Skocz do zawartości

chebum

Zarejestrowani
  • Postów

    58
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez chebum

  1. Z tego co wiem, to już nie koniecznie tak jest. Np. BMW oferuje większe rabaty na elektryczną 4 serię, niż na spalinówki. No i wspomniany model 3 już jest bardzo zbliżony do serii 3, a kosztuje mniej. Mam nadzieję, że to się zmieni. Ja uważam, że zamiast dopłacać do cen elektryków mogło być bardziej rozsądnie inwestować w linie przesyłowe, elektrownie atomowe, magazyny energii i infrastrukturę do ładowania - na co starczy tej kasy. Dopłata do elektryka idzie wprost do kieszeni producenta, a z tańszego prądu skorzystamy wszyscy.
  2. Nawet bez PV jest opłacalny gdy w domu masz ładowarkę i przez większość czasu będziesz ładował w domu. U mnie przeciętny miesiąc wygląda tak jak poniżej. Gdy w miejscu docelowym też będę miał możliwość taniego ładowania, to cztery drogie ładowania na autostradzie nie będą mieli negatywnego wpływu na opłacalność elektryka. Ale gdy własnej ładowarki nie masz, to do elektryka raczej nie ma sensu podchodzić. W tym zupełnie się zgadzam z Tobą.
  3. Dopiszę, żeby nie było tak różowo. podróż autostradą elektrykiem jest okropnie droga. Powyżej 3zł za KWh, a samochód zużywa 20-30kwh na 100km.
  4. Ogólnie cost-cutting w przypadku tesli nie tak rzuca się w oczy. Jest delikatniejszy.
  5. Oni starają się to “poprawić”;) Bardzo dużo negatywnych opinii czytam o nowych modelach. Choćby o seriach 4 i 5. W 2020 belka miała naklejone podkładki żeby nie ocierała z tego co pamiętam. Podłokietnik na drzwiach miękki. Ogólnie, drzwi robią dobre wrażenie: całe w skaju i alkantarze. Schowek obity filcem, jak w starych VW. Mocowanie dywaników badziewne, ale jest. Klima w trybie automatycznym jest głośna. Brak nawiewów po środku. Błyszczącego plastyku też brak. Podparcie lędźwiowe jest po obydwóch stronach. Cichutko trzeszczy kierownicą. Obicie w bagażniku dobrej jakości. Przycisku ryglowania na klapie bagażnika nie ma. Oświetlenie ambientowe jest i z przodu i z tyłu. Podświetlenie przycisków na pomarańczowe, niestety, w nocy nie zmienia się. Klamka awaryjnego otwarcia drzwi jest w oczywistym miejscu. Raczej znajdę ją podczas pożaru 😉
  6. chebum

