańszą i na papierze, dynamiczniejszą 40i? Przecież tej różnicy w cenie nie odrobi się raczej mniejszym spalaniem. Ludzie biorą diesla bo zapewnia im lepsze osiągi przy przeciętnym stylu jazdy kierowcy Suva.
-
W danych technicznych podaje sie moc maksymalną oraz maksymalny moment obrotowy ze wskazaniem przy jakich obrotach te parametry są osiągane. W zależności więc w jakim stylu dany kierowca jeździ jest w stanie wycisnąc z tej benzyny maksa lub nie. Omawiamy osiagi X5. Raczej z gazem w podłodze jeździ się takimi samochodami tylko dla testu. Z tego powodu w dużych suvach ludzie są zwykle bardziej zadowoleni z osiagów silnikow diesla nawet jeśli na papierze osiągi maksymalne pokazują co innego.
-
Juz wczesniej zwracałem na to uwage. "Wydawał się mocniejszy" bierze się z tego, że w zakresie obrotow 1500-3000 rzeczywiście mocniejszy ten diesel jest i dopiero przy porzadnym wcisnieciu gazu to benzyna ma przewage mocy.
-
Nie wiem czy podpisałbym się pod az tak radykalnym stwierdzeniem ale jak miałem w garażu jednocześnie 650ix 450KM i X5 M50d to w co dziennej jeździe X5 wydawał się dynamiczniejszy. Przy gazie w podłoge oczywiście SUV nie miał szans z 650i.
-
To jak tam chłopaki, odkryliście juz po kolejnych przepychankach na pare stron, że różnice w spalaniu miedzy omawianymi silnikami pokrywaja sie z danymi producenta? Tak jak pisałem mozna je wyrazić w %. Przekładajac te % na litry zużytego paliwa przy spokojnej jeździe bedzie to 2l a przy zapierd...niu 4l. Dalej bedziemy wyważać otwarte drzwi?
-
Mocno napisane. Szczególnie ostatni akapit. Da się jednak coś z tym zrobić np w MG Motorsport. Sądzę, że dobiorą ścieżkę dźwiękową do Twoich upodobań a nawet zaprogramują jakieś tryby głośniejsze i cichsze na trasę. Potencjał brzmienia w silniku jest tylko ilość ekologicznych katalizatorów i filtrów cząstek stałych go skutecznie blokuje.
-
Panowie, co by nie mowic BMW oferuje teraz palete wspaniałych silnikow. Wygląda na to, że osiągneli w tym względzie poziom najwyższy w swojej historii. Wg mnie B57 i B58 przebijają swoich sławnych poprzednikow w zasadzie pod każdym względem a i V8-ki, wygląda na to, że wreszcie są dobre. Dylematy z wyborem silnika przy konfiguracji to teraz prawdziwa przyjemność i nie ma złego wyboru.
-
Wynik spalania vs pomiar przy dystrybutorze
Michael1916 odpowiedział(a) na Big_daddy temat w X5 (G05)
Twoje wyniki pasują do mojej teorii. Mam 9,7l/100km srednio z całego przebiegu w M50d. Wygląda z Twoich opisow na to, że styl jazdy mamy podobny. Trasa do Chorwacji tez ba zbliżonych zasadach do Twoich to miedzy 8 a 8,5l/100km. -
Wynik spalania vs pomiar przy dystrybutorze
Michael1916 odpowiedział(a) na Big_daddy temat w X5 (G05)
Znalazłem jakieś zdjęcie dobrego wyniku z długiego dystansu. Tak się chyba już w V8 nie da? Zwracam uwage, że to bez Start/Stop i bez trybu Eco Pro. -
Wynik spalania vs pomiar przy dystrybutorze
Michael1916 odpowiedział(a) na Big_daddy temat w X5 (G05)
Nie twierdzę, że się nie da. Nie widzac Twojego zdjecia nie podejrzewałem żebyś pisał nieprawdę! Jednak jadac 120km/h tez mogłbym tu wrzucić wynik 7,5l/100km. Tylko co to wnosi do dyskusji? Wynikami mozna sie przerzucac bez konca tylko nigdy nie sa osiagane w tych samych warunkach. Czyli wg Ciebie co? Mamy "uzgodnić", że X5M spala 10% wiecej paliwa od M50d? 650i ktore posiadałem to był silnik nie taki stary. Wersja 450KM, uważana za całkiem oszczędną. Średnie spalanie miałem 16l/100km. Ktos inny mogł miec średnią 13l/100km bo jeździł więcej tras z przepisowymi prędkościami. I czego to dowodzi? Pobawiłem się raz w jazdę o kropelce 840d. Udało się uzyskac wynik z kilkudziesięciu kilometrow 4,5l/100km. Średnie spalanie z całego przebiegu mam jednak 8,5l/100km. Max spalanie jakie zrobiłem to 11,5l/100km przy bardzo szybkiej trasie. Te 3, mocno różne od siebie, wartości mógłbym przedstawiać poparte zdjęciami w różnych dyskusjach zależnie od tezy ktorą chciałbym udowodnić w danym momencie. Podparłem się moim doświadczeniem i osobiście jestem przekonany, że tam gdzie spaliłem te 11,5 litra 840d miałbym ponad 20l zużycia w takim X5M. Twierdzę również, że X5M czy też X5 M50i zużywa o 50-60% więcej paliwa od X5 M50d co pokrywa się zresztą z danymi podawanymi przez producenta. -
