Skocz do zawartości

maroek

Zarejestrowani
  • Postów

    472
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez maroek

  1. Tylko bezpieczniki na terminalu 30 mają zasilanie po wyłączonym zapłonie. Możesz podłączyć do terminalu 15 (zasilanie na zapłonie), np. F5-F10, F57, F58, lub 30g (zasilanie zanim przejdzie w stan 'uspienia'), np. F20-F30, F65, 66, 69-71 i jeszcze parę innych.
  2. Pre-lci e92 bixenon Nie wiem jaka lampa, chyba hella, ale musiałbym sprawdzić. Fizyczny przełącznik to trochę na wyrost - nie wygląda tak jak to było/jest w e46 - to coś w rodzaju dźwigni którą najlepiej wcisnąć z przodu lub z tyłu płaskim długim śrubokrętem, tak jak to jest opisane w instrukcji.
  3. Tak i tak. Jeśli jeszcze nie trafiłeś na tę stronę to przyjemnej lektury https://bimmerprofs.com/ bo poza instrukcją kasowania znajdziesz mnóstwo informacji na temat n53
  4. Ja miałem błąd 2AAF ale silnik odpalał i pracował normalnie. Jeździłem tak parę lat dopóki nie skasowałem adaptacji: błąd po skasowaniu zniknął i od prawie trzech lat się nie pojawił. Ciśnienie też sie unormowało - teraz jest bez dużych skoków. Chociaż o ile pamiętam to gdy miałem ten błąd to cisnienie było z reguły ponad 5bar.
  5. Wydaję mi się, że w DE jest tak samo jak w UK, a przynajmniej tak było na kilku stacjach gdzie tankowałem: 95 ma 10%, a 98+ ma 5% biokomponentów. I ze względu na różnicę w cenie to więcej chętnych było na 95, szczególnie teraz gdy ceny paliw wzrosły o kilkadziesiąt procent.
  6. Też jestem ciekawy. I jeszcze jaka była średnia prędkość z całej trasy (od drzwi do drzwi)?
  7. Czasem coś mówią, jak masz dostęp do iPlayera to parę tygodni temu był taki program: https://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/m0011wn5/panorama-the-electric-car-revolution-winners-and-losers
  8. Nie są zamienne, różnią się np. innym kształtem wtyczki - ta od zaworu lędźwiowego nie będzie pasować do zaworu pompowanych boczków, i odwrotnie ( również inne piny są aktywne). Można również poznać po kolorach wężyków, jeśli są tylko przezroczyste to zawór jest od boczków, a jeśli dwa z nich są niebieski i różowy to zawór jest od lędźwi - jeśli tylko zdjęcia zaworów są razem z wężami. Wydaje mi się może je również rozróżnić po kolorach, cały czarny będzie od lędźwi a czarno/biały od boczków.
  9. Na początku to sprawdź akumulator i ewentualnie go podładuj. Jak się upewnisz że jest w miarę sprawny to wyciągnij i włóż przekaźniki w skrzynce bezpieczników - chyba wystarczy tylko ten od terminala 30B, ale nie pamiętam, u mnie w każdym bądź razie pomogło.
  10. Te tuleje to osobne numery części więc wydaje mi się że powinieneś je zostawić i w nie włożyć nowe cewki. Szkoda że nie sprawdziłeś przy montażu czy łatwo wchodzą. Poza tym powinna być jakaś informacja na nowych cewkach gdyby stare tuleje trzeba bylo wywalić. Fakt, wygląda to podejrzanie. Zagadaj do Maćka z www.czescidobmw.pl ma na stanie takie i takie więc coś poradzi. https://czescidobmw.pl/vin/BMW201910/322576171/$*KwFmUkMvLGEKES0YHjJFaD4qCg0TZ2FmZz8yJmRtLDA1ITc3YnFmFC5wND0xcGovMi12eXAgMzw2cjchL2R3Ly0hNiQQdiFpdm8pLikrJz5kd18vdycwMHdocjwxQGVhY2R2KCwmaGt2Nzk3Ey93PzlpIT9udXBmZWVhYC8vP3YhMXF0b3JyXUQsZXcvAAAAAJHMbBU$/251653/szczegoly-unitu/2058710818/lista-towarow/12137559842 Jest nawet podwieszony temat tu na forum z pytaniami o części.