    G20 LCI2 2025

    2. Jest odczuwalna różnica - ja dokładałem po zakupie i po jednej szybie na raz. Różnicę słychać. 3. Moim zdaniem fotele są słabe - wąskie, mało pianki i do tego czuć, że część ze skaju ma inną twardość od części z tkaniny. Gdy w Twoim samochodzie wysuwka pod nogi będzie z tego samego materiału co siedzisko, będą lepsze. Ale da się przejechać 12-14 godzin w ciągu dnia i potem da się wstać i chodzić. Jeździłem do Holandii, Chorwacji, Włoch - da się, ale nawet po dwóch latach czuję, że są twarde, nieprzyjemne i przekazują dużo wibracji od drogi.
  7. Nie no udowadnia - benzyna nie trzęsie się tak mocno jak diesel. Ale brzmienie rzeczywiście ma podobieństwo do brzmienia diesla. Czterocylindrowy B48 też brzmi podobnie do B47. Być może, przez wtryski wysokiego ciśnienia. Ale kultura pracy u benzyny jest o niebo lepsza niż u diesla.
  8. Mam skromny G21 320d, a w zeszłym tygodniu wypożyczyłem na dobę podstawowy model Tesli - Model 3 LR. Pojeździłem i jednym i drugim po tych samych ulicach. Obserwacje są takie: Tesla z fabryki jest cichsza niż BMW: ciszej działa zawieszenie, mniej słychać szum opon, mniej słychać otoczenie chociaż w BMW też mam klejone szyby i tam mam dodatkowo wyciszone nadkole i drzwi. Tesla lepiej wybiera nierówności i wydaje się, że jej zawieszenie ma większy zapas. To może wynikać z tego, że Tesla miała 14kkm przebiegu, a mój BMW - 67kkm. Do one-pedal drive można przyzwyczaić się w +-4 godziny. Po jeździe elektrykiem bardzo czuć zmiany biegów w dieslu, aż wkurwia przez kilka dni. Potem przyzwyczajasz się. Teslą chce się jeździć jak emeryt. W BMW jadę 20 szybciej niż przepisowo a chce się jeszcze dodać. Teslą w ogóle nie chciało się szybko jechać: 45 po mieście, 100 na obwodnicy. Nie zdołałem zrozumieć z czego to wynika. Żona jest zadowolona ze spokojniejszej jazdy, ale ja jadę Teslą jakby miałem 20 lat więcej. Przyciski kierunkowskazów są okropne, ale jest kilka aftermarketowych manetek. W sumie powiedziałbym, że Tesla teraz robi samochody nie gorzej, niż tańsze BMW. Odnośnie droższych nie wypowiem się, bo nie miałem. Mnie elektryki przekonały. Ja już zamontowałem sobie ładowarkę w garażu i wiosną Mini idzie na sprzedaż. Zastąpi go elektryk, też Mini;) Tylko nie nowy, a poprzedni - wygląda lepiej, a 30KWh do miasta i przedmieść są zupełnie wystarczające. Jazda w trasę elektrykiem jest sporo droższa, więc diesel raczej zostaje.
  9. Mimo że w teorii nie ma różnicy między teorią a praktyką, to w praktyce jest. To co Ty piszesz wyżej brzmi logicznie, praktyczne testy jednak wykazują skrócenie dystansu hamowania przy zamontowaniu większych hamulców. Znalazłem jeszcze jeden test. Gość właśnie wspomina, że szybciej mu załącza się ABS przy większych hamulcach, i to że fabryczne hamulce okazały się dosyć odporne na kilka hamowań pod rząd. I jeszcze jeden tym razem Anglicy z Toyotą. Większe hamulce skróciły drogę hamowania o +- długość samochodu. Jeszcze jeden test z Chevroletem. Znów większe hamulce skróciły drogę hamowania. Jeszcze jeden z Mitsubishi. Znów większe heble skróciły drogę hamowania. Nawet Tesla z lepszymi klockami hamuje szybciej To jest wszystkie praktyczne testy, które znalazłem na YT, pokazują skrócenie drogi hamowania z większymi hamulcami. A o tym, że większe hamulce nie skracają na YT mówią teoretycy.
  10. Amerykanie mają te same hamulce co i samochody na Europę. Sprawdziłem Ford Mondeo / Fusion - obydwie wersie mają przednie tarcze 300x28. Ja pooglądałem wideo, które wkleiłeś, i mam parę pytań do tych stwierdzeń wyżej. 