Fuser
Zasłużeni forumowicze-
Postów
2 598 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
2
Typ zawartości
Profile
Forum
Wydarzenia
Articles
Treść opublikowana przez Fuser
-
Napisałem, że przy 7 litrach mam mniej niż połowę więc mniej więcej się zgadza. Poziom na bagnecie nie przyrasta liniowo, zobacz jaki kształt ma miska i jaka jest duża. Wystarczy, że auto nie stoi idealnie prosto i u kogoś będzie więcej lub mniej. Nalewasz 7-8 litrów i tyle. Nie ma co się doktoryzować z takiego prostego tematu. Skąd wziąłeś takie wnioski ? Ja tego nie stwierdziłem, a mam dwa auta z M57.
-
Doposażenie E39, E38 blacha 82279404488. Wieszak gaśnicy to już DIY. Osobiście to jestem sceptyczny w kwestii montowania ruchomych elementów pod nogami kierowcy. Wpadnie pod pedał hamulca i nieszczęście gotowe.
-
Wsadź bagnet, obróć dookoła i wtedy sprawdź jaki masz poziom. Poza tym nie widzę powodu do zmartwień. Ja leję 7L i mam poniżej połowy.
-
Tematów o kontrolce hamulców jest na forum mnóstwo. Najpierw musisz rozpoznać co konkretnie wskazuje kontrolka, która się świeci.
-
Przecież pisałeś, że kabelek wisi. Kup silnik krokowy i go tam podłącz. Mówimy o brakującym silniku pod schowkiem. On steruje nawiewem na tył. Ta dmuchawa to jest jakaś unikalna wersja, zapomnij o tym. Nie mam pojęcia :) Czyli sterowanie elektroniczne w silniku. Z rezystorami jest 4-pin i tylko wtedy jest puszka na nadkolu.
-
"Brak możliwości kalibracji", dlatego masz wartości (255) poza zakresem. Skalibruj INPA F6 (inicjalizacja) tylko najpierw umyj szybę w miejscu czujnika. Jak wskazania nie spadną to szukaj dalej. Być może faktycznie problem z manetką.
-
Tak by wyglądało. Kółko w prawej manetce jest od częstości pracy przerywanej, a po zakodowaniu czujnika deszczu zmienia funkcję na czułość opadów. INPA nie pokazuje błędu w przypadku zwarcia ? To dziwne...
-
Jeśli wentylator klimy masz na rezystorach to przekaźniki są w takiej puszce na prawym nadkolu oraz pod prawym filtrem kabinowym. Tam jest namieszane, występowały zmiany, musiałbyś sam szukać w TIS albo WDS, bo ja tego nie ogarnę. Jeśli to w ogóle o ten wentylator chodzi... Na schematach przekaźniki są inaczej oznaczane. Nie wiem, który jest 45 i co w ogóle ma wspólnego temp 60C. To za nisko na uruchamianie wentylatora. To by trzeba szukać metodą macajewa w NCS Dummy, jeśli była wersja nawiewu na tył bez regulacji temperatury, bo wygląda na to, że ten silnik jest właśnie od tego. Prościej chyba taki kupić; widziałem na ovoko, tylko, żeby numery były te co potrzeba, inaczej będzie konflikt na magistrali M-bus. Weź pod uwagę, że to co jest na moim zdjęciu, te numery, to diesel, nie wiem czy to ma znaczenie, no i czy masz tam przepustnicę, czy też brakuje.
-
Moduł IHKA nie jest zasilany przez przekaźnik. Błąd wraca, bo nie masz tego klappenmotora...
-
-
Tak, usuwałem to cienką igłą do iniekcji. Niestety nie miałem nikogo do pomocy i robiłem to na ślepo dlatego powstała taka sieczka. Jednak jak nadeszło lato to od temperatury żelek się rozlał i teraz nie ma śladu. Mimo wszystko i bez tej "naprawy" wycieraczki u mnie reagowały na deszcz i nie miałem żadnego błędu więc zobacz najpierw jakie są wskazania, a jeśli bąbel nie jest w obszarze czujnika ta ja bym tego nie ruszał.
-
Z boku jak się odkleja to jeszcze nie powinno mieć wpływu. W INPA będziesz mieć wartości z czterech czujników. Jeśli któryś odbiega od pozostałych to jest z nim problem. Jak przyklejałem czujnik to zostało powietrze na pierwszym czujniku co widać powyżej po kalibracji. Potem to powietrze w większości usunąłem i wskazania się poprawiły.
-
Próbowałeś skalibrować ? Żelek się nie odkleił ? Wygląda jakby był poza zakresem. Nie wiem jak ISTA, ale INPA pokazuje stan każdej z czterech par czujników deszczu.
-
Ten nakręcany to nie będzie pasować zwykły antenowy wtyk typu "F" ?