  11. Z twoją matematyką jest chyba coś nie tak, no chyba, że macie taki klimat cenowy w pl. W uk 0,5l ar6900p kosztuje £17 i wystarcza na 500l paliwa, czyli wychodzi, że dodatek kosztuje: - 3,4p lub 18gr na 1l benzyny (moje przeliczenia są po kursie 5,3pln za £1). Dodatek można kupić w większych pojemnikach, wtedy wychodzi jeszcze taniej: - 2,4p lub 13gr na 1l benzyny dla 1l dodatku, lub - 1,6p lub 8,5gr na 1l benzyny dla 5l dodatku. Tylko wtedy, trzeba by dokonać dodatkowych obliczeń bo wożąc 5l balastu w bagażniku spalanie na pewno wzrośnie :norty: Ceny ar6900p z tąd: https://www.amazon.co.uk/Archoil-AR6900-P-Advanced-Petrol-Synthesis/dp/B07LFDQPTC/ref=mp_s_a_1_8?dchild=1&keywords=archoil%2Bar6400&qid=1628835490&sprefix=archoil&sr=8-8&th=1&psc=1 Co do cen benzyny w uk, różnica między 95 a 99 (na tesco tyle ma tzw. momentum) to około 7-8p, czyli jakieś 42gr, a więc dużo więcej niż cena dodatku. Shell v-power jest jeszcze troszkę droższy. Należy jeszcze pamiętać, że 95 to teraz E10, a 98-100 to, jeszcze, E5 - chyba tak samo jest w pl. Lanie cały czas E10 na pewno też ma jakiś wpływ na układ paliwowy. Tak więc jak kogoś stać to najlepiej lać 98 + dodatek :mrgreen: Z moich doświadczeń i testów, a zrobiłem już ponad 80kkm wynika, że na paliwie 98-100 silnik pracuje tak jakby delikatniej. Spalanie jest mniejsze, na jednym baku w trasie wychodziło kilkadziesiąt kilometrów więcej. Różnic w mocy nie zauważyłem - rzadko cisnę po niemieckich autobahnach. A, i temperatura silnika (w trasie) jest zwykle parę stopni wyższa na 95 - chociaż to pewnie zależy od wielu czynników.
  12. 2AAF jest od pompy niskiego cisnienia - powinno byc okolo 5000hPa. Najlepiej to zczytaj bledy jakims lepszym programem - bedzie informacja przy jakim cisnieniu i w jakich warunkach blad wyskakuje. A najlepiej to zrob rowniez loga - bedzie widac jak duze sa skoki i zmiany w czasie. Ja z tym bledem jezdzilem pare lat. Nic sie nie dzialo, silnik palil, jezdzil normalnie, innych bledow nie mialem. Na forach wyczytalem zeby sie nie przejmowac. Jak sprawdzalem bledy to nic nie wskazywalo na problemy z cisnieniem - bylo prawie idealne: Co prawda myslalem nad wymiana czujnika cisnienia ale ze dostep upierdliwy to dalem sobie spokoj. Ale jakies poltora roku temu wykasowalem adaptacje i do tej pory blad sie nie pojawil. Cisnienie sie ustablizowalo, nadal sa skoki ale ogolnie to cisnienie jest nizsze i blizsze optymalnemu 5000hPa. Przed: Po: 2AAF moze rowniez wystapic przy skokach napiecia - bycmoze tak wlasnie bylo u mnie i to nie skasowanie adaptacji a wymiana regulatora napiecia pomogla - regulator wymienilem pare miesiecy przed skasowaniem adaptacji. Kasowanie adaptacji w zasadzie nic nie kosztuje, jesli robisz to sam, a moze pomoc. Bledy NOxa jednak predzej czy pozniej powroca.
  13. Bzdura to nazywanie trybu homogenicznego trybem "awaryjnym". Tak wiem, Kaspars z bimmerprofs tak to sobie wymyslil ale nie znalazlem tam sensownego i logicznego wytlumaczenia dlaczego tak uwaza. Jak pewnie dobrze wiesz odpalajac zimny silnik albo nawet cieply lub chwile po jezdzie zaczynasz od trybu homogenicznego czyli "awaryjnego". Jak chcesz troche pocisnac, pojezdzic z wyzszymi predkosciami i/lub obciazeniem to znowu przechodzisz w tryb "awaryjny". Wyglada na to, ze inzynierowie z bmw wymyslili sobie ze w okolo 70% zakresu obrotow/obciazenia silnik pracuje w trybie "awaryjnym" - bez sensu!
  14. maroek