1. Większe hamulce idą w parze z większymi tłoczkami co zwiększa siłę nacisku (w niutonach). Na zdjęciu, które wkleiłem właśnie jest pokazane, że większy tłoczek zwiększa docisk klocka do tarczy. Przez to zmniejsza się droga hamowania oraz siła potrzebna do zablokowania kół. 2. Siła potrzebna do zablokowania kół jest zależna od energii kinetycznej samochodu. Im cięższy jest samochód i im wyższa prędkość, tym większa siła jest potrzebna do zablokowania kół. Więc mniejsze hamulce dadzą rady zablokować koła przy prędkości (załóżmy) 50kmh, ale przy 70kmh już nie. Natomiast wielotłoczkowe hamulce dadzą rady zablokować koła przy wiele większych prędkościach. Jako potwierdzenie: przy ostrym hamowaniu w końcu prostej na torze w Łódzi w pierwszej połowie hamowania ABS nie załącza się w ogóle. Prawie przy samym skręcie zaczyna blokować koła i dopiero wtedy dołącza się ABS. Więc stwierdzenie, że większe hamulce nie skracają drogi hamowania nie jest prawidłowe. Droga hamowania skraca się, ale nie przez większe hamulce per se, lecz przez mocniejsze tłoczki, które idą w komplecie z większymi hamulcami.
  11. @kosteg nie każdy samochód ma z fabryki hamulce, które mogą zablokować koła. Na pryzkła, Ford nie ma:)
  12. Z jakiego roku jest samochód? 700zł jest chyba w przypadku ubezpieczenia od kosztów napraw („przedłużona gwarancja”). To nie jest gwarancja producenta, stąd inne zasady.
  13. Czy ja rozumiem poprawnie , że Plus w G60 to odpowiednik Professional w G30? Trzyma pas ruchu, ale trzeba trzymać kierownicę.
  14. Bardzo nie polecam stosować same sprężyny: to zmienia charakterystykę działania pracy amortyzatorów (ona jest zmienna w zależności od pozycji tłoka). Jedyna sensowna opcja to coilovery.
  15. Na razie nie wiem - na szczęście jeszcze nikt nie bił zaparkowanego samochodu.
  16. tylko latem w ciągu dnia i na dwupasmówce. Nie kupiłbym tego rejestratora po raz drugi.
  17. Elektryk do takiego użytkowania bardzo dobrze pasuje. Gdy miejsca z tyłu nie potrzebujesz, być może, nad i4 zastanowić się? Mowię tylko teoretycznie, bo nie jeździłem ani 40i, ani i4. Ale sam chcę zamienić kabrio na elektryk, bo elektryk i wgniata i bardzo ochoczo skręca, nawet FWD.
  18. Kiedyś też tak bawiłem się z Renault - doskwierał szum nad lewym uchem. Ale oklejanie taśmą uszczelek wtedy nic nie zmieniło: szum przenikał przez samą szybę. Myślę , że wadliwe uszczelki to punktowe źródło hałasu, a ja słyszę dookolne narastanie hałasu w kabinie. Chyba trzeba wolniej jeździć. Kiedy przesiądę na elektryka, już będę przyzwyczajony jeździć 110 na godzinę 😉
  19. @Dave---1 @Martaaaaaaa też macie zrobiony chiptuning?
  20. @JacekLZ g21 to jest najbardziej komfortowy i najbardziej cichy samochód, który dotychczas miałem. O poprawie wyciszenia myślę, bo teraz mam sporą różnicę pomiędzy 80 a 120kmh. Przy równomiernej jeździe po mieście kiedy nie słychać silnika jest wręcz fantastycznie. A wyjeżdżas na obwodnicę i obraz bańki się rozsypuje;) Wyciszenie robiłem w firmie, sam mam dwie lewych ręki, mogę tylko programować:-D
  21. Nie mają. Jest niewielki wystąp, ale wątpię że będzie chronił.
  22. Nie. Mam w pełni metalowy dach. doprecyzuję: tragedii nie ma. Po założeniu podwójnych szyb znikł świst powietrza akurat obok lewego ucha. Ale jest poczucie wzrostu hałasu po przekroczeniu 115 na godzinę. Więc rozważam kolejne zabiegi wyciszające gdy one cokolwiek dadzą. Ale gdy są bezsensowne, to proszę odradzić.
  23. Moje egzemplarze SF3 w rozmiarze 225/45/R18 wystają poza obrys koła więcej, niż wystawał Hankook. Więc chyba mają rant ochronny, chociaż SklepOpon, rzeczywiście mówi, że rantu nie ma. Gdy nie zapomnę, to jutro zrobię zdjęcia. Też czytałem. Chyba tyrereviews.com o tym pisali i powinni byli mieć amerykańską wersję opony, która czasem ma inną wysokość bieżnika niż wersja na Europę. Mam nadzieję, że europejska wersja starczy mi na 45-50 tys km. Tyle przejeżdżam w ciągu dwóch lat, a uważam, że po 2-3 latach opony i tak lepiej wymienić na nowe. Więc w moim przypadku gdy opony przejadą 45 tkm, będę zadowolony. Ale na razie nie wiem jak jest z zużyciem.
  24. Mam kombi G21 z podwójnymi szybami, wyciszonymi drzwiami, nadkolami i cichymi oponami. Do 80 km/h jest no bardzo komfortowo - czuje sobie jak w bańce. Ale od 115 pojawia się odczuwalny szum powietrza, opływającego nadwozie. Czy wyciszenie dachu albo słupków coś poprawi? Być może, ktoś już robił wyciszenie dachu w kombi G21 i pozę podzielić się wrażeniami?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.