Wynik spalania vs pomiar przy dystrybutorze
Michael1916 odpowiedział(a) na Big_daddy temat w X5 (G05)
Nie chce sie stawiac w roli wszechwiedzacego eksperta, miałem jednak przyjemnosc posiadac przez ostatnie lata kilka BMW. 640i, 650i, a ciagle mam jeszcze X5 M50d i 840d. W dawniejszych czasach użytkowałem rowniez F10 520d, E60 520d, E65 730d i X5 generacji E70 4,8i. Orientuje sie wiec troche jakie sa roznice w spalaniu miedzy benzyna a dieslem. Jesli przyjac silnik 40d jako odniesienie to 50d +10%, 40i +30%, 50i +60%, 30d -5%, 20d -10%. Suv vs sedan +15%. Stara generacja X5 V8 4,8i 355KM była prawdziwym smokiem i paliła 100% wiecej niz obecne G05 M50d. Były to jednak zamierzchłe czasy i teraz benzyny sa duzo oszczedniejsze. Konkretne wyniki zależa od stylu jazdy i jej warunkow. Te procenciki jednak zwykle oddaja istotę rzeczy. -
Wynik spalania vs pomiar przy dystrybutorze
Michael1916 odpowiedział(a) na Big_daddy temat w X5 (G05)
Dokładnych danych nie zapamietałem. To była taka typowa dla mnie trasa ekspresowka/autostrada. Predkosci tak 140-170 w porywach 180km/h. Wtedy zawsze mi podobne spalanie wychodzi. Przy 140km/h pali ok.9l/100km ale juz przy 170-180km/h ok.12-13l/100km. -
Opcja nie jest specjalnie droga. Żadnych wad tego rozwiązania nie potrafię wskazać. Geometrię ustawie się normalnie.
-
Nigdy nie słyszałem żeby ktokolwiek zgłaszał jakiekolwiek problemy ze skrętną tylną osią.
-
Juz wielokrotnie się wypowiadałem na temat skrętnej tylnej osi występującej zresztą wraz z active steering. To jedna z najlepszych opcji w X5. Samochod prowadzi sie jak rozmiar mniejszy przy prędkościach miejskich i bardzo stabilnie na autostradzie. Zaczynałbym konfiguracje od zakreślenia tej opcji.
-
Wynik spalania vs pomiar przy dystrybutorze
Michael1916 odpowiedział(a) na Big_daddy temat w X5 (G05)
Nieźle. Akurat ostatnio też jechałem Warszawa - Wrocław. Wyszło mi średnio 11,5/100km (M50d). To pokazuje, że dyskusje na temat spalania wiekszego sensu nie maja. Wszystko zależy od stylu jazdy. Chyba, że podajemy np 140km/h na tempomacie i wynik, 100km/h tempomat, wynik. Chociaż i w tym wypadku moga pojawic sie przekłamania zwiazane choćby z jazdy pod wiatr lub z wiatrem czy ulształtowania terenu. -
Nie do końca zrozumiałeś moją wypowiedź. Bardziej chciałem zwrócić uwagę, że przy takiej zwyczajnej jeździe masz pod butem w porównywanych przeze mnie silnikach 200-250KM w dieslu i 150-200KM w benzynie. Do tego diesel ma wiecej Nm przy 1200RPM niż benzyna w peaku. Dopiero przy pełnym ogniu benzyna pokazuje pazur. Do sportu benzyna do ciężkiego suva diesel. Amen.
-
Dodam jeszcze, że przez całe "przedliftingowe" lata trwała na tym forum dyskusja na temat czy dopłata do 30d względem 25d jest uzasadniona! Grono użytkowników twierdziło, że 230KM pod maską X5 zapewnia dobre, zupełnie wystarczające osiągi. Teraz debatujemy czy 300KM się do czegoś nadaje czy dopiero okolice 400KM dają radę. Trzeba przyznać, że zdecydowanie idziemy w stronę rozwiązywania problemów pierwszego świata😉
-
Panowie, właczcie sobie podczas jazdy Sport Displays i zobaczcie ile srednio macie, przy normalnej jezdzie, mocy pod butem w dieslu a ile w benzynie a zrozumiecie czemu diesel jest dynamiczniejszy na co dzien. Mam porownanie silnika 40i (znajomego) i mojego M50d. Rożnica w mocy maksymalnej to tylko 20KM. Na papierze moje 50d to tylko kilka dziesiatych sekundy lepiej do 100 od tej znakomitej skąd inąd benzyny. Przy zwykłej jeździe jednak wydaje się jakbyś w 50d miał "huragan" pod maską (50d) vs samochód o bardzo dobrych osiągach(40i). Start spod świateł, but w podłoge przy dowolnej prędkości i odchodze tej benzynie tylko minimalnie...