    E63 2005 + Dension 500

    Nie, ale miałem na wyposażeniu cd changer preparation (w e63 też powinno być, można sprawdzić rozkodowujac vin), więc zasilanie i światłowody już były pociągnięte to bagażnika. Musiałem tylko przełożyć piny żeby pasowały do kostek i wpiąć światłowody w pętle. Pod schowkiem na pewno masz wtyczkę do diagnozy/kodowania MOST (światłowody), więc to nie problem podłączyć się w tym miejscu. Poza tym nie wiem gdzie fizycznie była montowana zmieniarka w e63. W niektórych modelach, tak jak piszesz, było to w schowku. Najlepiej ściągnij sobie EBA z instrukcją montażu zmieniarki to wtedy będzie jasne gdzie i jak to bmw wymyśliło. W końcu dension to taki emulator zmieniarki i podłączenie jest praktycznie takie same. Bez kodowania jednak się nie obędzie. Musisz mieć możliwość wyboru zmieniarki w ccc jako źródło dźwięku. Taki wiekowy model można zakodować nawet dis'em albo ista. Ja to robiłem ncs'em - trzeba dodać wyposażenie i przekodować parę modułów. Na internecie jest mnóstwo info jak to zrobić.
  15. maroek

    E63 2005 + Dension 500

    Będzie działać. Ja mam i sobie chwalę. Urządzenie jest wpięte w pętle swiatlodową więc jakość dźwięku ogranicza tylko format / kompresja mp3. Co do formatu audio sprawdź na ich stronie albo dopytaj, mają jakiś support: https://www.dension.com/automotive/products/car-multimedia-solutions/gateway-500 A, i jeśli nie zamierzasz podłączać i korzystać ze zmieniarki to wystarczy Ci single fot - powinno być troszkę tańsze.
  16. Znaleźć zawsze można, pytanie tylko czy cena jest akceptowalna: https://m.olx.pl/d/oferta/kolo-dojazdowe-bmw-f10-f30-r17-CID5-IDJvGlL.html
  17. Bez problemów pasuje oryginalna aluminiowa dojazdówka, na przód i tył, 17" et chyba 8, albo 10, nie pamiętam- zobacz sobie w katalogu części. Niestety, ciężko kupić w przystępnej cenie bo popyt jest dość duży. Mi się udało parę lat temu kupić nową, a w każdym bądź razie nie używaną za 500pln, ale nie zdziwię się jak teraz kosztują więcej bo pasują do kilku modeli, w tym chyba do f20 itp. Oryginalna, stalowa dojazdówka 17" od e46 nie pasuje. Na tyle minimalnie obciera i potrzebny jest dystans, minimum 2,5mm, ale to chyba zależy od zużycia klocków bo jak nowe to zacisk bardziej wystaję na zewnątrz. Na przodzie trze jeszcze bardziej i potrzebny jest większy dystans. Ewentualnie można zrobić jakąś rotację i założyć tył na przód, ale nie sprawdzałem czy opona 255 podejdzie na przód i da się tak jechać przynajmniej na wprost krótki dystans.
  18. A e63 to nowy samochód? Dawniej ksenony miały niższą temperaturę, później, fXX, bmw wkładało żarówki o wyższej temperaturze - nie wiem 5000-6000K. A teraz ksenonów już chyba nie montują - tylko ledy.
  19. Mtec H8 35W super white 4350K - pasują do starych xenonów A jak chcesz coś bardziej białego/niebieskiego to Mtec H8 35W cosmos blue 4750K
  20. Nie wiem co to za wersja TIS'a i dla jakiego silnika jest ta instrukcja. Ale, wg newtis, dla silnika N43 instrukcja spuszczania plynu wskazuje tylko sruby spustowe w chlodnicy, jezeli sa, a jak nie ma to kaza zdjac przewod: https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e90-320i-lim/repair-manuals/17-cooling/17-00-cooling-check/FS1sT1G (musisz byc zalogowany do newtis aby miec dostep - poszukaj na forum jak to zrobic) Natomiast instrukcja dla N53 - podobna konstrukcja i usytuowanie elektrycznej pompy i termostatu - dodatkowo podaje ze nalezy zdjac przewod z obudowy termostatu aby spuscic reszte plynu. https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e92-330i-cou/repair-manuals/17-cooling/17-00-cooling-check/GZ99pmA (sorry za brak polskich znakow - nie chcialo mi sie wylogowywac na firmowym laptopie zeby zapisac zmiany ustawien)
  21. Nie ma takiej śruby. Spuszczasz z chłodnicy a resztę poprzez zdjęcie przewodu z pompy albo termostatu - nie wiem który jest niżej w n43.
  22. Nie wiem jak to wygląda cenowo ale może alternatywą jest alpina B3 - przynajmniej przód nie budzi takich kontrowersji. Z zewnątrz, niestety, prawie jak cywilne wersje G20, za to pod maską S58 z x3m. No i pewnie wkrótce będą dostępne z carbonowym dachem, jak każde G20/G22 - znaczki M się opatrzyły: https://www.bimmertoday.de/2021/01/27/m-carbon-dach-neue-option-fur-bmw-3er-g20-und-4er-g22/ https://www.auto-motor-und-sport.de/test/bmw-alpina-b3-nordschleife-supertest/
  23. Teraz, przy temperaturach poniżej zera, bardzo łatwo uszkodzić jakiś zatrzask. Chyba że masz w miarę ciepły garaż. Chociaż jeśli chcesz wymienić silniczek to wydaję mi się że lepiej wyciągnąć cały fotel i robić to na zewnątrz, w ciepłym pomieszczeniu. Z tego co pamiętam to od dołu są dwa zatrzaski - jeden z przodu i drugi na środku - oraz z tyłu wkręt ( również od dołu). Natomiast od góry jest jeden zatrzask z przodu - trzeba odchylić siedzenie mniej więcej na wysokości sterowania podparcia lędźwiowego i włożyć pionowo cieńki śrubokręt między siedzenie i ten plastik. Poszukaj zdjęć na aukcjach z takimi osłonami to może skojarzysz gdzie są te zatrzaski. I na pewno na YouTube są filmiki jak to rozebrać.
  24. Nie tylko, można to zrobić także DIS'em.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.