-
Nie wiem czy to wiele pomoże, bo sam tego nie robiłem właśnie, żeby nie wpaść na jakąś minę, a kanału nie mam. Mechanikowi zajęło to niecałą dniówkę, tylne od łączenia w okolicy miejsca pasażera plus wszystkie giętkie i wymiana płynu. Nie sądzę, żeby opuszczał zbiornik, nie wiem nawet czy wpiął w oryginalne mocowania, bo tam nie zaglądałem. Pamiętam, że zaznaczył, że tylko miedź, bo takie układa na aucie na bieżąco, a stal trzeba odwzorować od starych i założyć w całości co jest nierealne bez demontażu wszystkiego z podwozia. Zapłaciłem chyba 800zł (2023) robocizna z miedzią, giętkie i płyn miałem swoje. Podejrzewam, że fachowiec pominął ten łącznik. Nie widzę sensu rozcinać przewód, żeby go potem łączyć i w całości zakładać. Jeśli możesz zrobić zdjęcie gdzie on jest to spróbuje jutro wczołgać się pod auto jak to jest u mnie.
-
Za mało nalałeś. Zatankuj do pełna to w obu będzie około 35l. Z lewej cały czas pompuje do prawej, a nadmiar z powrotem wraca przelewem nad grodzią do lewej dlatego poziom się nie zwiększa na wskazaniach. W ten sposób paliwo zawsze masz w prawej komorze skąd jest pompowane do silnika.
-
Zakładam, że po wymianie pompki spryskiwacz przedni działa. Różne moduły sterują tymi pompkami, pewnie stąd się to bierze, inne rozwiązania elektryczne. Zmierz jeszcze raz z podłączoną pompką, zakładam, że pod obciążeniem napięcie będzie 0V na wyłączonej. Spryskiwacz szyby zasilany jest z modułu GM, a mycie intensywne oraz xenonów z modułu K6, taki większy niebieski przekaźnik z elektroniką.
-
Podstawowa różnica to przycisk REST zamieniony potem na MAX i różne jego funkcje. Dodatkowo jakieś niuanse zależnie od klimatyzowania tylnego siedzenia, itp.
-
Masz symbol wiatraczka zamiast AUTO.
-
U mnie zrobił to na blachowkręty co nie bardzo mi się podoba. Najlepiej byłoby nawiercić nowe otwory pod plastikowe klipsy, ale wiadomo, komu by się chciało. Hartowane wkręty to chwila moment i blacharz jest po robocie. Z drugiej strony blachowkręt jest mniejszej średnicy więc teoretycznie mniejsze ryzyko wnikania wody, jednak jak odpadnie to można złapać kapcia. Urekor pewnie nie zaszkodzi, zależy jak często będziesz ściągać osłony.
-
Sam nie będę tego robił, ale chciałbym przygotować materiały do wymiany oleju w skrzyni i mam kilka pytań. Poprzednia wymiana była 60k km wcześniej. Według moich odczuć z samą skrzynią nic niepokojącego się nie dzieje. 1. Dedykowany olej Texaco 7045E podobno został zastąpiony HD389 ? 2. Ile potrzebuję oleju ? 3. Który filtr lepszy, Febi czy Meyle ? Coś wymaga szczególnej uwagi ?
-
Zasilanie normalnie jest ze światła wstecznego, żeby kamera nie była cały czas pod prądem. Poza tym tak jak piszesz i tak trzeba sygnał, a kabel w komplecie akurat jest trójżyłowy wiec to niewiele zmienia.
-
Kamerę założyłem do sedana. W touringu mam MID'a, ale bym się nie podjął właśnie z tego powodu co wyżej. Więcej zabawy też będzie z kablami.
-
Oczywiście, że nie pasuje. W touringu masz przycisk od klapy razem z całą listwą z lampkami tablicy. Próbowałem zdjąć kiedyś tę listwę i dałem spokój, bo nakrętki skorodowały razem ze szpilkami, które są wtopione w plastik więc tylko demontaż przez zniszczenie. Nowa około 400-500 zł.
-
Fakt, ja to pisałem Z jakiegoś powodu nie zwróciłem uwagi na wartość. W programie standardowym doładowanie będzie około 2,2 bar. Co prawda nie jestem ekspertem, ale według moich informacji nie ma sensu takie żyłowanie powietrza, bo problemem w tych silnikach jest brak paliwa, a nie powietrza. Owszem, na wykresie wyjdzie chwilowo 250KM czy coś około, ale wykres mocy/momentu robi się coraz bardziej ostry czyli moc w wąskim zakresie obrotów. Ja bym podjechał do tunera, żeby to ogarnął, może podreguluje turbinę tylko cały osprzęt musisz mieć sprawny. Jak się okaże, że np. dolot nie jest szczelny, a potem go uszczelnisz po programie to się wszystko zmieni.